V pražském sídle společnosti Storyous, která zpracovává ve svém restauračním systému 10 procent obratů české gastronomie, právě skončil podzimní Bootcamp určený 25 nadějným studentům. Ti prošli na přelomu září a října šestidenním programem přednášek a workshopů, během kterého jim své zkušenosti předávali úspěšní podnikatelé. Studenti museli vypracovat různé individuální i skupinové úkoly, při kterých mohli v praxi aplikovat nově nabyté vědomosti, a poslechnout si zpětnou vazbu od špiček české podnikatelské scény. StartupJobs Newsroom byl u toho.
Za uspořádáním eventu stála touha nabídnout studentům to, co běžné školy nabízejí pouze v omezené míře - praktické zkušenosti z byznysu. Storyous se spojili s několika úspěšnými českými podnikateli a nabídli 25 účastníkům vybraným ze 159 přihlášených našlapaný line up přednášek se zaměřením na podnikání, leadership a obchodní dovednosti.
Igor Třeslín, ředitel Storyous a orgaizátor akce, chtěl nabídnout mladým talentům to, co ve škole dostanou jen omezeně.
„Spojili jsme se s nejúspěšnějšími osobnostmi českého i zahraničního byznysu, protože chceme nejtalentovanějším českým studentům předat zkušenosti z praxe. Mladí lidé mají často skvělé podnikatelské nápady, ale chybí jim zkušenosti s obchodem, vedením týmu nebo tvorbou vlastní marketingové strategie,” představil Bootcamp Igor Třeslín, ředitel Storyous a organizátor akce.
|
Přednášky od zkušených byznysmenů
Mezi přednášejícími se objevila podnikatelská esa jako Ondřej Krátký z Liftaga nebo zkušení investoři jako Andrej Kiska z Credo Ventures. Všichni se zapojili dobrovolně a jejich hlavní motivací bylo především sdílet své know-how s mladými talenty a dát jim motivaci do jejich podnikání a odvážných projektů.
Úspěšní podnikatelé nabídli své zkušenosti a s účastníky kromě přednášek vedli i skupinové workshopy.
„Byl jsem mile překvapen aktivitou a obsáhlými znalostmi světa e-commerce většiny účastníků. Mým cílem bylo ukázat mladé generaci, jak jednoduché je rozjet vlastní globální startup, pokud mají dobrý nápad na produkt. Bylo skvělé vidět, jak mladí lidé bez ostychu prezentují své názory a pokládají velmi relevantní dotazy. Největší odměnou pro mě bylo to, že se mi několik účastníků ozvalo s tím, že by chtěli pracovat pro Expando, ačkoliv to nebyla moje primární motivace,” hodnotí událost Adam Kurzok, zakladatel startupu Expando, který pomáhá e-commerce firmám prodávat přes globální i lokální marketplaces.
Na programu byla i přednáška Ondřeje Krátkého, současného CEO Liftaga. „Byl to jeden z nejvíc interaktivních talků, který jsem kdy měl. Lidi byli podle dotazů velmi našlápnutí. Procházel jsem s nimi to, jak se formovala vize Liftaga a jak je naprosto zásadní udržení směru a motivace, byť podmínky na trhu se vždy mění. Je to právě jasný směr, který z Liftago taxíků i Liftago hromadné logistiky pro e-commerce nedělá dva různé byznysy, ale jeden, který je o vytěžování kapacity komerčních přepravních prostředků a vede k udržitelnému růstu přes autonomní mobilitu až do burzy přepravního prostoru. Objevení způsobu měření progresu k vizi je, věřím, zásadní pro každý byznys a zjednodušuje volbu kroků, produktů a služeb k jeho naplnění,” shrnul své dojmy Ondřej.
