Od podzimu si mohou také lidé v Česku pořídit neviditelná rovnátka CA Digital. Pod patronátem Creative Docku vznikla společnost Beyli Dental, která pro tuto technologii zprostředkovává veškerý servis. Po Německu a Polsku expandovala v říjnu i do tuzemska a tvrdí, že Češi projevili o novinku zájem. Týdně podle Martina Beneše, který má projekt na starosti, odbaví desítky informačních telefonátů. Jen zhruba polovina zájemců je ale pro takovou léčbu vhodná.
„Technologie CA digital pracuje s třívrstvým systémem, používá tři stupně tvrdosti dlahy. První nevytváří příliš velký tlak a aktivuje dáseň, druhá dlaha je středně tvrdá, vytváří tlak a posun, a třetí stabilizuje vzniklý pohyb," vysvětluje pro Newsroom StartupJobs Martin Beneš z Creative Docku, který má českou odbočku Beyli Dental na starosti.
Léčba pomocí rovnátek Beyli Dental trvá zpravidla 15-30 týdnů
Technologie CA Digital vznikla před několika lety v Německu a firma Beyli Dental, která ji zatím zprostředkovávala například v rámci Německa či Polska, koncem uplynulého roku expandovala také do České republiky a některých dalších regionů.
Sada neviditelných rovnátek utváří podle Beneše lepší pohyb zubů, který je oproti klasickým rovnátkům méně náročný, méně bolestivý a pomocí různé tvrdosti dlah dosahuje efektivnějšího přenosu síly. Po estetické stránce mají tu výhodu, že sahají až tři milimetry nad dáseň, takže je hrana méně viditelná, a tudíž méně nápadná.
Společnost sází na to, že klientovi dodá nejen fyzický produkt, ale zajistí celou službu od prvotního informování a vyšetření zdarma až po následný servis spojený s propojením na konkrétního specialistu. Beyli Dental zatím v Česku spolupracuje se čtyřmi ortodontisty ve dvou pražských pracovištích.
„Beyli Dental vlastně funguje jako takový prostředník, který přináší uživateli dostupnou možnost, jak korigovat svůj úsměv, prostředník mezi ním, technologií a lékařem, kdy my zajistíme vše potřebné okolo, ale odbornou práci necháme na špičkových pracovištích a špičkové technologii," vysvětluje.
Polovina zájemců k léčbě nepokračuje
V rámci služby je zahrnutá první bezplatná prohlídka, při které lékař zjistí, zda je dotyčný vhodný pro léčbu tímto způsobem - některé vady jsou přece jen stále korigovatelné pouze klasickými kovovými rovnátky.
„Když jste vhodný, tak od nás získáváte péči ortodontisty, kompletní sadu dlah, retenční dlahu na závěrečnou stabilizaci zubů po konci léčby a vůbec veškerý servis spojený s léčbou," upřesňuje Martin Beneš a zdůrazňuje, že spolupracující lékaři nejsou jejich zaměstnanci, ale partneři: „Podotýkám, že na doktory nijak netlačíme. Když ze svobodné vůle doktor rozhodne, že je to pro pacienta vhodné, tak se rovnátka objednají, a to od německého výrobce CA Digital."
Martin Beneš z Creative Docku má českou odbočku Beyli Dental na starosti
Firma se specializuje na dvy typy léčby. V obou případech jde o jemné korekce. Rovnání zubů mezi trojkami vyjde na 35 tisíc korun, mezi pětkami na 55 tisíc. Klient pak dostává krabičku s až 60 dlahami, neboť je nutné měnit je co týden a léčba trvá zpravidla 15 až 30 týdnů.
Ačkoli je podle něj zájem „dobře o polovinu vyšší, než jsme čekali", ne všichni zájemci projdou počátečním zdravotním sítem. „Trváme na kvalitě a na kvalitním rozdělení vhodných a nevhodných adeptů. Nabádáme lékaře, aby dávali naše rovnátka pouze lidem, kteří splňují indikace," uvádí. „Asi můžeme říct, že zhruba polovina zájemců k této léčbě není vhodná, čili ani polovina z nich nepokračuje k léčbě," uznává.
Lepší než Poláci, horší než Němci
Nasmlouvaní doktoři tedy získají díky Beyli Dental nové pacienty, kteří jsou již edukovaní, navíc společnost obstará všechen ostatní servis. Provizi od nich prý lékaři nemají: „Nevyplácíme provize. Je to normálně objednaná léčba od pacienta, lékaři dostanou standardně zaplaceno za léčbu," uvedl Martin Beneš.
Expanze do ČR podle něj proběhla hladčeji, než předpokládali. „Lékaři pochopili, že naše mise je jim vlastně pomáhat," říká. „A co je zásadní a co nás odlišuje od ostatních modelů ve světě, že od začátku stavíme náš model tak, aby byl ve spolupráci s lékaři, kdy necháváme odbornou část na odbornících, zatímco jiné firmy se z toho snaží udělat přímý prodej léčby, de facto samoléčbu."
Poptávka v tuzemsku je podle něj srovnatelná s jinými zeměmi, neboť obecným trendem je se o zuby starat. Rozdíl spočívá zejména v legislativě, kdy v Česku může péči o rovnání zubů poskytovat pouze atestovaný ortodentista, v jiných zemích to může být běžný stomatolog, kterých je řádově víc.
Z byznysového hlediska se přesto nějaké rozdíly najdou. „V Německu je trh těžší v tom, že je tam víc hráčů než tady v ČR, a tudíž je složitější na akvizici. Ale kvalita zubů je tam dobrá, a proto je také větší průtok vhodných adeptů pro nošení našich neviditelných rovnátek," vypočítává. „Naproti tomu v případě Polska je ta písnička trochu jiná. Tam je míň hráčů na trhu, takže je jednodušší získat klienty, na druhou stranu jejich kvalita zubů patří podle statistik k nejhorším v Evropě, takže podíl lidí, kteří mohou být naší metodou léčeni, je oproti Německu drasticky menší, třeba dvakrát až třikrát nižší. A Česko? Česko je někde mezi. Konkurence je o něco větší než v Polsku, ale slabší než v Německu, zatímco kvalita zubů zase o něco horší než v Německu, ale lepší než v Polsku," uzavírá.
Foto: Beyli Dental