Ivan Bartoš a jedenáct expertů. Český digitální tým pomůže zlepšit efektivitu fungování státní správy

Ivan Bartoš a jedenáct expertů. Český digitální tým pomůže zlepšit efektivitu fungování státní správy

3. bře 2022 Anna Jurečková 3 min

Vznikl Český digitální tým. Nezávislý orgán složený z jedenácti expertních poradců pomůže vládě dohnat standardy zemí, jako jsou Dánsko, Estonsko nebo Velká Británie. Dobrovolně pomůže třeba výkonný ředitel ASPEN Institute Central Europe Milan Vašina či Jan Indráček, associate partner společnosti McKinsey & Company.

V oblasti digitalizace veřejné správy patří Česko k nejméně rozvinutým zemím v rámci Evropské unie. Tento stav chce nyní změnit místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Za účelem zlepšení efektivity fungování státní správy a urychlení celkového procesu digitální transformace proto vznikl Český digitální tým, informoval Úřad vlády.

V rámci nezávislého poradního orgánu nabídlo pomoc jedenáct expertů z České republiky i ze zahraničí. V neformálním duchu se plánují scházet jednou za dva měsíce. Svoje kapacity poskytli bez nároku na honorář, poradní činnosti se věnují ve svém volném čase. Do iniciativy se zapojili také investor a odborník na technologické startupy Jiří Hlavenka,  spoluzakladatelka a ředitelka Česko.Digital Eva Pavlíková, zakladatel inciativy Hlídač státu Michal Bláha, výkonný ředitel ASPEN Institute Milan Vašina a další. 

„Jaké jsou naše společné cíle? Především využít bohaté zkušenosti všech členů týmu a zlepšit digitální fungování našich úřadů tak, abychom lidem a firmám co nejvíce ušetřili čas i nervy při komunikaci se státem. Zapojit transparentně do řešení digitální transformace odborné pohledy a praktické znalosti z oblasti konzultací a realizace strategií, byznys sektoru, akademického světa i neziskového sektoru. A všichni chceme dohnat země, kde celá digitální transformace hraje prim,“ uvedl na svém facebookovém profilu Ivan Bartoš. 

PŘEČTĚTE SI: Pane Hlavenko, já mám takový nápad… Známý brněnský investor o tom, jaké startupy u něj mají šanci, i o aktuální situaci na trhu

Zpráva Evropské komise Index digitální ekonomiky a společnosti (DESI) z konce minulého roku uvádí, že novou dynamiku vnesla do digitální transformace pandemie. Krize podle ní prověřila odolnost a spolehlivost digitálních veřejných služeb a dala vzniknout novým portálům a systémům informačních technologií pro řízení a koordinaci očkování, komunikaci a sdílení dat. Přesto si ale Česko celkově pohoršilo a mezi 27 členskými státy EU obsadilo až 18. místo. 

V oblasti startupů jsme na tom podle reportu relativně dobře. Vláda podporuje začínající podniky prostřednictvím sítě 15 inovačních center a inkubátorů zastřešovaných státní agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Za hlavní problém pro mladé inovativní podniky označuje složitou byrokracii. Loni se Česká republika připojila k dalším 23 členským státům EU a podepsala deklaraci o standardu EU pro startupové národy

Cílem je zavádět osvědčené postupy na podporu scény začínajících podniků. Jedním z požadavků je například vytvoření jasného celoevropského referenčního bodu pro definování klíčových rysů startupu ve všech členských státech. To by vedlo k usnadnění navrhování společné politiky na podporu startupů.

Foto: Pixabay

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články