Měl dost neefektivního řízení vývoje, tak vytvořil nástroj na sledování výkonnosti programátorů

Měl dost neefektivního řízení vývoje, tak vytvořil nástroj na sledování výkonnosti programátorů

27. srp 2020 Matyáš Vejskal 5 min

Firmám často chybí vhled do fungování vývojářských týmů a neumějí rozlišit kvalitní developery od těch, kteří nemají výsledky či správné pracovní návyky. Proto v dílně vývojářské agentury Coding Bear pod vedením CEO Miroslava Fuksy vznikl nástroj Bear Inspector, který pro firmy analyzuje data z repozitářů, kam vývojáři odevzdávají kód.

„Na vlastní oči jsem viděl, jak špatně fungují některé vývojářské agentury. Často to je hrůza - lidé tomu nerozumí, dodávky jsou předražené a termíny se nedodržují. Kvůli tomu jsem před čtyřmi lety založil vlastní agenturu Coding Bear a začal pracovat na nástroji, který by pomohl firmám řídit vývoj efektivně,” vysvětluje důvody pro vznik Bear Inspectora Miroslav Fuksa.

Jako příčinu většiny problémů, které trápí mnoho firem či agentur, vidí především extrémní růst počtu vývojářů a jejich platů. Za posledních šest let se počet vývojářů zdvojnásobil a jejich platy vzrostly průměrně o 20 tisíc korun měsíčně, tvrdí. V kombinaci s neutuchající poptávkou tak mnohdy do IT týmů přicházejí lidé, kteří za sebou mají jen rychlokurz vývoje, ale chybí jim zkušenosti a správné návyky.

Nástroj Bear Inspector měří výkonnost vývojářů na základě dat o tom, jak odevzdávají kód do repozitáře.

„Personální oddělení tohle často neumí rozpoznat a člověk, který vlastně neumí programovat, dostane seniorský plat a zodpovědnost, kterou jednoduše nemůže zvládnout. Pro firmy jsou velké části vývojového procesu skryty, jejich rozkrývání je velmi pracné a řešení problémů ve vývoji tím pádem zdlouhavé,” soudí Miroslav Fuksa.

Na otázku, proč firmy takového člověka jednoduše nepropustí, odpovídá, že jediný, kdo většinou ví o slabých článcích vývojového týmu, je jeho vedoucí. Sám je často programátor, mnohdy introvert, a personální problémy prý řešit nechce, protože mu podobné konfrontace nejsou komfortní. „Znám mnoho případů, kdy šéf vývoje raději stráví víkend v práci, aby projekt opravil či dohnal zpoždění, než aby šel do přímého konfliktu se svými podřízenými. A jelikož je sám součástí týmu, který někdy třeba zajde na pivo, nebude na nikoho nic špatného roznášet ani managementu. Prostě s tím bude žít,” uvádí příklad.

Příčina problému může být schovaná ve vyšších patrech společnosti, tedy managementu, kterému chybí nástroj, jak s vývojáři lépe pracovat a celkově zlepšit prostředí firmy. Každá společnost má přitom k dispozici dostatek objektivních dat, aby mohla posoudit výkonnost jednotlivých vývojářů a problémy s efektivitou snadno rozklíčovat. Někde může jít o přepracovanost jednoho týmu na úkor druhého, který nemá na čem pracovat, jinde například o mrhání časem vývojářů na osobních jednáních.

Nešmírujeme, měříme jen výsledky

Bear Inspector spoléhá na to, že efektivitu vývojáře lze měřit na základě toho, jak odevzdává kód do repozitáře jako GitHub, provádí pull requesty a zpracovává tickety například v Jiře. Repozitář kódu a ticketovací systém jsou tak hlavními zdroji dat, ze kterých Bear Inspector pomocí různých metrik a pokročilého algoritmu vyvozuje závěry o efektivitě vývojářů. Přitom platí, že větší počet řádků odevzdaného kódu nemusí vždy znamenat lepší výkonnost, roli hraje i kvalita a originalita výstupu a dodržování správných postupů.

