Česká virtuální posilovna Fitify má za sebou rekordní rok a míří do USA. Změníme svět zdraví a fitness, říká zakladatel

Česká virtuální posilovna Fitify má za sebou rekordní rok a míří do USA. Změníme svět zdraví a fitness, říká zakladatel

24. led 2022 David Pávek 5 min

Už 15 milionů lidí po celém světě cvičí podle Čechů. Konkrétně podle aplikace Fitify, kterou si oblíbil a na svém App Storu často propaguje i gigant Apple. Její zakladatel Martin Mazanec pro StartupJobs Newsroom promluvil o rekordním roce 2021 a nadcházející expanzi do Spojených států.

Často se říká, že vznik aplikací a firem provázení bolesti. U Fitify to tak bylo doslova. Martin Mazanec, nadšený sportovec a od střední školy i zapálený programátor, začal cítit bolest zad. „Potřeboval jsem appku, co se jednou za čas připomene a donutí mě trošku se protáhnout a dát si lehčí cardio (vytrvalostní cvičení, pozn.red.). Žádnou jsem nenašel, tak jsem se rozhodl, že nejjednodušší bude, když si ji vytvořím sám,“ říká pro StartupJobs Newsroom. „Pak už stačilo jen potkat Matouše Skálu, který byl jako programátor o deset řádů jinde, a vize pomáhat lidem žít delší a aktivnější životy ho lákala stejně jako mě.“

Aplikace dvou mladých tvůrců nabízí přes 14 milionů různých cviků, ze kterých se sestaví cvičební plán pro daný den. Je úplně jedno, jestli má uživatel doma pár činek, kettlebell, nebo klidně vůbec žádné posilovací vybavení. Ve formě díky ní můžou zůstat všichni a nemusí opustit svůj pokoj.

„Za našimi tréninkovými plány stojí náš algoritmus a také živý člověk,“ vysvětluje Mazanec. Na začátku každý uživatel projde vstupním dotazníkem, při kterém vyplní otázky, jako jsou váha, výška, návyky, jak se celkově cítí, ale také jaký je jeho cíl - někdo chce zhubnout, někdo nabrat svaly, část uživatelů se chce udržet v kondici a být jednoduše fit. Uživatelům také dáváme na vybranou, jak často chtějí cvičit, aby to vyhovovalo jejich časovým možnostem. Všechny tyto faktory zohledňujeme při tvorbě tréninků a tréninkových plánů. Živý člověk pak stojí především za parametry jednotlivých cviků.“

Fitify spolupracuje s experty na fitness, kteří zaštiťují odbornost jejich plánů. Do budoucna chtějí od externích dodavatelů přejít k tomu, že takoví odborníci budou přímo u nich jako zaměstnanci firmy.

Fitify nabízí různorodé tréninkové plány na každý den. Zdroj: Fitify

 

Vše přitom začalo jako školní projekt, navíc rozdělený do více specificky zaměřených aplikací. „Nejdřív jsme vytvořili několik malých aplikací, každou se zaměřením na jinou oblast – kettlebell, protahování, jóga. Až později jsme se rozhodli, že do toho šlápneme pořádně, ukončíme studium a vytvoříme „all-in-one” aplikaci, pomocí níž mohou naši uživatelé využívat tréninky s vlastní vahou, nebo si vybrat z více než dvanácti fitness pomůcek, jako je TRX, bosu, resistenční guma či hrazda,“ vzpomíná Mazanec.

V hledáčku Applu

Česká aplikace se také řadí mezi projekty, kterým paradoxně pomohla pandemie koronaviru. Když musela být reálná fitness centra zavřená, Fitify se coby „virtuální tělocvična“ rozjelo na plné obrátky.

„Když pandemie vypukla, na Fitify jsme makali už rok a čísla nebyla vůbec špatná. Neuměli jsme ale appku dostat do světa a udělat jí marketing. Pandemie nakopla naše stažení a to nás donutilo marketingu věnovat více času,“ říká Mazanec. „Začali jsme platit za reklamy a zamakali jsme i na nových jazycích, kterých teď máme sedmnáct. Určitě bychom to dokázali i bez covidu, ale ta náhlá potřeba nás motivovala vydávat vše mnohem rychleji, i když třeba ne tak dokonale.“

Fitify momentálně eviduje více než 15 milionů uživatelů, 50 tisíc z nich je platících. Úspěchu mladých Čechů si všímá i gigant Apple, který aplikaci často promuje na hlavní stránce App Storu. „Berou si z každé platby procenta, tak je i v jejich zájmu, aby se vývojářům dařilo. Vzhledem k našim rostoucím číslům jsme jim padli do oka, máme teď možnost s nimi konzultovat i budoucí funkce,“ říká Mazanec s tím, že Apple dlouhodobě pozoruje, kterým vývojářům se daří a jak jim rostou tržby.

Ty Fitify v roce 2021 narostly o 350 procent. „Loňský rok byl pro nás rekordní, v tom letošním se spíše chceme zaměřit na inovace, než na růst tržeb se současným produktem,“ vysvětluje Mazanec nadcházející plány. Jsme v procesu zakládání pobočky v USA a připravujeme se na expanzi na tamní trh s produktem, který, jak věříme, změní svět zdraví a fitness. S tím souvisí i moje relokace do New Yorku, kde budeme stavět marketingový tým,“ dodává.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články