(Aktualizováno) Zjistit reálnou cenu nemovitosti je někdy oříšek. Rozlousknout se ho pokusil český proptech startup Reas s investiční skupinou Miton za zády. Společnost před několika dny spusila bezplatnou online aplikaci Atlas cen, která má pomoci zpřehlednit český trh realit tím, že zpřístupňuje skutečné prodejní ceny nemovitostí v celém Česku. Krátce na to se ale ozvali nespokojení majitelé bytů, kteří službu kritizují kvůli sdílení citlivých údajů.
„Vedle reálných prodejních cen, které pocházejí z Katastru nemovitostí, lze v Atlasu cen dohledat také informace o tom, jak dlouho se byt prodával, o kolik procent za tu dobu klesla jeho cena, odkaz na minulé i současné vlastníky a tam, kde se podařilo dohledat veřejně dostupná data, i fotografie z inzerce. Pro Prahu jsou dostupná data za uplynulé dva roky, pro zbytek republiky za minulý rok,” uvedl pro Newsroom StartupJobs Michal Makoš, CEO firmy Reas, která aplikaci vyvinula.
Data se dosud dala sehnat výpisem z Katastru nemovitostí nebo přes online cenové mapy, informace ale obvykle byly zpoplatněné, bylo třeba na ně čekat a vyžadovaly vyplnit formulář včetně osobních dat.
Atlas cen je zdarma k použití online, má podobu přehledné mapy, kde je možné si vyhledat vybrané město, čtvrť nebo ulici. Uživatel si také může nastavit sledování vybrané lokality a nechat si e-mailem zasílat informace o změnách. Je možné tam najít i procento, o které cena v průběhu prodeje klesla z původní inzerované ceny.
Služba je nyní ve fázi veřejné beta verze. „V některých případech mohou být matoucí i samotné údaje z katastru a cena neodpovídá reálné hodnotě, např. kvůli daňové optimalizaci, neuvádění DPH u novostaveb nebo z dalších důvodů. Tým Reasu na vylepšování Atlasu cen neustále pracuje,” předesílá společnost.
Ta vznikla v roce 2017 a funguje pod záštitou investiční skupiny Miton, která její aktivity podpořila již druhou 10milionovou investicí. Ambicí Reasu je podle firmy zkvalitnit český realitní trh. Původní byznys model je založený na klubu prověřených realitních makléřů, kterým Reas za členský poplatek garantoval pravidelný přístup zájemců o prodej nemovitosti. „Aktuálně Reas pracuje na nové službě Reas Prodej, díky které bude sám schopný nemovitost okamžitě koupit, a razantně tak zkrátit běžnou dobu prodeje, která je dnes průměrně šest měsíců. Služba je ve fázi testování ve vybraných lokalitách, cílem je rozšířit ji do celé republiky," uvádí dále firma.
„Chceme rozsvítit světlo na českém realitním trhu, který je džunglí, ve které se nezkušený prodávající snadno ztratí,” konstatoval Makoš. „Naším cílem je razantně zjednodušit a zrychlit proces prodeje nemovitosti. K tomu potřebujeme zpracovávat velké množství dat. A když už tato data máme, rozhodli jsme se je nabídnout bezplatně i veřejnosti.”
Od aplikace si Reas slibuje reálnější představy prodávajících o hodnotě jejich nemovitosti. Ty jsou často zkreslené cenami z realitních serverů, které bývají nadsazené. Prodávající logicky nejprve zkoušejí prodat za co nejvíc. Riskují tím ale prodloužení doby prodeje a také to, že jejich nemovitost bude působit jako „ležák”, o který není zájem.
Problémy s údaji
Jen několik dní po spuštění Atlasu cen se ovšem vyskytly problémy. Web iRozhlas informoval, že si někteří majitelé nemovitostí stěžují, že online aplikace volně šíří některé citlivé informace. Jeden pán si například stěžoval, že po měsících od nákupu bytu nalezl svůj byt v Atlasu cen i s částkou, za kterou jej koupil, včetně dalších údajů, jako je výměra bytu či vyjednaná sleva. Proti tomu se pro Radiožurnál ohradil i Katastrální úřad, který sice společnosti data odprodal, ovšem k internímu použití. Kdyby prý požádala o souhlas se šířením údajů, nikdy by jej nedostala.
Firma se brání tím, že zveřejněná data se dají běžně dohledat a získat a Atlas cen je pouze sdružuje na jednom místě. „Samozřejmě pokud nám někdo řekne, že to, co děláme my, není správné, tak se podle toho budeme řídit,“ uvedl pro iRozhlas Michal Makoš. Po odvysílání reportáže Radiožurnálu firma z mapy odstranila fotografie bytů a domů, na stránce už také nejsou dostupné osobní informace o prodávajícím a kupujícím.
„Rozhodně nechceme, aby měl někdo pocit, že Atlas cen ohrožuje jeho soukromí. Proto jsme odstranili z Atlasu fotografie nemovitostí a také odkaz na vlastníky zapsané v katastru. Data z katastru, která jsme v Atlasu využili, jsou už roky na internetu všem dostupná, jen se za ně musí soukromým firmám platit. My je dali k dispozici přehledněji a zdarma," komentoval to ve své reakci Makoš.
„Pokud nás katastr vyzve, ať data stáhneme, a bude k tomu mít právní podklady, samozřejmě budeme stanovisko respektovat. Zároveň se budeme ptát, jak je možné, že už roky existují na trhu cenové mapy, které stejné údaje zveřejňují, na rozdíl od nás ale za peníze," dodal.