Jaké podcasty si poslechnout o Vánocích? České i zahraniční tipy plus několik novinek

Jaké podcasty si poslechnout o Vánocích? České i zahraniční tipy plus několik novinek

15. pro 2020 Matyáš Vejskal 5 min

Až vám o svátcích polezou pohádky ušima, možná dostanete chuť na něco informačně hodnotnějšího. Ať už budete péct cukroví nebo si půjdete zaběhat, máte perfektní příležitost se zaposlouchat do podcastu, který vás nejen pobaví, ale třeba i inspiruje, přivede na nové nápady. Připravil jsem si pro vás výběr toho nejzajímavějšího (a zcela záměrně tu neuvádím jen ty nejznámější podcasty, které už stejně nejspíš posloucháte). Zkusil jsem pro vás najít i některé skryté perly, které na svou slávu teprve čekají.

Podnikání a startupy

Asi všichni znáte podcasty Forbes Česko nebo Mladý podnikatel, ale startupům se věnují i další. Pokud hledáte podnikatelskou inspiraci, určitě vyzkoušejte následující:

 • Na první dobrou (E15)
  Nabízí netradiční panelové diskuze na úzké téma, vedené na velmi odborné úrovni. Pokud se vám daný díl trefí do vkusu, je to k nezaplacení.
 • Startupsight (Czechsight)
  Příběhy podnikatelů, které jsou vedené v přátelském duchu a nabité osobními zkušenostmi. Určitě tu najdete inspiraci pro řešení svých vlastních problémů.
 • Heureka podcast Tomáše Bravermana
  Nevím proč, ale Tomášův projev je mi hrozně sympatický a ve finále je asi jedno, jestli je hostem CEO Avastu nebo chirurg Michal Šebek. Tohle se poslouchá samo.
 • Podnikatelská mysl: vzestupy a pády českých podnikatelů
  Poučit se z chyb a úspěchů ostatních je tím nejlepším, co pro svůj byznys můžete udělat.

Marketing

Ve StartupJobs Newsroomu už přehled marketingových podcastů máme, ale protože se sám tomuto odvětví dost věnuji, tak jsem vybral podcasty, které se podle mého hodí do života prakticky komukoliv:

 • Modrá krev
  Investujete do reklamy na sociálních sítích? Vlastně je to jedno, protože pokud ne, určitě byste měli. A pokud ano, oceníte rozhovory s odborníky, které vám s vysokou jistotou ušetří (nebo vydělají) hromadu peněz.
 • Včeliště
  Záznamy z přednášek Kafe a marketing jsou jednoduchým způsobem, jak se naučit novým věcem z oblasti digitálního marketingu. Vše zadarmo a velmi povedené jako třeba nejnovější rozhovor s Karolinou Tomascovou, zakladatelkou obchodu Správná podprsenka.


 • Demarketing
  Jeden ze známější podcastů. Moderátor Pavel Šíma z hostů vždy vyždímá maximum a nebojí se ani dvou či čtyřhodinových formátů.

Zpravodajství

Pokud vás už nebaví jen prolétat titulky nebo poslouchat střípky informací vytržené z kontextu, mám pro vás tři zpravodajské podcasty, které vám udělají jasno. V současné korona krizi a dynamické situaci ve světě není trocha orientace na škodu.

 • Vinohradská 12 (iRozhlas)
  Můj absolutní favorit. Každý všední den vychází díl zaměřený na určité téma. Ať už se chcete dozvědět, jak to bylo s otravou Bečvy, proč se nechat očkovat nebo detailní analýzu amerických voleb, v každém podcastu najdete kompletní vysvětlení od experta na danou problematiku.
 • Studio N (Deník N)
  Zpravodajský podcast plný investigativní žurnalistiky, který otevírá citlivá témata a ptá se na kontroverzní otázky. Zdroj pro ty, kdo se nebojí pravdy, která nemusí být vždy příjemná.
 • Za humny podcast
  Když se dvě, údajně věčné, studentky mezinárodních vztahů posadí k mikrofonu, začne to lítat. Těšte se na osvěžující vhled do komplikovaných propletenců, které jsou v médiích často jen zkratkovitě shrnované.

Podcasty z celého světa

Komu nevadí trocha angličtiny, tyto čtyři podcasty stojí za zvážení. Témata je potřeba někdy vybírat, ale velmi pravidelně tu narazíte na předzvěsti trendů, která se v Česku objevují až s určitým zpožděním

 • 99% invisible
  Černá perla mezi podcasty, pokud vám tedy trocha statistiky a mozkového hloubání není proti srsti. Není to pro každého, ale spousta dílů je komplexním zamyšlením nad určitým fenoménem a jeho evolucí v čase.


 • Social Marketing Podcast
  Jeden ze známějších podcastů, ve kterém Michael Stelzner nabízí užitečné lekce marketingu (nejen) na sociálních sítích. Pokud přemýšlíte, jak zapojit třeba TikTok influencery do firemní komunikace, jste tu správně.
 • HBR IdeaCast (Harvard Business Review)
  Jak přemýšlí o byznysu světové špičky? Tohle je místo, kde se s železnou pravidelností objevují přelomové myšlenky.
 • Entrepreneurs on Fire
  Inspirativní příběhy podnikatelů z USA, kdy při poslechu prakticky neustále narážíte buď na podobnost a rozdílnost ve srovnání s českým prostředím. Tohle vám doslova otevře oči.

Novinky 2020

 • PPC Podcast CZ
  Žhavá novinka, kterou jsem poprvé postřehl v reklamě na Facebooku. Což je vlastně dobře, protože právě té se Ladislav Vitouš věnuje. Jelikož není nic horšího než pálit rozpočet v proklikových kampaních bez kapky znalosti, myslím, že tohle bude dobré.
 • Koulí podcast (Železná koule)
  Kdo má rád cvičení a projev bez zbytečné škrobenosti, Radar a Lucie pro něj budou jasnou volbou. Některé epizody jdou do hloubky fitness teorie, jiné bych popsal jako pokec u piva s hosty, které nikde jinde nenajdete. Určitě začněte dílem, kde se vysvětluje, že jsme vlastně jen „opice s iPhonama” :)


 • Budoucnost R (Český rozhlas)
  Asi první podcast, který rozebírá téma udržitelnosti a cirkulárního nastavení ekonomiky věcně a bez zbytečných emocí. Stručně a jasně se dozvíte, kam směřuje energetika nebo stavebnictví a jak vypadá udržitelná budoucnost lidstva.
 • Czech mate
  Víte, kdo je Tomáš Sedláček, a nemáte ho rádi? Tak tohle vynechte. Krátké epizody v angličtině, kde slavný ekonom-filozof přemítá o rozličných socio-politicko-ekonomických zákoutích a aspektech současného systému, jsou naprosto jedinečným výletem zcela vybočujícím z obyčejnosti každodenního života.

Ať už budete přes svátky poslouchat cokoliv, rád si o vašich oblíbených podcastech přečtu na našem LinkedInu nebo Facebooku. Moc rád bych totiž věděl, komu jsem se strefil do vkusu a zda vás některý z tipů vyloženě nepohoršil. Užijte si Vánoce a načerpejte síly, případně i znalosti, do dalšího roku!

Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články