Na Moravě vzniká dron, který kombinuje kvadrokoptéru s aerodynamickými vlastnostmi letadla. Mobis0ne uspoří až 80 procent energie

Na Moravě vzniká dron, který kombinuje kvadrokoptéru s aerodynamickými vlastnostmi letadla. Mobis0ne uspoří až 80 procent energie

18. led 2021 Matyáš Vejskal 4 min

V Kunovicích u Uherského Hradiště je místo, kde učí drony létat pomocí křídel. Zakladatelem Mobis0ne je francouzský expert na aerodynamiku Etienne Vandame, který v Čechách několik let trvale žije a podílí se na designu letadel pro tuzemské i evropské výrobce. Fenoménem dnešního světa jsou ale drony. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak neefektivní je jejich let, když je po celou dobu ve vzduchu drží pouze motory a vrtule? Etienne ano a přišel na funkční propojení silných stránek dronu a letadla. Tato kombinace až o 80 % snižuje spotřebu energie v cestovním režimu. A svůj nápad začíná Etienne rozvíjet v brněnském ESA BIC inkubátoru.

Mobis0ne je čerstvou novinkou mezi startupy. Když volám jeho zakladateli, jsem připraven na rozhovor v angličtině, o to víc mě překvapuje, když mě Etienne Vandame zdraví výbornou češtinou a sem tam zaslechnu i nějaké to moravské nářečí. O Mobis0ne jsem nenašel více informací než krátký odstavec z tiskové zprávy CzechInvestu, proto se jako první ptám, jaký produkt startup plánuje vyrábět.

„Mobis0ne připravuje výrobu bezpilotního letounu (UAV), který kombinuje výhody vertikálního vzletu a přistání, charakteristické pro dnešní drony, s úsporným letem pomocí křídel, typický pro dnešní letouny. Díky aerodynamickému tvaru křídel bude jeho provoz až 5krát úspornější než tradiční multikoptéra. Dron do úsporného režimu přejde, jakmile nabere potřebnou výšku a rychlost,” zapáleně Etienne vysvětluje mechaniku jím navrženého prostředku.


Studie nově vznikajícího dronu Mobis0ne, který finančně podpořil i ESA BIC.

Úsporný dron

Kromě úspornosti je značnou výhodou i schopnost vertikálního vzletu, označovaná jako VTOL (vertical take-off and landing). Bezpilotní letouny typu UAV (unmanned aerial vehicle), používané například americkou armádou, jsou sice koncipovány jako letadlo, ale vzlétat a přistávat musí na dlouhé dráze. Naopak klasický dron jako například DJI je konstrukcí nejčastěji kvadrokoptéra, nabízí vzlet i přistání z místa a snadnou ovladatelnost, která je nicméně vykoupena vysokou energetickou spotřebou za minutu provozu.

Mobis0ne zamýšlí využívat dron především v zemědělství, dále je takový stroj vhodný pro monitoring lesů či přepravu zboží v odlehlých oblastech. Provozní váha letounu nepřesáhne 25 kg, což umožňuje provoz s jednodušší registrací u Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Efektivní design a inovace mechanismu letu jsou nicméně jen jednou ze dvou hlavních domén Mobis0ne.

Druhou je vývoj upravené verze operačního software. Podle slov Etienna nejsou dostupná řešení dostatečně komplexní, proto si letecký software vyvíjí na míru potřebám Mobis0ne. Toto řešení bude zabudováno v pozemní stanici, tedy v kufříku s notebookem, skrze kterou operátor naprogramuje konkrétní leteckou misi. Během letu už není dron potřeba dále pilotovat, zcela autonomně proletí zadanou trasu a splní případné úkoly.

