Nástup hybridních kanceláří, video z dílny na výrobu stylových elektrokol, podrobná sonda do fenoménu NFT a další žraločí novinky tohoto týdne

Nástup hybridních kanceláří, video z dílny na výrobu stylových elektrokol, podrobná sonda do fenoménu NFT a další žraločí novinky tohoto týdne

1. říj 2021 Šárka Mrázová 7 min

Co nového se událo ve světě startupů v tomto týdnu? Jaké novinky v oblasti technologií, byznysu či trendů v pracovních návycích by vám neměly uniknout? Je tady další týdenní „žraločí” přehled toho nejdůležitějšího na startupové a pracovní scéně. 

Doba se rychle mění a koronavirová pandemie ukazuje firmám i jejich zaměstnancům spoustu nových možností, jak přistupovat k práci jinak. V řadě zemí musejí také firmy po uvolnění proticovidových opatření řešit otázku, jak přivést zpátky pracovní sílu do kanceláří a zároveň se vypořádat s novými fenomény, jako jsou každodenní videokonference nebo online schůzky. Ty sice otevřely nové příležitosti, ale do společných pracovních prostor vnesly i značná omezení.

Robert Mankin, partner architektonické kanceláře NBBJ v Los Angeles, serveru BBC nedávno řekl, že hybridní kanceláře budoucnosti budou muset být agilnější a schopny se měnit v závislosti na požadavcích daného dne. Lidé už nebudou dojíždět do městských center, kde by staromódně pracovali pod dohledem svých nadřízených ve společných prostorách, místo toho budou přicházet do kanceláří cíleněji, například kvůli spolupráci s kolegy, na schůzky nebo brainstorming, potvrdila nový trend Nicola Gillen, specialistka na strategii a design pracovišť se sídlem v Londýně a autorka Future Office. 

Hybridní kanceláře a tlak na větší soukromí při práci

Ta se možná změní už příští rok. Kanceláře mohou dostat nové bezdotykové technologie, které kvůli péči o hygienu zesílenou pandemií nahradí tlačítka či rukojeti, mohou mít scannery pro rozpoznávání tváří místo klasických vstupních karet nebo inteligentní značení nebo různé QR kódy pro snazší orientaci a pohyb v prostoru. Hybridní kanceláře se budou muset vyrovnat ale také s hlukem, který se paradoxně zvýšil poté, co se lidé začali více účastnit online konferencí a hovorů a v open spacech zdůraznil nedostatek soukromí. Už před pandemií patřil hluk mezi nejrozšířenější zdroje nepohodlí v kancelářích a podle Leesmanova indexu si na něj stěžovalo až 70 procent oslovených zaměstnanců.  

Současné potřeby podniků již před pěti lety odhadla česká startupová firma SilentLab, která se zaměřuje na akustiku v interiérech. Začala vyrábět unikátní odhlučněné mikrokanceláře, jež jsou mobilní a mají nevšední design. Takzvané microoffice se mohou nainstalovat bez stavebních úprav kdekoliv, kde firma právě potřebuje. Podívali jsme se, jak se dnes už světovému výrobci daří a jak překonal koronavirovou krizi. 

Zakladatelé SilentLabu v odzvučněné mikrokanceláři. (foto: SilentLab)


Elektrokola ve stylu anglické motorkářské legendy

Na rozdíl od mnohých firem lockdown nakonec pomohl manželům Zuzaně a Janu Malinovým, kteří se rozhodli postavit vlastní elektrokolo v designu anglických café racers. První prototyp sestrojil Jan Malina pro sebe a svoji manželku Zuzanu doma v kuchyni, dnes spolu vedou dílnu na pražském Smíchově. „Většina klientů nejsou klasičtí cyklisté, ale majitelé firem, manažeři, a ti měli najednou čas. Všechno se zastavilo, všichni byli doma,“ popisuje Malinová v článku redaktorky Barbory Semecké start firmy, které také pomohla změna návyků lidí v době koronavirové krize. Přestože start zpomalily problémy s dodávkami komponentů, rodinná firma se dobře rozběhla a do budoucna chce v E-cafe Bike začít vyrábět teenage, dětská a cargo kola a nechybí ani plány na expanzi do zahraničí, především do střední a východní Evropy. 

Dílnu manželů Malinových jsme navštívilli a přinášíme vám z ní zajímavou videoreportáž:

Domácí prostředí může pracujícím na home-office v budoucnu zpestřit Plantee, jehož prodej právě odstartoval na Kickstarteru. Plantee je miniskleník s kompletně kontrolovanou atmosférou, který se stará o nastavení ideální teploty, vlhkosti, světla i zálivky.Amatér si v něm s minimem zkušeností zvládne vypěstovat i velmi náročné exotické rostliny. Valery Mezencev a Ondřej Zbytek, s nimiž pořídil rozhovor redaktor Matyáš Vejskal, začali na vývoji Plantee pracovat hned potom, co si splnili všechny cíle spojené s výrobou mlžných komor schopných detekovat radioaktivní částice – ty dodali například do CERNu a vyrobili i největší exemplář takové komory na světě.

Miniskleník Plantee je víc než jen netradiční ozdoba kanceláře. (foto: Plantee)

Domov na kolečkách i nové druhy investic, třeba do NFT

Změnu v chování lidí a jejich přístupu k pracovnímu i volnému času pocítil i startup Campiri, zprostředkovatel nabídky tuzemských půjčoven „obytňáků“, který chce využít rostoucí zájem o obytné vozy a karavany v době pandemie. Ve spolupráci s pojišťovnou Uniqa umožní i fyzickým osobám, aby mohly své domovy na čtyřech kolech půjčovat jiným. „Naším cílem není nahradit půjčovny, ale doplnit jejich nabídku na trhu a zpřístupnit karavaning širší skupině lidí na českém trhu,“ řekl deníku E15 šéf Campiri Lukáš Janoušek. Rozsáhlý rozhovor s ním jsme přinesli ještě před začátkem sezóny. 

PŘEČTĚTE SI: Karavaning není hipísácká věc, ale plnohodnotná alternativa k dovolené. Campiri chce přiblížit obytňáky masám, zájemci se v pandemii hrnou 

S rostoucí inflací, cenami potravin a energií a koneckonců se zvýšením základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta, což tento týden ohlásila bankovní rada České národní banky, vyvstává otázka, kam investovat uspořené peníze. Článek Patrika Borýska se zevrubně zabývá fenoménem NFT či nifties. Ty umožnily renesanci obchodu s uměním a poskytly další využití technologie blockchainu. Točí se v nich desítky milionů dolarů. 

Zkratka NFT v angličtině znamená „non-fungible token”, v překladu nezaměnitelný token, důkaz značící unikátnost vlastnictví. Autor díla může dostávat podíl při každém dalším prodeji, což mu poskytne de facto budoucí příjmy, a to tím vyšší, čím dráž se dílo následně bude přeprodávat. Většinou se platí nikoliv v Bitcoinu, nýbrž v kryptoměně Ethereum. Právě ta i díky oblibě takzvaných DeFi projektů (decentralizované finance) od loňského jara vystřelila na hodnotě zhruba dvacetinásobně, z 200 na více než 4000 dolarů za minci. Vcelku slušné zhodnocení, hodnotí redaktor Patrik Borýsek.

Těšíme se na vás opět příští týden, a pokud nechcete přijít o novinky ze světa startupů, byznysu a technologií, přihlašte se pod článkem k odběru našich novinek. Hezký víkend! 

Šárka Mrázová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články