Formou videohovoru se zapojil i Jaime Guitart, spoluzakladatel španělského Just Eat, který rozjel svůj byznys na zelené louce a dnes vede tým 30 obchodníků starajících se o více než devět tisíc B2B zákazníků. „Studentům jsem chtěl předat svou zkušenost s tím, jak z kandidáta udělat prodejní superstar. Není to jen o interview a onboardingu, je to i o dlouhodobé investici do rozvoje schopností daného člověka. Až úplně na konci přichází fáze, kdy obchodník může začít vracet, co do něj společnost nainvestovala. U každého jde o velmi individuální proces, především s ohledem na jeho zkušenosti a talent,” popsal obsah své přednášky Jaime.
Účast na Bootcampu účastníkům nabídla i pomyslnou třešničku na dortu ve formě možnosti placené stáže ve Storyous pro ty nejšikovnější. „Nejšikovnější účastníci z prvního týdne workshopů se následně stanou plnohodnotnou součástí našeho týmu v rámci placené stáže. Dnešní situace jasně ukazuje, že je důležité mít v týmech lidi, kteří mají odhodlání, nebojí se dělat samostatná rozhodnutí a chtějí něco dokázat. Takových je dnes málo. Nejlepším stážistům proto nabídneme i dlouhodobou spolupráci, abychom jim pomohli v rozvoji a stali se z nich budoucí lídři,” dodává Jan Kosek, obchodní ředitel Storyous.
Co na to účastníci?
Studenti si chválili především našlapaný program přednášek a osobní přístup jejich mentorů, se kterými pracovali na týdenním úkolu. „Do Bootcampu jsem se přihlásil, protože jsem právě dokončil spolupráci se startupem Blabu a tohle byla zajímavá příležitost, jak se podívat do Storyous. Říkal jsem si, že než jen reagovat na nabídku, mohl bych se s nimi poznat a zjistit, jestli by naše spolupráce dávala oboustranně smysl. A samozřejmě mě lákala možnost poslechnout si spoustu super spíkrů,” říká Martin Radimerský, absolvent Podnikohospodářské fakulty na VŠE.
PŘEČTĚTE SI: Blabu se mění na online kancelář. S pomocí Mitonu má nově sloužit „každému, kdo je placen od hodiny”
Účastníci prezentovali výsledky svých týmových úkolů a poslechli si feedback od zkušených podnikatelů.
Velmi kladně hodnotí praktické úkoly, které účastníci plnili v rámci Bootcampu a ve finále i dvakrát prezentovali: „Byli jsme hozeni daleko mimo komfortní zónu - úkoly nešly v daném čase splnit v maximální kvalitě a museli jsme hodně prioritizovat. Feedback od našich mentorů byl nekompromisně upřímný a nikdo nám med kolem pusy nemazal. Rozhodně jsme si všichni ověřili, že se nemusí vše povést, ale není důvod se z toho hroutit. Na 100 procent Bootcamp doporučuji všem, kdo hledají inspiraci a cenné know-how, nehledě na to, jestli jste student či již aktivní podnikatel.”
Martin byl nakonec vybrán mezi hrstku účastníků, kteří dostali nabídku pokračující spolupráce a ve Storyous by se mohli stát základem nově vznikajícího týmu.
Další účastník Oliver Laryea, který studuje druhý ročník inženýrství na University of Manchester, k tomu dodává: „Z pohledu budoucnosti byl pro mě Bootcamp skvělou zkušeností, kde jsem mohl za jeden týden načerpat vědomosti od úspěšných podnikatelů. Nejvíc mě oslovila prezentace Andreje Kisky a jeho kurz o budování úspěšného globálního startupu. Sice nemohu některé z tipů aplikovat ve svém aktuálním neziskovém edtech projektu, spojujícím vysokoškoláky s žáky ZŠ na principu mikrotutoringu, ale jednou se o svého unicorna s nově nabytými vědomostmi pokusím.” Podle jeho slov by se Bootcampu měli účastnit především studenti, protože čím dřív se dostanou do kontaktu se startupovým světem, tím lépe pro ně.
Účast pro studenty byla zdarma a Storyous v případě pozitivních ohlasů zváží další pokračování svého Bootcampu v příštím roce. A třeba už bez roušek.
Foto: Storyous