Těmito úkoly má být například monitoring polí a selektivní postřiky rostlin. „V budoucnu zamýšlíme zmapovat zemědělské plochy a pomocí speciálních zařízení identifikovat rostliny, kterým chybí nějaký ze základních prvků obsažených v hnojivech, nebo trpí suchem. Náš dron potom dokáže těmto rostlinám selektivně aplikovat postřik nebo zálivku. Pro zemědělce to znamená obrovskou úsporu času a především nákladů na plošné postřiky celých polí,” upřesňuje nasazení v zemědělství Etienne.

Mobis0ne vznikl jako spin-off projekt mateřské společnosti Airmobis, zabývající se aerodynamickými výpočty, designem letadel a vývojem software pro VTOL letecké prostředky. Tuto společnost Etienne založil již v roce 2015, tedy po 13 letech, kdy pracoval na inženýrských projektech například pro největšího českého leteckého výrobce Aero Vodochody na Aero 270 pro devět pasažérů nebo pro kunovického výrobce letadel Evektor.

Na trhu za 12 měsíců

Nápad na VTOL UAV prostředek se již v říjnu rozhodl podpořit inkubátor projektů využívajících vesmírné technologie ESA BIC a kromě příspěvku ve výši 50 tisíc eur nabídl startupu pomoc s rozvojem v rámci brněnského centra. „Pomoci od ESA BIC si moc vážím. Finance využijeme na výrobu, testování a doladěni prototypu. ESA-BIC nám velmi pomáhá i zprostředkovat kontakty na špičkové technologické firmy po celé Evropě,” shrnul své dojmy ze spolupráce Etienne.

Už nyní jedná s dalším projektem inkubovaným v ESA BIC o možné spolupráci. Drony Mobis0ne budou tedy v první fázi nasazeny například ve spolupráci s profesionálními operátory Aleego, a zemědělci si je tak budou moci pronajmout i s pilotem na konkrétní úkol, aniž by museli investovat do jejich nákupu.

PŘEČTĚTE SI: „Nechme dronům rutinu a pracujme polovinu času,” říká zakladatel Aleego

„Mobis0ne je už třetím startupem zaměřeným na drony, který jsme v rámci našeho kosmického inkubátoru podpořili. Drony jsou novým fenoménem a ulehčují nám práci i v oborech, kde bychom to nečekali. Příkladem je třeba zmíněné zemědělství a postřik rostlin. Tento startup jsme do našeho inkubátoru vybrali, protože věříme, že se svým inovativním konceptem dokáže uspět na českém i zahraničním trhu,“ říká Michal Kuneš, projektový manažer inkubátoru ESA BIC, který v Česku spadá pod CzechInvest.

Mobis0ne má v současné době v provozu zmenšeninu dronu (délka 70 cm, váha 2 kg), na které si ověřuje letecké výkony a vlastnosti, testuje elektroniku a software. Nyní se pracuje na výrobě prototypu ve finální velikosti a začíná jednání s dodavateli a případnými továrnami, aby se mohla spustit výroba. Ta by měla v ideálním případě probíhat kompletně v České republice a Mobis0ne spoléhá na to, že evropská legislativa umožní snadný export do zahraničí, aby tuzemské výrobky nebyly znevýhodňovány v porovnání s exportéry z asijských zemí.

Kromě výroby považuje Etienne za kritické i vytvoření nonstop podpory zákazníkům a servisu, včetně skladu dostatečného množství náhradních dílů. Podle něj je při profesionálním nasazení dronů vysoká úroveň podpory a rychlé reakce ze strany výrobce naprosto klíčová. To se projevilo v minulém roce, kdy došlo k drastickému omezení dodávek náhradních dílů z Číny, a evropské zázemí tak představuje značnou výhodu.

Plán na tento rok je následující: Na jaře 2021 bude dokončen prototyp, který dostane pro zhodnocení Úřad pro civilní letectví. Etienne plánuje zatím vše připravit pro výrobu za 6 - 12 měsíců, aby dron, jakmile získá potřebná povolení a certifikace, mohl okamžitě zamířit do sériové produkce.

Foto: archiv Mobis0ne a Airmobis

Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články