Český systém Panoris natáčí nejprestižnější fotbalová utkání. Nyní se chystá na další sporty

Český systém Panoris natáčí nejprestižnější fotbalová utkání. Nyní se chystá na další sporty

26. čvc 2020 Zuzana Hübnerová 5 min

Otáčí se za hráči i za míčem a dokáže automaticky zaznamenat celé fotbalové utkání. Panoris je unikátní technologická náhrada za živého kameramana, kterou si oblíbily fotbalové kluby po celém světě. Je tak k vidění například na hřištích nizozemského Feyenoordu nebo argentinského Boca Juniors. Hráčům a trenérům pomáhá analyzovat a zlepšovat výkonnost, rozhodčím zkontrolovat, co přesně se na hřišti událo, a fanouškům sledovat utkání online nebo sdílet nejoblíbenější okamžiky zápasu. „Chtěli jsme jen uplatnit své akademické znalosti v konkrétním produktu, který bude sloužit lidem,“ říká Igor Potúček, zakladatel Panoris.

Dvě kamery. Každá snímá polovinu hřiště a společně vytvářejí panoramatický obraz. K tomu algoritmy, které dokáží sledovat pohyb hráčů i míče a na základě získaných informací vyhodnotit, kam se má kamera dívat. Tak zní zjednodušeně popis takzvaného autonomního kameramana. Technologie, která se ve světě fotbalu pomalu stává normou. Technologie, za kterou stojí dnes už téměř desetičlenný tým pod vedením Igora Potúčka.

Sám Igor Potúček začínal jako doktorský student a následně jako vyučující a výzkumník na Fakultě informačních technologií VUT. „Pocházím z akademické sféry, kde jsem se věnoval právě počítačovému vidění a zpracování obrazu. Na výzkumu je skvělé, že si člověk může vymýšlet nové věci. Vybrat si téma, které ho zajímá, do toho se ponořit a rozvíjet se v něm. S postupem času jsem chtěl ale řešit věci, které budou mít konkrétní dopad. Chtěl jsem své znalosti vložit do produktu,“ říká Igor Potúček v rozhovoru pro Startupjobs Newsroom.

Od dopravy k fotbalu

V roce 2007 proto založil společnost Camvision, která se zpočátku věnovala využití počítačového vidění a kamerových systémů například v železniční dopravě. „Zlom přišel v roce 2013, kdy jsme se rozhodli začít vyvíjet produkt zaměřený na sport. A hned prvním zákazníkem byl nizozemský fotbalový klub Feyenoord, což nás povzbudilo. Řekli jsme si, že to má asi smysl, a dál jsme do toho investovali a vyvíjeli nové funkce,“ popisuje Potúček.

Poměrně netradičně prorazila česká společnost nejprve na zahraničním trhu a až nyní se pomalu vrací zpátky do Česka. Ještě méně obvyklé však je, že se jí hned v úvodu podařilo získat ty nejexkluzivnější světové klienty. Panoris tak kromě řady nejznámějších fotbalových klubů používá například i celá první švýcarská či rakouská liga. „Měli jsme štěstí, že se nám hned na začátku podařilo dostat do profi segmentu. Řekli jsme si, že je to skvělá příležitost, rozhodli se zůstat v zahraničí a pokrýt co nejvíc profesionálních klubů,“ dodává Potúček s tím, že dnes mají stovky instalací po celém světě od sousedního Rakouska, Slovenska, Švýcarska po Holandsko, Jižní Koreu nebo Čínu.

Podle Igora Potúčka navíc byly před pár lety zahraniční kluby nakloněny moderním technologiím více než ty české. „Hodně z nich už dokonce zaměstnávalo lidi určené pro práci s technologiemi. Kluby měly například videoanalytiky, kteří do té doby zápasy natáčeli, vyhodnocovali a analýzy pak dávali trenérovi. I proto jsme si řekli, že zůstat v profesionálním segmentu a případně nabízet naše produkty a služby i v nižších soutěžích bude jednodušší než naopak,“ vysvětluje Potúček.

