Kabelka ze starého pytle, boty z použitých žvýkaček. Upcyklaci se věnuje čím dál víc startupů

Kabelka ze starého pytle, boty z použitých žvýkaček. Upcyklaci se věnuje čím dál víc startupů

15. lis 2020 Zuzana Keményová 6 min

Veronika Matějková už čtvrtým rokem vede módní platformu Tvorbou, na které prodává upcyklované oblečení ušité z vyřazených košilí nebo bytového textilu. Prodává desítky kusů měsíčně, část putuje i na Slovensko. Nyní se chce zaměřit hlavně na půjčovnu vintage svatební šatů, o které je rovněž zájem. Na takzvanou upcyklaci, tedy přetváření starých věcí v nové, se v posledních letech zaměřuje mnoho startupů a upcykluje se nejen móda, ale i dekorativní předměty, staré padáky, cykloduše, reklamní bannery, či dokonce vyžvýkané žvýkačky.

Usedne za šicí stroj a textilu, který by se jinak vyhodil, dává novou podobu i využití. Pod rukama Veroniky Matějkové (na úvodní fotce) se tak mění například pánské košile, bytový textil, zbytky lněné metráže nebo třeba sražené vlněné svetry. Z toho, co by se dalo označit za staré hadry nebo jednoduše za odpad, vznikají unikátní designové kousky. Veronika Matějková pro ně založila vintage a upcyklační projekt z názvem Tvorbou, přes jehož e-shop se staronové módní zboží prodává. K dostání tu jsou například originální bundy z dílny dalšího upcyklačního startupu On The Boat, na jejichž výrobu nebyl použit žádný nový materiál - pletací příze a další výchozí suroviny jsou z on-line bazarů a ze second handů. Rukávy a malby na zádech tvůrkyně vyrobila ručně.

Stejně tak jsou na Tvorbou k dostání například upcyklované kabelky z papírových pytlů od potravin z bezobalových obchodů nebo kolekce šatů, které vznikly z přešitých pánských košilí, či dětské oblečení zhotovené ze starých látek, košil, záclonek, povlečení, zipů, knoflíků a krajek.

Matějková a její spolupracovnice materiál získávají různě. „Starý textil nám nosí přátelé, známí, rodina a například pánské košile mám od spřáteleného projektu Koshiless, který se také zabývá textilní upcyklací,“ říká pro StartupJobs Newsroom pětatřicetiletá Matějková.

Ukázka upcyklované módy z dílny Tvorbou, modelkou je Barbora Tučková. (Foto: Daniela Severová)

Projekt Tvorbou založila Matějková před čtyřmi lety a většina šatů vznikla jako reakce na fenomén fast fashion a celkově na neudržitelnost a obrovskou míru plýtvání v současném módním průmyslu. „Dobře si pamatuji na dobu, kdy jsem se o slow fashion a minimalistický životní styl začala intenzivně zajímat. Jednoduše mne přestalo bavit nakupování oblečení v řetězcích a nákupních centrech, a tak jsem si ze zbytkových látek nechala ušít pár kousků pro sebe,“ vzpomíná Matějková.

Tohle rozhodnutí odstartovalo ohromnou smršť nápadů v její hlavě o dalším zužitkování textilního odpadu. „Pocítila jsem touhu dozvědět se víc o kvalitních materiálech a také potřebu tvořit trochu jinak, s cílem vracet staré věci zpět mezi lidi,“ přibližuje Matějková. Kromě upcyklované módy platforma Tvorbou nabízí také vintage svatební šaty a celkově svatební módu z druhé ruky nebo na půjčení. „Za každým kouskem stojí rozličný příběh. Mnohdy se totiž stačí podívat do skříní našich maminek nebo babiček a objevíme netušené skvosty, které za pomoci drobných úprav, metody upcyklace a důkladného ošetření naberou druhý dech. Svatba může být nezapomenutelným zážitkem i bez zbytečného plýtvání, a proto je tento projekt velmi osobní záležitostí od výběru šatů až po finální styling,“ popisuje Matějková.

Zákazníky Tvorbou jsou především ženy kolem dvaceti až pětatřiceti let, prodává se hlavně v České republice a zhruba 20 % balíčků odchází i na Slovensko. Statistika prodejů je v současné době vzhledem k pandemické situaci dost zkreslená. Matějková, stejně jako mnoho dalších malých a lokálních módních tvůrců totiž cítí vliv druhé vlny koronaviru - koupěschopnost jejich zákazníků se rapidně snižuje. I nyní, v době pandemie, ale obvykle odbavuje měsíčně desítky objednávek. „Je to stav, který jsem v současné době schopna kapacitně zvládnout. Teď je do projektu zapojená i Marie Krobová, moje kamarádka, a jsme díky tomu efektivnější,“ říká Matějková.

