Tak dlouho hledal nejlepší proudnici pro požární sport, až ji nakonec sám vyrobil. V rámci své bakalářské práce na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického (VUT) v Brně srovnával Filip Páral kvalitu proudnic. Ty se používají pro jednu z disciplín požárního sportu. Nakonec ale zjistil, že žádná z těch dostupných na trhu není optimální. A tak vymyslel Be[a]st. Na unikátní proudnici, kterou univerzita nakonec ochránila užitným vzorem, má licenci a letos v létě se ji chystá nabídnout v e-shopu i v maloobchodní síti.
Když Filip Páral hledal téma pro svou bakalářskou práci, zaměřil se na oblast, která je mu blízká. Požární sport. Protože se mu věnuje od dětství, rozhodl se využít technické znalosti a zanalyzovat a porovnat proudnice, které se používají při takzvaném požárním útoku. „Je to disciplína, ve které je třeba proudem vody trefit otvor v terči. Za ním je válec, který proud vody srazí. Jakmile se tak stane, přestane se měřit čas,” vysvětluje Páral, který v hasičském týmu zastává právě pozici takzvaného proudaře.
Ideální proudnice dokáže proud vody udržet co nejkompaktnější. Tak, aby se snadno mířilo na terč. Podle Párala tedy přesný opak toho, co potřebují hasiči při opravdových zásazích. „Pokud se hasí požár, je potřeba místo ochlazovat, na což je ideální rozprašování vody. Zároveň potřebují dostat vodu na co největší plochu. U nás ale kužel vody znemožní přesné míření,” přibližuje Páral.
Dostupné proudnice nectí fyzikální zákony
U proudnic určených pro požární sport navíc na rozdíl od těch klasických pro hašení vzniká problém, který způsobuje výrazné zúžení. „Zatímco průměr na výstupu je dvanáct a půl milimetru, průměr hadice je dvaačtyřicet milimetrů. Při takovém zúžení pak dochází k vytvoření výrazné tlakové změny a zpětného rázu. Podobně jako například u výstřelu z pistole,” popisuje Páral.
Při své analýze, při které používal počítačové modelování proudění, zjistil, že ani jedna z proudnic dostupných na trhu nemá ideální tvarování, které by tyto problémy řešilo. Tedy takové provedení, které by nabízelo kompaktní proud vody a minimalizovalo zpětný ráz. Rozhodl se jít proto ještě o krok dál a navrhnout vylepšenou proudnici. „Ty, které jsou nyní na trhu, nerespektují základní fyzikální zákony,” podotýká.
Proudnice Filipa Párala minimalizuje zpětný ráz, ale zároveň udržuje proud vody kompaktní.
Vlastní návrh vyrobil a otestoval. A výsledky byly natolik dobré, že se univerzita rozhodla ochránit řešení vytvořením užitného vzoru. Sám Páral pak v nápadu viděl natolik velký potenciál, že se rozhodl původní projekt v rámci bakalářské práce přetavit v podnikání. S VUT uzavřel licenční smlouvu a začal hledat výrobce, který by jeho proudnici Be[a]st, tedy „zvíře” či „nejlepší”, zvládl vyrobit. „Původně jsem si myslel, že nejtěžší bude vymyslet samotné řešení. Nakonec se ale ukázalo, že mnohem těžší je najít výrobce, který by zvládl proudnici vyrobit v požadované kvalitě. Tvar totiž není vůbec jednoduchý na výrobu a zvolené geometrie lze jen obtížně dosáhnout pomocí konvenčních metod obrábění,” vysvětluje Páral, kterému se požadované parametry podařilo nakonec vybalancovat a k optimálnímu poměru ještě přidal například protiskluzovou úpravu povrchu či lepší vyvážení. Aby se s proudnicí snadněji běhalo.
Podnikatelské začátky i plánovaná expanze
Po neúspěšných pokusech se podle něj nyní snad podařilo najít výrobce, který jeho proudnici zvládne vyrábět. Pokud se spolupráce osvědčí, chtěl by Filip Páral vypustit první produkty na trh ještě během letošního léta. „V červenci začíná sezona požárního sportu, takže by to bylo ideální. Zároveň to ale nechci uspěchat, takže uvidíme, kdy se to nakonec stihne,” říká mladý podnikatel, pro kterého je Be[a]st první podnikatelskou zkušeností. „Získal jsem tím plno lekcí do života. Z dálky se to někdy zdá snadné. Teprve až je člověk v tom, zjistí, kolik je to práce,” říká Páral.
Ačkoliv je prý podnikání náročnější, než Filip Páral čekal, využívat teoretické znalosti v praxi ho prý baví.
Proudnice plánuje prodávat přes vlastní e-shop i prostřednictvím některých prodejců vybavení pro požární sporty. V úvodu budou produkty dostupné na českém a slovenském trhu, do budoucna ale nevylučuje expanzi. „Požární sport je rozvinutý zejména na východ od nás. Na Ukrajině, v Rusku, daří se mu i v Polsku. Takže do budoucna, až budu mít vše zaběhnuté tady, budu určitě možnost rozšíření na další trhy zvažovat,” doplňuje.
Kvůli náročnější výrobě budou jeho produkty o něco dražší než konkurenční. Cena by se měla pohybovat mezi třemi až čtyřmi tisíci korunami. „Pokud se ale člověk chová k proudnici hezky, má na ni obal, neháže ji na zem, vydrží mu i několik let,” říká Páral a dodává: „Určitě to není něco, na čem bych mohl postavit velkou firmu a vydělat si tolik, abych nemusel do smrti pracovat. Po letech studia mě ale baví být v praxi a pracovat na reálných věcech, které člověk může ovlivnit.”
Foto: We Love Photo - Pavel Kupka