Cílem je pomáhat společnostem dělat kvalifikovaná rozhodnutí na cestě k lepšímu výkonu vývojářů i celých týmů.

„Je potřeba zdůraznit, že nic neinstalujeme na počítače vývojářů a nešmírujeme je - nekoukáme jim na monitory a neměříme jim minuty strávené kódováním. Hodnotíme jen kvalitu a množství výstupů jejich práce z externích zdrojů dat. Bear Inspector běží jako cloudové řešení, případně ho lze nainstalovat on-premise na zařízení firmy, abychom mohli pomáhat i firmám, které se cloudu kvůli bezpečnostním důvodům chtějí vyhnout,” upřesňuje šéf a zakladatel Coding Bear.

Dodává, že cílem Bear Inspectoru není nahradit roli team leadera, ale umožňuje mu objektivně změřit výkonnost jednotlivých vývojářů či týmů, najít slabá místa nebo okamžitě zjistit, na čem se v poslední době reálně pracovalo.

Konkrétně jejich nástroj rozkrývá, kteří vývojáři odevzdávají nejvíc kódu nebo naopak, kdo se více věnuje složitým bugům či návrhu aplikace, kdo operativě. Vedle toho poukáže na potenciálně riskantní kód a porovná úkoly v ticketovacím systému s prací odvedenou na kódu aplikace.

Pojistka k home office

Zkušenosti s Coding Bear kvituje pro StartupJobs Newsroom například firma Sygic: „V Sygic neustále hledáme způsob jak neinvazivně zabezpečovat co nejvyšší efektivitu softwarového vývoje. Od analytického nástroje Bear Inspector očekáváme ucelený přehled o projektových datech, který nám pomůžeme ke kvalifikovaným rozhodnutím, zlepšení přidělování programátorů na produkty a také zvýšení kvality kódu pomocí vyhodnocování rizikovosti commitů,” shrnuje hlavní důvody pro nasazení Bear Inspectoru František Volek, VP pro Core Tech ve společnosti Sygic.

Miroslav Fuksa pak dodává, že pro firmy je mnohem těžší vysledovat problémy ve vývoji právě v této době, kdy se mnohdy celé vývojové týmy přesunuly kvůli koronaviru na home-office: Nabízíme high-level řešení, které managementu ukazuje, jak lidé v kanceláři i doma pracují, a že se odvádí práce, jež vytváří hodnotu.”

Do budoucna plánuje přidávat pokročilejší funkce a expandovat na další trhy. V současné době je cloudové řešení k dispozici na čtyři měsíce zdarma jen výměnou za zpětnou vazbu, on-premise verze je naceňována individuálně podle počtu vývojářů.

Startup v současné době již jedná s několik investory a probojoval se do akceleračního programu Start it od ČSOB. „V červnu jsme si do našeho akceleračního programu vybrali nástroj Bear Inspector, protože startup řeší relevantní problém efektivity v oblasti řízení IT, tým ve startupu daný trh dobře zná a nechybí jim ani obchodní přemýšlení,” zhodnotila za ČSOB lídryně programu Zuzana Paulovics.

Kdo jsou Coding Bear?

Coding Bear je vývojářská agentura, kterou založil Miroslav Fuksa v roce 2016. Sám začínal jako team leader vývojového týmu v Commerzbank, po více než šesti letech se přesunul do Oracle, kde pracoval na celosvětově používaném frameworku, o kterém hovořil například na konferenci JavaOne v San Francisku. Po zkušenostech s korporátním prostředím se rozhodl odejít do startupu Napka, spadajícím pod Rockaway, a odtud byl již jen krůček k založení vlastní vývojářské agentury. Mezi velké klienty Coding Bear patří Mall Group či knihkupectví Luxor.


Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Aplikace, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články