Spolu s úspěchem přišel i rebrand a změna jména. „Když se produktu začalo dařit, chtěli jsme vytvořit ochrannou známku, ale zjistili jsme, že Camvision už je zaregistrované. I proto jsme se nakonec rozhodli změnit název a vizuální identitu,“ objasňuje nedávný přechod z Camvision na Panoris Potúček.

Vzdálená podpora pomohla překonat koronakrizi

Velkou výhodu vidí Igor Potúček v nastavení produktu. „Většinu podpory jsme totiž schopni nabídnout vzdáleně. Jádro Panorisu tkví v softwaru, který zprostředkovává zpracování videa a umožňuje dělat pokročilou analýzu, přičemž hardware je běžně dostupný,“ podotýká. Tento přístup se firmě vyplatil obzvlášť v době koronavirové pandemie, kdy byli nuceni se zákazníky komunikovat pouze online. „Zákazník nám poslal podklady, my jsme mu naopak poslali hardware a vzdáleně jsme mu asistovali s instalací. Ověřili jsme si tak, že i tento způsob spolupráce funguje, zefektivňuje naši práci a snižuje koncové náklady na instalaci,“ říká Potúček. Na kolik kluby pořízení systému Panoris vyjde, ale firma neuvádí.

Jednou ze zajímavých funkcí, která v průběhu vývoje k základnímu softwaru přibyla, je streamování. „Jsme schopní zprostředkovávat živý stream jak pro analytiky, tak i pro fanoušky. Spojili jsme se proto například s holandskou fotbalovou federací a televizní společností Talpa a v rámci projektu VoetbalTV vysíláme živá utkání holandského amatérského fotbalu. Cílem je odvysílat až 80 tisíc streamů ročně. Jednak by to mělo zvednout zájem fanoušků o tyto zápasy a dá to možnost například i rodinám malých fotbalistů sledovat jejich utkání. A navíc to přiblíží amatérský fotbal k profesionálnímu, protože mohou využívat podobné nástroje pro videoanalýzu jako profesionálové,“ vysvětluje Potúček. Z natočených videí je také možné udělat sestřih nejlepších momentů zápasu a ty například nasdílet na sociální sítě. Což může být v době, kdy fanoušci nemůžou na řadu stadionů a hřišť, další velkou výhodou.

Nejbližší plány? Rozšiřování portfolia i posílení marketingu

Podle Igora Potúčka čeká nyní firmu změna a další růst. Po fotbale se totiž chce konečně pustit i do jiných sportů. „Fotbalový trh je obrovský. Stejně jako jeho potenciál. I proto jsme se tolik let soustředili pouze na něj. Nechtěli jsme tříštit pozornost. Ale samozřejmě dostáváme poptávky i z jiných sportů a v nejbližší době se chystáme na ně kývnout,“ potvrzuje Potúček. Panoris by tak v budoucnu mohli používat například i basketbalisté či hokejisté. Fotbal ale brněnský vývojový tým neopustí. „Po švýcarské a rakouské lize bychom chtěli pokrýt i fotbalové ligy v dalších zemích,“ přibližuje vizi Potúček.

Další oblastí, kterou plánují v následujících měsících podpořit, je marketing. „Od začátku jsme byli zaměření převážně na samotný produkt a fungovalo to díky špičkové technologii i dobrým referencím,“ vysvětluje Potúček. Teď by se ale chtěli více soustředit na vytvoření celosvětové marketingové strategie. „Protože jsme firmu budovali postupně, bez jakýchkoliv investorů, neměli jsme zpočátku ani prostředky na nějaký rozsáhlý marketing. Teď bychom se i na tuto oblast rádi více zaměřili, abychom dostali svůj produkt k co nejširšímu spektru zákazníků, zejména v profesionálním sportu,“ uzavírá Igor Potúček.

Foto a video: Panoris

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články