DNA pod drobnohledem. Startup slovenských manželů vyčte ze slin, jaké nemoci člověku hrozí a v kterých sportech vynikne

DNA pod drobnohledem. Startup slovenských manželů vyčte ze slin, jaké nemoci člověku hrozí a v kterých sportech vynikne

16. bře 2022 Natálie Vopařilová 6 min

Necháváme-li si dnes dělat DNA testy, je to obvykle proto, že chceme získat informace o svém rodokmenu a jeho původu. Z analýzy DNA jde přitom získat také spoustu dalších poznatků. Víte například, k jakým onemocněním máte predispozice a jak jim předcházet? Nebo na které sporty jste stavění a zda využíváte svůj potenciál naplno? Tyto a mnoho dalších otázek dokáže zodpovědět analýza od slovenského startupu DNA ERA manželů Šiškových. Na kontě mají již tisícovky testů a za loňský rok hlásí obrat přes 17 milionů korun.

Za mladým slovenským startupem stojí genetička Michaela Šišková s manželem Jakubem. V našich krajinách jsou komerční DNA testy relativně novinkou, v zahraničí už se provádí běžně. Michaela se o nich dozvěděla na vysoké škole od profesora, nadchly ji a sama si nechala takovou analýzu udělat ve Spojených státech amerických. Na základě jejích výsledků pak změnila svůj životní styl, aby předešla srdečním onemocněním, pro které má dle rozboru genetický předpoklad.

Vše, co potřebujete vědět, srozumitelně a z pohodlí domova

S přesvědčením, že by taková analýza měla být dostupná i u nás, založil pár v roce 2018 projekt DNA ERA. Ačkoliv už i v Česku a na Slovensku existují firmy, které analýzu nabízí, nemusí být jejich výsledky podle Šiškové klientovi vždy srozumitelné. Často se totiž jedná o soubory dat, jež koncovému zákazníkovi tlumočí genetik či lékař. Jedinečný je zejména náš interpretační software, který data překládá tak, že jim rozumí i úplný laik,” tvrdí manželé. 

Výsledky tak klientovi - v závislosti na zvolené variantě - mohou poradit, co jíst, kterým sportům se věnovat a jakým látkám se vyvarovat. Mohou také odhalit, jakými chorobami má analyzovaný vyšší předpoklad onemocnět, a doporučit, jak jim předcházet. Startup si klade za cíl položit ve střední Evropě základy personalizované medicíny.

Zakladatelka DNA ERA Michaela Šišková je vycházející hvězdou slovenského byznysu. 

Aktuálně DNA ERA nabízí tři varianty analýzy. Balíček Lifestyle za 3799 korun se zaměřuje na doporučení ohledně stravování a sportu, přičemž také upozorní, na jaká případná zranění si dát pozor. Balíček Health za 4299 korun varuje před možnými zdravotními riziky a intolerancí léčiv, odhalí také, jaké genetické varianty mohou ohrozit potomka. Varianta Complex za 7599 korun je kompletní analýzou, jež spojuje oba výše popsané balíčky.

Analýza se provádí ze vzorku slin. Odebrání je naprosto bezbolestné, jednoduché a pohodlné. Jakmile si zájemce analýzu objedná a zaplatí, přiveze mu doručovatel balíček s testovací sadou, která obsahuje vše, co je pro získání vzorku zapotřebí. Klient si tyčinkou provede stěr z úst, tyčinku zavře do zkumavky se stabilizátorem a předplacenou kurýrní službou odešle zpět do DNA ERA, odkud vzorek odešlou do partnerské certifikované laboratoře v Německu. 

Vzorek je v rámci ochrany dat označen výlučně anonymním ID kódem. V laboratoři pak projde procesem genotypizace, jehož výsledkem jsou surová data. Tato data DNA ERA pomocí vlastního softwaru následně vyhodnotí do formy, která je pro zákazníka čitelná i bez další konzultace s odborníky. Taková interpretace výsledků chrání podle autorů projektu zákazníka před dezinformacemi. Výsledky zákazník zpravidla obdrží digitálně do pěti týdnů.

Informace, které mohou zachránit život

Vzniku komerčního projektu předcházely dlouhé měsíce příprav. Zatímco se Michaela Šišková věnovala podnikatelskému aspektu věci a přípravě obsahu testů na základě vědeckých studií, budoval její manžel Jakub matematický software. V roce 2020 podepsali investici na 250 tisíc euro (přes 6 milionů korun) od fondu CB Investment Management, a tak se nyní na projektu podílí vedle dvojice i menší tým lidí. Interní genetici na základě odborných dat a textů připravují obsah analýz a chystají ho tak, aby s ním mohl kalkulovat interpretační program. Výsledky jejich práce se pak konzultují ještě s externími specialisty. Analýzy se na základě nových poznatků pravidelně aktualizují.

Manželé se svým startupem slaví úspěchy. Na kontě mají již tisícovky testů, za loňský rok hlásí obrat přes 17 milionů korun. Michaela se s projektem umístila také v prestižním žebříčku Forbes SK 30 pod 30. Největším úspěchem jsou pro nás samozřejmě příběhy spokojených klientů. Například jedna z našich zákaznic se díky našemu testu pár týdnů před plánovanou operací dozvěděla, že její geny nesou mutaci, která zvyšuje riziko krevní sraženiny. Konzultovala tuto informaci s lékařem, jenž ji na základě následných vyšetření potvrdil a připravil operaci tak, aby bylo k tomuto riziku přihlédnuto. U pacientky se nakonec trombóza opravdu projevila. Fakt, že byl operující tým na tuto komplikaci připraven, dost možná klientce zachránil život,” vypráví Michaela Šišková.


Analýzou to nekončí

DNA ERA svým klientům nedávno představila novou funkci. Nově si budou moci porovnat výsledky svých testů s výsledky vrcholových sportovců. DNA předpovědi analyzovaných sportovců byly z většiny naplněny. Dokazují to jejich úspěchy i zranění. Naše analýza dokáže opravdu odhalit, v jakých disciplínách má testovaný největší pravděpodobnost vyniknout a k jakým poraněním je náchylnější. Tyto informace jsou pro nás dalším stvrzením toho, že svou práci děláme dobře," pochvaluje si Jakub Šiška.

Začátkem března tohoto roku otevřel startup investiční příležitost na platformě Crowdberry s cílem vybrat až 25 milionů korun. Manželé plánují rozšířit nabídku o další testy a poskytnout zákazníkům nástroje, se kterými budou moci, na základě jejich analýzy, podniknout další kroky v prevenci. Počítají také s expanzí do zahraničí.

Foto: DNA ERA

Natálie Vopařilová

Ačkoliv se věnuje zejména audiovizuální tvorbě, k psaní měla vždycky blízko. Zajímají ji zejména témata týkající se virtuálního světa a designu. Ráda cestuje, hraje hry a poslouchá hudbu.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články