Novým menšinovým společníkem ve zdravotnickém startupu Datlowe se stal výkonný ředitel LINET Group Tomáš Kolář. Jeho zkušenosti a expertiza mají společnosti pomoci rozšířit její produkt do dalších nemocnic.
Za Datlowe, firmou vzniklou v roce 2014, stojí její výkonný ředitel a spoluzakladatel Jakub Kozák a investor, většinový vlastník a spoluzakladatel Michal Jelínek. Společně se pustili do vývoje specializovaných softwarových produktů postavených na pokročilých analytických metodách, které mění způsob jak nemocnice pracují se svými daty. Díky spolupráci s Datlowe nemocniční specialisté využívají potenciál informací skrytých ve zdravotnické dokumentaci a mohou tak poskytovat pacientům efektivnější a kvalitnější péči.
Startup Datlowe totiž vyvinul pro nemocniční personál nástroj HAIDI, který shromažďuje data z veškeré zdravotnické dokumentace. Té podle odhadů společnosti produkuje středně velká nemocnice průměrně 3 000 normostran textu denně. HAIDI data interpretuje do podoby přehledu možných rizik způsobených infekcemi se zdravotní péčí.
Zkušenosti pro expanzi
Nově se k týmu Datlowe jako soukromý investor připojil výkonný ředitel LINET Group Tomáš Kolář, který ve firmě získal osmiprocentní podíl. „Je mi ctí přivítat muže s takovými zkušenostmi v oblasti zdravotnických technologií v Datlowe. Věřím, že jeho odbornost pomůže HAIDi implementovat i v dalších nemocnicích, nejen v České republice,“ konstatoval CEO Datlowe Kozák.
Kolář jako zkušený manažer do Datlowe přináší zkušenosti z firmy, která dodává nemocniční lůžka pro nemocnice ve 120 zemích světa. Může tak startupu
pomoci nejen v rámci identifikace potřeb zdravotnických zařízení a zdravotníků samotných, ale také s globální strategií expanze na další trhy.
„Zdravotnictví bude v příští dekádě procházet digitalizací. Skutečnost, že si technologie HAIDI získala mezi českými lékaři a dalšími specialisty takovou reputaci, je pro mne známkou toho, že její další vývoj má velký potenciál,“ vysvětlil důvody svého investorského vstupu Kolář.
HAIDI je vlajkovým produktem společnosti, který pomáhá týmům pro prevenci a kontrolu infekcí se sledováním výskytu nozokomiálních infekcí a jejich rizikových faktorů. Nemocnice díky němu mohou mnohonásobně rychleji analyzovat a interpretovat zdravotnickou dokumentaci a bojovat tak s nemocničními infekcemi. Systém totiž dokáže z dat odhalit potenciální rizika způsobená infekcemi spojenými se zdravotní péčí. Takzvané nozokomiální nákazy jsou obvykle spjaty s častými rezistencemi vůči klinicky používaným antibiotikům, a tedy s náročnější a nákladnější léčbou. Podle odborníků HAIDI šetří při detekci nemocničních infekcí až 60 procent času a o 80 procent zlepšuje přehled o jejich výskytu. Ve výsledku tak nejen pomáhá šetřit čas lékařů, ale také snižuje náklady na léčbu.
Dalším produktem Datlowe je MERIE, automatické hodnocení rizik pacientů pro klinickou farmacii, který optimalizuje používání léčiv pro podporu zdraví pacienta. Obě řešení využívají umělou inteligenci, metody přirozeného jazyka a strojové učení.
Střední Evropa v kurzu
Startupu se už svou technologií podařilo pokrýt více než čtvrtinu lůžek v českých nemocnicích, a to jak lůžek akutních, tak následné péče. Pořídilo si ji více než dvacet zdravotních ústavů v zemi. Jako první ji zavedla Nemocnice Jihlava, ale následovaly ji i Nemocnice Havířov, Nemocnice Tábor nebo Slezská nemocnice v Opavě.
Datlowe se svými produkty pronikl i do zahraničí. Na Slovensku je využívá Fakultní nemocnice v Trnavě, v Rakousku Krankenhaus der Barmherzigen Schwestern Ried a síť soukromých nemocnic Vinzenz Gruppe.
Z výroční zprávy společnosti za rok 2021, poslední dosud zveřejněné ve Sbírce listin vyplývá, že obrat firmy stále roste. Zatímco v roce 2020 byl 7,6 milionu korun, o rok později dosáhl 8,7 milionu. Meziročně se prohloubila také ztráta. V roce 2020 činila 831 tisíc Kč, v roce 2021 pak vzrostla na více než dva miliony korun.
PŘEČTĚTE SI: Udělejme to velké a prodejme to do Ameriky. Martin Fejt změnil mindset a s GluMCo šlape do pedálů