Chybí vám peníze na pořádný dárek? Složte se na něj s ostatními na Wowee

Chybí vám peníze na pořádný dárek? Složte se na něj s ostatními na Wowee

13. pro 2021 Zuzana Hübnerová 6 min

Rádi byste pořídili někomu k Vánocům dražší dárek, ale platit ho sami je pro vás finančně náročné? Nebo jste pozvaní na oslavu významného jubilea a rádi byste se s ostatními složili na nezapomenutelné překvapení? Přesně v této situaci se před pár lety ocitl Michal Maněna. Místo klasické tužky, papíru, kasiček či obálek ale vymyslel Wowee. Jednoduchou platformu, která pomůže vysbírat potřebné peníze na dražší dárky. 

Když tatínek Michala Maněny slavil sedmdesáté narozeniny, chtěla se mu rodina a přátelé složit na nějaký větší společný dar. „Obvykle je to ale administrativně náročnější. Někdo se toho musí ujmout a řešit to klasicky s papírem, tužkou, kasičkou,” podotýká Maněna. V jeho hlavě se proto zrodil nápad na platformu, která by tento problém řešila. Nikdo by už nemusel známé a rodinu obepisovat, řešit neustále, kdo už přispěl a kolik. „Když potřebujete udělat takovou sbírku, přijdete na web Wowee a zaregistrujete se pomocí e-mailu a hesla. Vytvoříte sbírku, což je jednoduchý krok, kde pouze napíšete, co a proč zakládáte a na koho se vybírá. Vytvoří se odkaz, který následně nasdílíte rodině a přátelům. Ti si po kliknutí na odkaz můžou zvolit, zda rovnou přispějí prostřednictvím platby kartou, nebo zvolí převod na účet,” popisuje Michal Maněna.

Na rozdíl od charitativních sbírek nemusí zájemci na Wowee udávat částku, kterou je potřeba vybrat. A nemusí také řešit, co se stane, když vyberou víc či míň peněz. „Naše platforma neslouží k charitativním účelům. Skládá se menší skupina lidí z okruhu známých daného člověka. Neděláme veřejné sbírky a popis přání, na které se lidé skládají, nesmí evokovat, že se jedná o nějakou pomoc potřebným. Zakladatel sbírky sám určuje, kdy ji ukončí, a peníze přijdou přímo na účet jemu,” upozorňuje Maněna.


Michal Maněna (na fotce) se rozhodl zdigitalizovat sbírky na dárky  

Podle něj má taková online sbírka na dárky hned několik výhod. „Když člověk přispěje, hned to vidí. Zároveň vidí i to, kdo už poslal peníze a kolik se finálně vybralo. Také odpadá stres z toho, co vlastně dotyčnému pořídit. A eliminují se nevítané dárky typu špatné lahve alkoholu a podobně,” vyjmenovává. 

Sbírky zakládají lidé ve věkovém rozmezí 15 až 40 let. „Co se týče přispěvatelů, tak jsou i starší. Udělali jsme to schválně tak jednoduché, aby to zvládl ovládat téměř kdokoliv,” podotýká Maněna. Nejčastěji se pak lidé skládají na narozeniny, narození dítěte či dražší vánoční dárky a průměrná částka se pohybuje mezi deseti až patnácti tisíci korunami.Měli jsme ale případ, kdy se farníci složili na dovolenou pro svého pastora za sedmdesát tisíc korun,” říká Michal Maněna. Lidé se obvykle zvládnou na vybraný dar složit během jednoho až dvou týdnů a za dobu fungování už platformu využilo okolo šesti set lidí.

Z povinného předmětu do světa byznysu

Původně na projektu začal Michal Maněna pracovat se studenty z Českého vysokého učení technického v Praze. „Od roku 2015 jsem zde učil a vedl jsem předmět Týmový softwarový projekt, který museli absolvovat bakalářští studenti. Zpočátku tak byl celý vývoj hodně ovlivněn tím, co konkrétní studenti v daném semestru uměli a chtěli si vyzkoušet,” popisuje Maněna s tím, že takto se na projektu v průběhu tří let podílelo přibližně pětadvacet studentů.

Následně se rozhodl nápad přetavit ve skutečný projekt s fungujícím byznysovým modelem. „Původně jsem také technik, takže obchodním věcem jsem se musel naučit,” říká. S Wowee prošel jak programem Google for startups, tak inkubátorem Karla Janečka.Celé mi to dost otevřelo oči a uvědomil jsem si, jak bude potřeba projekt přepracovat, aby byl životaschopný a aby do něj případně mohl vstoupit nějaký investor,” tvrdí. 

Wowee čeká změna zaměření i zpoplatnění služby

Od příštího roku by proto Wowee nemělo fungovat už pouze pro sbírky na hodnotnější dary, ale obecně jako digitální kasička.Identifikovali jsme několik scénářů, kdy lidé v mikroskupinách vybírají peníze, ale proces není digitalizovaný. Příkladem může být dobrovolné vstupné, kdy obvykle musí někdo sedět s pokladničkou u vchodu. Možnost vybírat na společný dárek zůstane zachovaná. Celkově bychom ale Wowee chtěli předělat na takovou kasičku pro společné cíle,” vysvětluje Maněna.

Ten nyní na projektu pracuje se dvěma dalšími kolegy a kromě změny zaměření přišli i s byznysovým modelem, který by jim měl zajistit dlouhodobější udržitelnost.Ptali jsme se uživatelů, zda je pro ně lepší platit jasně danou částku či například procenta ze sbírky. Konkrétní částka se ale ukázala jako lepší, protože při procentech není předem jasné, kolik to bude,” říká Michal Maněna s tím, že by se do budoucna měla cena za provoz pohybovat okolo devíti korun za jeden den, kdy sbírka poběží.Když si vezmu, že v průměru trvají okolo jednoho až dvou týdnů, pořád je to jednodušší a levnější, než trávit čas obepisováním známých a děláním přehledů o vybraných částkách,” dodává. 

Dalším krokem pak zřejmě bude oslovení investorů.V Česku je to ale jiné než například v Americe. Tam vám stačí najít někoho, koho nápad osloví. Nemusí vědět, jak se bude projekt monetizovat. Stačí mu, že to začnou používat lidé. Pokud lidé web či aplikaci využívají, způsob, jak na tom vydělat, už se najde. Tady je to jiné. Tady chtějí investoři přesně vědět, jak a kdy se jim investice vrátí,” tvrdí v závěru Michal Maněna s tím, že ačkoliv byl projekt původně plánovaný pro celou eurozónu a začal fungovat také na Slovensku, i toto rozhodnutí nakonec prozatím přehodnotili a plánují se zaměřit pouze na Českou republiku. Tak, aby si nejprve vybudovali silnou a stabilní pozici mezi českými zákazníky a také vyladili zákaznickou podporu. 

Foto: Unsplash, archiv Wowee

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články