Cinnamon získal v červnu investici dva a půl milionu dolarů (téměř 60 milionů korun) od společnosti Coil a brzy spustí vylepšenou verzi svého nástroje pro tvůrce videoobsahu, který má přispět k narovnání vztahů mezi platformami a tvůrci. Okolo videoplatforem jako YouTube, IGTV, TikTok či Twitch vznikl mnohamiliardový reklamní ekosystém, ve kterém tvůrci videí obvykle tahají za kratší konec a jsou vydáni napospas nevypočitatelným algoritmům a přísným obchodním podmínkám. Česko-slovenský Cinnamon v čele s Róbertem Tarabčákem slibuje sledování bez reklam, real-time férové odměny tvůrcům a sdílení obsahu napříč platformami za jedno pětidolarové předplatné.
Tvůrce, ten těžký život má
Řekněte mi na začátek, proč podle vás skřípe vztah mezi videoplatformami a tvůrci?
Abychom tohle objasnili, musíme jít do minulosti, kdy byl YouTube jedinou velkou platformou pro sdílení videí. Od určitého momentu zisky z monetizace videí jednoduše nedokázaly pokrýt náklady na vznik kvalitního obsahu a youtubeři začali žádat fanoušky o finanční podporu skrz služby jako Patreon. Výměnou nabízeli exkluzivní obsah či zveřejnění videí s předstihem. Dále mnoha lidem, mezi které se řadím i já, začaly vadit reklamy při sledování a rozhodli se platit si předplatné všude, kde to je jen trochu možné. Tím se svět videí podstatně změnil, odlišili se superfanoušci od předplatitelů a normálních sledujících, někteří tvůrci odešli z YouTube na jiné platformy či si založili vlastní kanály. Časem začala být videa populární na Instagramu nebo TikToku, rozjela se různá stories. V každém prostředí znamená sledování videí úplně jiný zážitek, někde se očekává víc pozornosti od sledujících a tvůrci o ni musí bojovat různými nástroji.
Z čeho mají tvůrci největší strach?
Především z nejistoty a nespravedlnosti, protože nemají kontrolu nad tím, kolik vydělají. Když dnes upeču dobré rohlíky, které budou lidé kupovat, tak vydělám peníze. Když ale vytvořím dobré video, které budou lidé sledovat, tak nic vydělat nemusím. Stačí, když lidé přeskočí reklamu nebo použijí AdBlock.
Ještě horší je neprůhledné schvalování videí pro monetizaci. Neznám ani jednoho tvůrce, který by uměl vysvětlit, jak tento proces funguje, a nevysvětlují to ani samy platformy. Jsem tedy vydán napospas algoritmu, který ve videu hledá problematické pasáže, a pokud je objeví, znemožní mi video monetizovat. Jsou známy paradoxní situace, kdy tvůrce s více než 100 miliony odběrateli monetizuje video plné nadávek, ale druhé, kde nadávka zazní jen jednou, je z monetizace nepochopitelně vyloučeno.
Do schvalovacího procesu nemůže tvůrce nijak zasáhnout?
V tomto ohledu je většina tvůrců bezmocná, až na úzkou skupinu těch největších, kteří mají privilegia a mohou s platformou komunikovat napřímo. Ti většinou tvoří obsah na míru požadavkům platforem, což je problematické zase jiným směrem - mizí tím kreativita a obsah se podřizuje reklamě. Trpí tím v jistém ohledu i svoboda slova.
Proč tvůrci nezkusí vydělávat na více platformách?
To určitě dělají, ale i tak si nevydělají mnoho. Vzpomínám si na jednu úspěšnou hudebnici z Holandska, která napříč všemi platformami včetně Spotify a Apple Music vydělá na obsahu méně než 100 eur ročně.
Zkuste mi ještě vysvětlit, co přesně znamená zmíněná „monetizace”.
