Rehabilitace ve VR pomůže lidem po úrazu či mozkové příhodě. „Čekací lhůty se extrémně zkrátí,“ říká zakladatelka VR Vitalis

Rehabilitace ve VR pomůže lidem po úrazu či mozkové příhodě. „Čekací lhůty se extrémně zkrátí,“ říká zakladatelka VR Vitalis

27. úno 2021 Anna Jurečková 6 min

Nedostatek odborníků a dlouhé čekací lhůty. Taková je situace u běžně dostupné rehabilitace. Přitom právě včasné a pravidelné cvičení je klíčové pro pokroky v léčbě pacientů. Osobní zkušenost s touto problematikou přiměla spolumajitelky startupu Virtual Real Life Janu Trdou a Denisu Kulhavou k vyvinutí aplikace VR Vitalis, která poskytuje fyzioterapii ve virtuální realitě. Ta nemá nahradit rehabilitační pracovníky, může jim však výrazně ulehčit práci.

„Projekt začal vznikat zhruba před rokem, kdy nás oslovila studentka z Univerzity Karlovy, že by chtěla vyzkoušet, zda paraplegikům pomůže rehabilitace ve virtuální realitě proti spasmickým bolestem,“ popisuje počátky Jana Trdá. Kvůli covidu-19 přišla ostravská firma VR Life o spoustu zakázek, otevřel se tak ale prostor pro vznik VR Vitalis. Startup, který se doposud soustředil hlavně na využití virtuální reality ve firemním prostředí, např. při náboru nebo zaučení zaměstnanců, tak rozšířil své pole působnosti i na oblast medicíny. Technologie založená na virtuální realitě je prvním hotovým produktem v oblasti rehabilitace na českém trhu.

Původně byla aplikace určená především pro pacienty s míšními lézemi upoutanými trvale na invalidní vozík. Klientům centra Paraple měla ulevit od spasmických bolestí — silných křečí, které jim velmi znepříjemňují život. „Aplikace v tomto případě funguje tak, že člověk sedí na vozíčku, má na hlavě brýle a ocitne se v parku. Když se podívá na svoje nohy, začne chodit. Právě to stimuluje zrcadlové neurony v mozku. Mozek si řekne aha, oni chodí’, a tím začne jako kdyby povolovat svaly. Tím by mělo docházet k potlačení bolestivých křečí,“ popisuje Jana Trdá, jak může cvičení vypadat v praxi.

Jinak se rehabilitace ve virtuální realitě soustředí zatím převážně na procvičování horních končetin. Třeba po úrazu rukou, operaci, ale i pro lidi bez diagnózy, jednoduše na rozhýbání ztuhlých svalů. „Když má pacient procvičovat dejme tomu loket nebo rameno, tak máme program malování ve vesmíru. Po spuštění aplikace se ocitne na plošině, kolem něj hvězdy, galaxie, do toho hraje hudba. Nastaví se kalibrace paže, tedy kam až dosáhne, abychom přizpůsobili cvičení co nejvíce jeho potřebám a možnostem. A v tom prostoru se objevují obrazce, které musí obtahovat. Pokud je obtáhne správně, dostane např. květina duhovou barvu. Když se mu to povede celé, objeví se duhový vodotrysk. Dále máme cvičení, kde se skládá puzzle,“ nastiňuje podnikatelka z Ostravy konkrétní podobu programu.

Zmíněné puzzle je vhodné i pro lidi po mozkové příhodě, kteří rehabilitují zároveň i kognitivní funkce. Poskládat obrázek nemusí být úplně jednoduché, kromě rukou tak pacienti při cvičení zapojují i mozek. „Vyberou si obtížnost a musí poskládat kousky správně dohromady. Když se jim to podaří, tak vidí celý obrázek. To je pro ně hodně motivující. Už je třeba bolí ruka, ale říkají si ještě zkusím jeden, jestli to zvládnu. Zároveň vidí, v čem byli nejrychlejší, který obrázek se jim povedl nejlépe. Díky prvkům gamifikace se pacienti snaží cvičit správně a co nejvíce,“ hodnotí Trdá.

Šetří čas i peníze

Právě motivace je zásadním přínosem rehabilitace ve virtuální realitě. Přenesení do jiného prostředí a meditační hudba pomáhá rehabilitovaným zapomenout na bolest. Jednoduchost cvičení a herní prvky je podněcují k co nejlepším výkonům a probouzí v nich chuť se zlepšovat. Aplikace zároveň každou chvíli kontroluje, zda pacient cvičí správně a poctivě. Výhod, které VR Vitalis přináší, je ale celá řada. A to jak na straně léčených, tak i na straně zdravotnických zařízení a jejich personálu. Jana Trdá zdůrazňuje lepší dostupnost léčby a zvýšení záběru jednoho zdravotníka: „K rehabilitaci se člověk dostane rychleji. Čekací lhůty by se měly extrémně zkrátit. Standardně cvičí fyzioterapeut s jedním pacientem. Když ale budou mít brýle jako cvičební pomůcku, může terapeut dohlížet na pět lidí zároveň, ale všichni budou mít individuální rehabilitaci.“

