Evropa stojí před novou výzvou, kterou je budoucnost těžby nerostů. Staré postupy je zapotřebí nahradit novými, efektivnějšími a k přírodnímu prostředí citlivějšími metodami, které se seskupují v mezinárodním projektu X-Mine. Důležitou roli v něm nově hraje i technologie české společnosti Advacam (na úvodním snímku nová generace jejich obrazových čipů).
„750 milionů obyvatel Evropy spotřebuje velké množství nerostných surovin ze zemské kůry. Některé odhady naznačují, že osoba žijící v západním světě spotřebuje více než 18 tun minerálů na osobu a rok,” konstatují organizátoři projektu X-Mine, který byl spuštěn před třemi lety za účelem vynalezení nových cest těžby, jež má být v budoucnu efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí.
Jednou z nich je využtí RTG technologií při výzkumu ložisek, což ušetří energii, vodu i některé chemikálie potřebné při dosavadních postupech.
Za tímto účelem zařadil Inovační radar Evropské komise v pondělí českou společnost Advacam mezi klíčové inovátory a její Spektrometrickou transmisní rentgenovou kameru mezi klíčové inovace. „Iniciativa Evropské komise, která se zaměřuje na vyhledávání vysoce potenciálních inovací podporovaných ze zdrojů Evropské unie, vyhodnotila kameru, jejíž obdobu dodává Advacam například i americké NASA, jako inovaci s velmi vysokým tržním potenciálem připravenou vstoupit na trh,” informovala PR manažerka Advacamu Markéta Kinská.
„Od běžných kamer používaných v hornictví se ta naše liší rychlostí snímání a tím, že umí zobrazovat barevně, a tak snadno odlišovat rudu od hlušiny (zobrazí vnitřní strukturu kamenů a podle barvy dokáže rozlišit, zda je tam ruda, nebo ne). Vyniká také rozlišením, běžné kamery neuvidí méně než milimetr, což je výhodné, pokud je ruda v zrníčkách, která by běžným kamerám mohla uniknout,” doplnila.
Pražská společnost se již několik let věnuje výrobě detektorů pro různé zobrazovací technologie, přičemž nejčastěji se používají pro průmyslovou rentgenovou radiografii. Zmíněný Inovační radar zařadil mezi klíčové inovace také další zařízení, která v rámci X-Mine zmíněné kamery Advacamu používají: analyzátor hornin švédské společnosti Orexplore a třídicí linku polské společnosti Comex.
PŘEČTĚTE SI: Převratný robotický rentgen české Radalytiky odhaluje defekty v letadlech, v budoucnu chce nahradit CT přístroje
9,3 milionu euro od EU
„Běžně se posílají vzorky hornin na rozbor do laboratoří, což trvá až několik týdnů, oproti tomu analyzátor od Orexplore dá geologům mnohem více informací, zvládne to za hodinu, a to přímo na místě těžby,“ vysvětlil Štěpán Polanský, koordinátor projektu X-Mine za Advacam. Odborníci pak podle něj mohou urychlit a lépe určit výběr míst pro další těžbu, což následně snižuje nutnost rozsáhlých explorací a odstřelování a znamená to vedle časové a finanční úspory také téměř o čtvrtinu nižší spotřebu energie a méně CO2 emisí.
Zatímco švédský Orexplore se zaměřuje na usnadnění průzkumu dolů, polský Comex se soustřeďuje na efektivnější třídění již vytěžených hornin. Třídicí linka, která oproti současným zařízením vyžaduje až o 50% nižší počáteční investici při až 20krát nižších provozních nákladech, údajně umožňuje rychleji a mnohonásobně přesněji vytřídit minerály, než je dnes běžné. „Při třídění hornin bohužel dochází k velkým ztrátám tím, že se s odpadem vyhazují i dobré kameny,“ uvedl Polanský. „Multisenzorové zařízení Comexu třídí mnohem efektivněji, například zinku se vytřídí 2,5krát více a u mědi je to dokonce více než trojnásobné,“ doplnil. Navíc podle něj není nutné použití žádných chemikálií a ani vody: „Vytěžený materiál se dnes běžně musí proprat ve velkém množství vody, což je dlouhodobě velký problém. Řešením by mohla být právě třídící linka Comexu, která vůbec žádnou vodu nepotřebuje.“
Cílem projektu X-Mine je vytvořit nové technologie pro nezávislejší, samostatnější, ale také ekologičtější těžební průmysl v Evropě. Projekt započal roku 2017, jeho konsorcium čítá 15 členů z různých evropských zemí, Evropská unie ho podpořila částkou 9,3 miliony eur. Podle dosavadních výsledků projektu nové technologie snižují dopad na životní prostředí, mají menší spotřebu energie, nižší emise či výrazně nižší spotřebu vody.
„Projekt vstupuje do poslední fáze, v níž se nová zařízení budou instalovat přímo v dolech ve Švédsku, Bulharsku, Řecku a na Kypru, poté bude následovat vyhodnocení celého projektu. Už dnes je ale jasné, že obě nová zařízení, ve kterých jsou integrované kamery Advacamu, mají zcela reálný potenciál radikálně změnit těžební průmysl,“ komentoval vývoj Jan Sohar, výkonný ředitel společnosti Advacamu.