To je možnost výplaty peněz tvůrcům, kterou platformy nabízejí při splnění několika podmínek. Obvykle je potřeba získat dostatek fanoušků a mít za sebou dostatečně dlouhou bezproblémovou historii, což třeba u YouTube trvá průměrně tři roky. Potom může tvůrce svá videa nabídnout k monetizaci - tedy procesu, kdy YouTube do jeho obsahu vkládá reklamy, a pokud fanoušci daného tvůrce reklamy sledují, on dostává zaplaceno.
Cinnamon není pro YouTube konkurence
Co pro tvůrce představuje Cinnamon a proč by k vám měli přejít?
Se Cinnamon chceme být univerzálním toolkitem, který mohou tvůrci využívat, aby dosáhli lepších výsledků. Nechceme, aby opouštěli jiné platformy a přecházeli k nám. Cinnamon je nástroj, skrze který můžete svá videa nahrát na YouTube a rovnou z nich vytvořit krátké úryvky, které zveřejníte ve svých Instagram Stories nebo na TikToku. Podobnou synergii a automatizaci teď žádná platforma nenabízí. Video z YouTube nelze nasdílet na Instagram, ačkoliv všichni víme, že Instagramu lidé pozornost věnují mnohem častěji a je tam vyšší interakce. Tvůrci to doteď musejí na všechny platformy vytvářet ručně a pracně zveřejňovat.
To znamená, že každé video bude jako první nahráno na Cinnamon?
Ano, přesně tak. U nás z něj může autor udělat krátké klipy, aby ho mohl začít předem promovat na svých sociálních sítích či ho přednostně nabídnout skalním fanouškům. Až potom ho uveřejní na svém hlavním videokanále.
Jaké výhody z toho pro tvůrce plynou?
Kromě toho, že nabízíme jednoduchý nástroj pro tvorbu trailerů z videí a jejich sdílení autorům, umožňujeme jejich fanouškům skrze Cinnamon sdílet videa například z YouTube na svůj Instagram. Tím se značně zvýší dosah videoobsahu a zákonitě i zisk autora. Když už jsme u peněz, všechny autory na Cinnamon budeme odměňovat maximálně férovým způsobem, který na jiných platformách nenajdou.
To je jakým?
Autor dostane odměnu za každou sekundu zhlédnutí jeho videí. To znamená žádné reklamy, žádné omezení obsahu a férové odměny autorům vyplácené až čtyřikrát za vteřinu.
Odměňovat budeme jak autory za zhlédnutí jejich videí či vytváření trailerů, ale i uživatele za doporučení nového uživatele a jeho zhlédnuté sekundy či tvůrce titulků. Přinášíme férovost, která v tomto odvětví v dnešní době chybí - moje sestra například jako hobby překládá titulky a já nechápu, proč by za to neměla dostávat zaplaceno, když otevírá autorům úplně nové regiony a možnosti.
Asi nepůjde o výplatu skrze bankovní převody…
To určitě ne, používáme technologii web monetizace Interledger, spolupracující s několika peněženkami jako Uphold, kde si může každý vybrat, v jaké měně bude odměnu dostávat. Existuje i vize, že takto budou odměňování zaměstnanci - každou sekundu dostanou část sjednané měsíční odměny a během měsíce se jim na účet přelije celá částka.
Jaké nové možnosti tento způsob přináší?
Jednou z mých vizí je případ, kdy se ráno probudí nějaký youtuber, zjistí že zrovna vyšla nová kamera, zavolá si Uber a vyrazí si ji koupit. Cestou svým fanouškům natočí živý stream, kde vysvětlí, kam jede a co za kameru si chce koupit. Než do obchodu přijede, peníze na kameru má na účtě. A nemluvím teď o lidech s miliony odběratelů, ale třeba s desítkami tisíc, protože naše odměny jsou vyšší než například na YouTube.
Jak bude fungovat byznys model Cinnamonu? Na čem budete vydělávat?
