Českým vývojářům z Cleevia krypto zřejmě jde. Jejich mladičká blockchainová divize roste závratným tempem

Českým vývojářům z Cleevia krypto zřejmě jde. Jejich mladičká blockchainová divize roste závratným tempem

29. dub 2022 Šárka Mrázová 3 min

Sázka na kryptoměny a založení vlastní blockchainové divize nazvané Cleev.io se českému vývojářskému studiu zřejmě vyplácí. Za první kvartál letošního roku dosáhlo obratu tří milionů korun a celková hodnota získaných spoluprací přesáhla deset milionů Kč. Divize se rozrůstá také personálně. Cleevio se v blockchainu chce stát jedničkou na trhu, řekl serveru StartupJobs Newsroom David Bezděka, výkonný ředitel firmy, mezi jejíž klienty patří například Pilulka, Czech News Center nebo Deloitte.

„Jsme si vědomi velkého povyku, který se kolem blockchainu, NFTs, Play and earn děje. Věříme však tomu, že v nějaké formě s námi tato technologie zůstane navždy – a to napříč širokým spektrem odvětví, služeb a produktů, které každý den používáme. Proto chceme být na začátku, být nejlepší a stát se jedničkou na trhu,” odpověděl Bezděka na otázku SJ Newsroom ohledně současné situace kolem blockchainu a kryptoměn. Do vývoje nového krypto oddělení investovala firma na začátku čtyři miliony korun.

PŘEČTĚTE SI: V hlavní roli technologie. Andělské investory táhne fintech nebo blockchain, čtvrtina z nich chce zvýšit množství rizikového kapitálu

Musí se mezi projekty vybírat

Blockchain je distribuovaná decentralizovaná databáze. Nejčastěji se používá k uchování kryptoměnových transakcí. Operace v ní jsou anonymní a chráněné proti neoprávněnému zásahu - každý blok obsahující data kontroluje podle Cleevio deset předcházejících. 

Vývojářské studio vzniklo v roce 2007 v Česku a jeho obrat loni překonal 100 milionů korun. Jako technologický partner se podílí třeba na mezinárodním projektu Driverama nebo americké službě pro správu digitálního dědictví GoodTrust.

Vedoucí blockchainového oddělení Ondřej Macháček dodává, že se divize v současnosti soustřeďuje na programování smart contractů a vyvíjí celé webové nebo mobilní platformy.Baví nás vymýšlet věci od úplného začátku až po uvedení na trh. Propojujeme své zkušenosti s tvorbou Web2, tedy standardních aplikací, a Web3, aplikacích postavených na blockchainu, a díky tomu přicházíme na nové možnosti a řešení, což považuji za naši hlavní konkurenční výhodu,” říká Macháček, který se podílel v minulosti například na budování služby Mall Pay.

PŘEČTĚTE SI: Cleevio rozjíždí blockchainovou divizi. Krypto sledujeme denně, projekt nám musí dávat smysl, říká její šéf

V divizi pracuje už 15 lidí, tým však bude třeba rozšířit minimálně o třetinu. Stále shání nejen projektové a produktové manažery, ale i seniorní zkušené vývojáře, kterých je na pracovním trhu obecně nedostatek. Firma si také projekty pečlivě vybírá a už deset jich odmítla. Mimo jiné i kvůli tomu, že tento obor přitahuje pochybné projekty. 

Šárka Mrázová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články