Dále dodává, že virtuální realita současně funguje pro zařízení, ať už jsou to nemocnice, lázně, nebo rehabilitační centra, jako PR. Hovořit lze i o viditelné úspoře financí. VR Vitalis dokáže nahradit některá zařízení, která se v rámci rehabilitace používají. Takový stroj může nemocnici přijít i na milion a půl korun. „My ta zařízení dokážeme nahradit brýlemi za deset tisíc a aplikací za pár tisíc. Snažili jsme se technologii přizpůsobit na jedny z nejlevnějších brýlí na trhu Oculus Quest 2. Graficky jsou na tom dobře, poměr cena výkon je také dobrá a nemusí se připojovat k počítači. Máte brýle, v ruce dva ovladače a to je všechno, co je k tomu potřeba z hardwaru. Ze softwaru samozřejmě naše aplikace, která se do brýlí nahraje,“ uzavírá výčet výhod Trdá.

Další přínosy použití virtuální reality v rehabilitaci ukáže čas. Dosavadní výzkumy byly prováděny na příliš malém vzorku lidí. Například studie Univerzity Karlovy, která testovala pacienty s problémy chůzí po úrazu páteře, ale naznačuje, že by terapie s virtuální realitou mohla být až 3x rychlejší než běžná rehabilitace.

Za zatím nejsilnější zpětnou vazbu považuje zakladatelka VR Vitalis zprávu, která jim dorazila po Future Port Prague. Na veletrhu si aplikaci, která byla v počáteční fázi určená lidem na invalidním vozíku, vyzkoušel jeden z návštěvníků: „Kolega ho zastavil a nabídl mu, jestli si nechce aplikaci vyzkoušet. On souhlasil a později nám přišel opravdu dojemný e-mail, že po 14 letech zažil pocit, jako když chodí, a že to bylo úžasné. My jsme měli všichni slzy v očích, když jsme to četli,” vzpomíná.

Logopedické cvičení nebo nácvik operace

Společnost se nyní nachází ve fázi, kdy dokončuje produkt a vstupuje na trh. K používání je připraveno sedm různých cvičení, zbývá je akorát nahrát na cloud, aby byla jednoduše dostupná všem klientům. Kdokoliv disponuje brýlemi, si tak bude moci produkt zdarma vyzkoušet a poté koupit licenci a program si stáhnout. Startup je zároveň otevřený tomu jednotlivá cvičení rozšiřovat a vylepšovat. Již teď přichází ze strany klienta, kterým jsou zatím lázně Darkov, i ze strany pacientů celá řada nových nápadů. „V centru Paraple jsme se setkali s tím, že pacienti byli z virtuální reality sice nadšení, ale po pár dnech je scenerie začala trochu nudit. Nebavilo je bezcílně chodit po parku a navrhovali, ať jim tam dáme alespoň houby,” směje se Jana Trdá. „Tak kluci doprogramovali houby a teď se chodí po parku a sbírá se. Takže je to obohacené o ten gamifikační prvek, i nás to baví, když to testujeme. A zase se tím posiluje motivace. I díky zpětné vazbě těch, kteří to zkoušeli.” Prostředí a typ cvičení jsou zatím jasně daná, do budoucna si ale klienti budou moci vybrat, na co zrovna mají náladu.

Kromě umístění programu na cloud a obohacování samotných cvičení chystá VR Vitalis rozšiřování služeb. Součástí produktu by měla být i administrace, ve které fyzioterapeut uvidí potřebné informace týkající se pacienta včetně toho, jak dlouho cvičil a jakou měl úspěšnost. Na základě toho bude možné léčbu uzpůsobovat na míru rehabilitovaného člověka a jeho diagnóze. Technologie by mohla výrazně pomoct také lidem s logopedickými obtížemi. Menší brzdou v úplném rozletu slibného projektu jsou investice. Vše spojené s aplikací si VR Life od začátku hradí ze svého. Teď ale zvažuje, zda nezapojit investora, aby se vývoj a vstup na trh urychlil.

Jako další krok v oblasti zdravotnictví plánuje VR Vitalis operace ve virtuální realitě. Aktuálně na tom spolupracuje s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity. „I zkušení lékaři jsou nervózní, když mají dělat poprvé nějakou operaci, o které třeba slyšeli ze zahraničí. Samozřejmě je mnohem lepší, aby si operaci nejprve desetkrát vyzkoušel ve virtuální realitě a po jedenácté teprve na pacientovi. Aby měl větší jistotu, aby se nasimulovaly různé problémy, které u operace mohou nastat. Celkově si myslím, že virtuální realita bude hrát ve zdravotnictví čím dál větší roli,” předkládá Jana Trdá, jaké by mohlo být další využití technologie v medicíně.

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články