Náš byznys model je úzce navázán na web monetizační službu Coil. Ta umožňuje předplatitelům platícím pět dolarů měsíčně odměňovat autory obsahu v reálném čase. My od Coilu dostaneme 36 centů za hodinu zhlédnutí a tuto částku rozdělíme mezi tvůrce videa, tvůrce titulků, něco půjde do referenčního programu a něco zůstane nám.
Má Coil takový potenciál, aby přilákal dostatek lidí?
Rozhodně. Svět, kdy si platím stovky předplatných ke stovkám služeb musí jednou skončit a zjednodušit se. To je to, co Coil nabízí - jedno předplatné a přístup k placenému či exkluzivnímu obsahu z tisíce služeb bez reklam, protože ty lze uživatelům Coilu skrýt. (Společnost Coil investovala do Cinnamonu na začátku června dva miliony dolarů - pozn. red.)
Myslíte, že už je na to správná doba?
I kvůli tomu jsem v začátku zmínil Patreon. Služby jako tato naučily lidi chápat, že obsah, který byli zvyklí sledovat zadarmo, by nevznikl bez práce dalších lidí. Dnes už ví, že je správné autorům platit. Myslím, že doba už lepší být ani nemůže.
Cinnamon v novém
Jak vznikl nápad, že pomůžete tvůrcům videí k férovým odměnám?
Už od dětství mám obrovské množství nápadů a ten, který stojí za vznikem Cinnamonu, jsem dostal v době, kdy jsem pracoval v Coilu v San Francisku. Do začátku jsem dostal investici 500 tisíc dolarů od šéfa Coilu Stefana Thomase a také od zakladatele Ripplu a dolarového miliardáře Chrise Larsena. Je mezi námi partnerství a společně se vyvíjíme, abychom lidem přinesli lepší a férovější model vydělávání peněz na internetu a videích, hlavně bez reklam.
Jak se Cinnamon dostal tam, kde je dnes?
Začali jsme v roce 2018 jako čtyři zakladatelé a během pár měsíců jsme připravili MVP. To jsme teď vzali a z větší části použili pro vývoj finální verze - konkrétně jsme využili 100 procent backendu a více než 50 procent frontendu. Zdůrazňuji to kvůli tomu, že většina startupů svoje MVP při získání investice hodí do koše. To není náš případ, protože my od začátku myslíme na škálovatelnost a budoucí rozvoj. Právě teď dokončujeme a v říjnu spustíme plnohodnotnou verzi, na které jsme udělali obrovský kus práce společně s STRV, kteří velmi rychle připravili mobilní aplikace.
Co si od spuštění Cinnamonu slibujete?
Podle mě je ve startupu důležité nemít žádná očekávání. Nás pohání strach z neúspěchu a děláme maximum, abychom se mu vyhnuli a odvedli dobrou práci - nejen ve vývoji, ale i v marketingu a přípravě obsahu. Proto už teď mohu slíbit, že se na Cinnamonu objeví velká jména autorů nejen z YouTube.
Kolik vás je v týmu a koho hledáte?
Teď je nás už 25 - polovina týmu se věnuje vývoji, druhá je mix lidí z marketingu, obsahu a obchodu. Na seznamu přání už pár měsíců máme tři pozice: vývojáře AI a Machine learning a senior UX designéra.
Kam se v následujících měsících plánujete vydat?
Naše plány se zaměřují na americký trh. Chceme do budoucna tvůrcům přinášet další užitečné funkce jako například testování emocí při sledování videí na vzorku pozvaných zájemců z řad jejich fanoušků či interních testerů. Tuto funkci požadují především produkční společnosti z Hollywoodu, aby zjistily, jaký obsah funguje nejlépe, a ten použily k nalákání diváků v traileru. Za tímto účelem jsme se spojili se slovenskou platformou YouFirst, která s technologií emotion recognition přišla, a teď ji rozvíjíme.