Startup Savee ušetří obchodnímu centru za elektřinu 1,2 milionu korun měsíčně. V budoucnu chce přinést úspory také obcím a městům
Ilustrační foto: Unsplash 

Startup Savee ušetří obchodnímu centru za elektřinu 1,2 milionu korun měsíčně. V budoucnu chce přinést úspory také obcím a městům

13. zář 2022 Ivan Horák 4 min

Mezi finalisty soutěže E.ON Energy Globe je startup Savee. Jeho řešení dokáže bezdrátově řídit osvětlení i ve starých budovách. Náklady na energie je možné zredukovat významným způsobem.

Finále soutěže E.ON Energy Globe se bude vysílat 22. října na ČT a diváci mimo jiné zjistí, jak dopadlo Savee, které si cení svého postupu. „Znamená pro nás mnoho a doufáme, že upoutáme větší pozornost k problematice úspor energie. Náš produkt je úplná novinka – přišli jsme s ním na trh až v letošním roce,“ říká pro SJ News Jan Pešl, který má v Savee na starosti budování obchodní strategie. Firma podle něj začala hledat řešení úspor kvůli tomu, že její zaměstnanci opakovaně odcházeli z práce a nechávali rozsvícená světla. Své řešení si tak firma vyvinula pro sebe a na sobě ji také otestovala.

Chytré krabičky

Naše řešení stojí na bezdrátové technologií, která umožňuje dálkově řídit osvětlení. Je například možné nastavit různé časové plány, či automatizaci s pomocí luxmetrů, které nastavují intenzitu svítidel v závislosti na okolním světlu. Jde o chytré krabičky, které se přidávají do stávající kabeláže svítidel, takže není nutné pokládat nové vedení. To naši klienti považují za velkou výhodu,“ vysvětluje Pešl.

V brněnském obchodním centru Olympia řešení Savee snížilo spotřebu o 34 procent. „V absolutních číslech je to měsíčně 1,2 milionu korun ušetřených jen za svícení a jen ve společných prostorech. Je tam totiž přes 480 světel a každé z nich má 150 wattů,“ popisuje expert ze Savee.

Řešení startupu je podle něj zatím čistě průmyslové. Design zmíněných krabiček se ani vzdáleně nepodobá například nějakým pěkným designovým vypínačům. Jsou to spíš průmyslová tlačítka nebo tablety, které je možné pověsit na zeď. „Jsme klasické B2B řešení. A jestli někdy později půjdeme i ke koncovým zákazníkům – možná někdy do budoucna ano, ale zrovna v této oblasti je už trh celkem nasycený,“ říká Pešl.

Nejen Olympia

Savee je na trhu od začátku tohoto roku. Kromě Olympie jsou pro startup důležitými klienty také BMW CarTec Brno a globální IT centrála skupiny HeidelbergCement. Významnou zakázkou je také velká logistická hala Fabory u brněnského letiště. „Tam jsme nainstalovali řízené osvětlení v kombinaci s luxmetry. Hlídáme osvětlení také kvůli tomu, že tam mají světlíky. Dříve se zbytečně svítilo i v jejich blízkosti, a to jsme stopli,“ popisuje Pešl. V celé hale se podle něj teď přes den svítí nanejvýš na padesát procent – to, když je třeba pod mrakem.

Ve Fabory je pevná pracovní doba. Je proto možné například nastavit, že se v 5.30 ráno nastaví světla na padesát procent. Pak se zaměstnanci postupně dostanou ke svým strojům na svém pracovišti. A pět minut před šestou se už světla rozsvítí úplně – a pak už osvětlení hlídají luxmetry podle intenzity vnějšího osvětlení.

Jiný režim má sklad, kde je pohyb jednou za hodinu asi na pět minut. „Tam se opravdu svítí jen těch pět minut. Je tam pohybové čidlo, které snímá hranici regálu. A když ji někdo překročí, tak se rozsvítí. Dříve se tam přitom svítilo deset hodin denně,“ upozorňuje Pešl.

Přísná kritéria bezpečnosti

Naše technologie funguje podobně, jako když si představíte mobilní telefon, wifi modem, přístup na internet a nějaký koncový prvek. My to máme podobné. Máme ale navíc komunikační bránu i gateway, což je něco jako modem. Ten obstarává komunikaci s koncovými prvky v kabeláži. Server máme lokální bez přístupu na internet. To je výhodou, protože se do systému nemůže dostat žádný hacker. Splňujeme i ta nejpřísnější kritéria bezpečnosti, která některé firmy mají,“ uvádí odborník ze Savee.

Celý systém startupu běží na jeho vlastní technologii. „Využíváme frekvenční pásmo 868 MHz, zatímco Wi-Fi má 2,4 GHz, takže naši technologii nemůže rušit. I když máme zmíněnou instalaci v Olympii, kde má každý obchod svou vlastní Wi-Fi a chodí tam lidé se zapnutým Bluetooth, používají klíčky od auta a je tam jednoduše mnoho zdrojů signálu, tak naše řešení funguje bez výpadku. Některá konkurenční řešení podobná tomu našemu Wi-Fi využívají – a tak odolná mohou být jen těžko,“ říká Pešl.

Řešení pro obce a regulace klimatizace

Rychlost komunikace v rámci svého řešení chce startup navýšit. S tou současnou není problém v průmyslových halách, horší už by to mohlo být třeba v domácnostech, kdyby je jednou přeci jen Savee chtělo se svou nabídkou oslovit. „Doma většinou potřebujete, aby se světlo pustilo okamžitě. I vteřina prodlení znamená, že systém je pomalý,“ vysvětluje odborník.

Savee také pracuje na přidání dalších prvků do svého řešení. Například v kancelářích by bylo užitečné, pokud by se po odchodu zaměstnanců vypnula kromě osvětlení také klimatizace. Cílí také na veřejné osvětlení pro obce.

Tam se dnes vypínají lampy pro celé ulice. Stožáry pak nejsou pod proudem a nejde tam proto dát jinou technologii než světlo, nebo tam kvůli dalším zařízením musíte mít solární článek. Když ale osvětlení v obci budeme ovládat my, tak dokážeme vypnout jen samotné světlo. Stožár pak může být pořád pod proudem,“ uvádí Pešl. Mohou tedy nezávisle fungovat například antény pro veřejnou Wi-Fi, bezpečnostní kamery a různé další technologie jako nabíjecí stanice pro elektromobily.

Na žádné konkrétní zakázce pro obec či město ale Savee zatím nepracuje. „To je běh na dlouhou trať. Obce vypisují veřejné tendry a my do nich chceme jít společně s výrobci osvětlení,“ uzavírá Jan Pešl ze startupu Savee.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články