Dlouhodobě největším zájem je o sezónní zboží – v létě například o vintage dlouhé šaty, s příchodem chladnějších dnů vedou kabáty v zemitých barvách a vlněné svetry. „Z materiálů, které vybíráme opravdu pečlivě, vede len, hedvábí, viskóza a všechny možné druhy vln jako třeba kašmír, angora nebo mohér,“ vyjmenovává Matějková.

Šaty z vyřazených a přešitých košilí. Modelka je Marie Krobová, spolupracovnice Veroniky Matějkové. (Foto: Daniela Severová).

Projekt Tvrobou funguje čtyři roky, ovšem první rok znamenal fázi od nápadu k realizaci myšlenky, v druhém roce začala Matějková s upcyklací navážno, ale vše běželo spíše pomalu. Ve třetím roce s kamarádkami založila obchod a až teď, ve čtvrtém roce, se dá mluvit o byznysu. Proto i svůj roční obrat momentálně zakladatelka nedokáže uvést.

Matějková i Krobová mají ovšem s Tvorbou velké plány. Nyní pracují na vylepšení všech prodejních kanálů, včetně e-shopu, aby byly pro zákzaníky co nejvíce pohodlné. Nyní by chtěly především ve velkém rozjet svou vintage půjčovnu svatebních šatů, přičemž nejstarším kouskům z její půjčovny je i 70 let. „Konkurence je silná, v poslední době vznikla spousta podobných konceptů vintage shopů, proto bych ráda nabídla přidanou hodnotu. Třeba Maruška bude pracovat na natáčení videí o stylingu starobylého oblečení, já si vezmu na starost péči o něj,“ plánuje Matějková.

Bojí se prý jediné věci - každý slow fashion projekt je vyčerpatelný, tedy naplní se počet lidí, kteří o něj mají zájem, a to se může stát i platformě Tvorbou. „A tak už dlouhodobě hledám strategie, jak oslovit hlavně ty, kteří až doteď nakupovali a nakupují ve fast fashion řetězcích,“ zamýšlí se Matějková.

Veronika Matějková je zároveň matkou malé dcerky Niny. Své modely již prodávala i v kamenném obchodě designové módy v Praze. (Foto: Archiv Veronika Matějková).

Na vlně upcyklace

Upcyklace, tedy přetváření starých materiálů v nové věci, je v Česku i ve světě stále silnější fenomén a zabývá se jí čím dál víc startupů. Například dvojice zakladatelů startupu Saaczech přešívá vyřazené armádní padáky v nákupní ovošáčky a designové batohy. Brněnské designérské duo Nahaku zase z hasicích přístrojů tvoří květináče či lustry. Stejně tak zpracovávají PET sudy od prosecca a přetváří je ve svítidla nazvaná PETing. „V šuplíku máme svítidla ze skleněných dvířek od praček. Snažíme se především o využití nechtěného materiálu ve veřejných prostorách, tedy tam, kde naše práce osloví co největší počet lidí a snad je i přiměje k zamyšlení,” řekl pro StartupJobs Newsroom spoluzakladatel Josef Rozehnal. Velmi známý je také ostravský startup Respiro, který upcykluje reklamní bannery, cykloduše či hasičské hadice a vyrábí z nich designové tašky a kabelky.

Jedním z nejúspěšnějších a nejvíce medializovaných upcyklačních startupů v zahraničí je Gumshoe z Amsterdamu. Vyvíjí a prodává první boty na světě z recyklovaných, tedy z vyžvýkaných a vyhozených žvýkaček. Amsterdam dokonce ve svých ulicích instaloval speciální růžové odpadkové koše určené jen na žvýkačky. Ty se pak dále zpracovávají na podrážky bot. Prozatím se tyto boty vyrábějí v provedení dámské růžové a pánské černé. O žvýkačkové boty je ovšem velký zájem a současná kolekce je už vyprodaná.

Dámská verze bot Gumshoes, jejichž podrážky jsou vyrobené z použitých žvýkaček. (Foto: Archiv Gumshoe)

Zuzana Keményová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články