S pandemií koronaviru přišlo zavírání obchodů, což Zásilkovnu odřízlo od výdejních míst. Přesto do svého portfolia přidala dvě tisícovky nových e-shopů, otevřela 1500 nových výdejen a skupina Packeta, kam Zásilkovna patří, zdvojnásobila obrat na 2,5 miliardy. Pro Simonu Kijonkovou, zakladatelku Zásilkovny a CEO skupiny Packeta, to byl náročný rok. Pracovala i 16 hodin denně včetně víkendů. „Děti se mě ptaly, proč v práci trávím čas až do noci. Ale nepřipouštěla jsem si selhání, hledala jsem cesty, jak rychle přizpůsobit byznys všem změnám, a především, jak udržet pracovní místa pro všech našich 1500 zaměstnanců,“ říká Kijonková v rozhovoru pro StartupJobs Newsroom.
O tom, jak být úspěšný v byznysu, jak skloubit povolání a rodinu, jak se psychicky nastavit, aby věci prostě vycházely, bude Kijonková mluvit na online konferenci Ženy v byznysu, která se uskuteční ve čtvrtek 22. dubna. Vedle Kijonkové se o praktické rady podělí i další podnikatelky, například Martina Vítková, finanční ředitelka inovační společnosti NWT, Denisa Havrdová, ředitelka designového papírnictví Papelote nebo Kateřina Říhová, zakladatelka a majitelka módní značky Reparáda. StartupJobs Newsroom je mediálním partnerem akce.
Jak pandemie koronaviru ovlivnila byznys Zásilkovny?
Rok 2020 byl jednoznačně nejtěžším v celé historii Zásilkovny. Výzev, kterým jsme museli čelit, byla celá řada a stále ještě nekončí. Tou největší bylo určitě rozhodnutí vlády v noci z pátku 13. na sobotu 14. března 2020 o uzavření maloobchodního prodeje. V Česku bylo do 13. března do sítě Zásilkovny zapojeno téměř tři tisíce výdejních míst. Bohužel velká většina si rozhodnutí vlády vyložila tak, že se uzavření týká také jich. Vláda sice svým nařízením zakázala maloobchodní prodej, nicméně výjimku z nařízení, tedy povolení, měly provozovny umožňující vyzvednutí zboží zásilky od třetí strany, což výdejny Zásilkovny splňovaly. Důsledkem bylo, že se řada výdejních míst zavřela a 14. března jejich počet klesl na 1495, tedy na polovinu. Naše tržby se tak z hodiny na hodinu propadly o 50 procent. Nebyl žádný čas na přípravu, s něčím podobným jsme neměli žádné zkušenosti.
Zavírání výdejních míst byl ale problém všude v Evropě, že?
Ano, dopady protiepidemických opatření se týkaly nejen České republiky, ale všech zemí, kde působíme. Externí dopravci omezovali kapacity a prodlužovala se i doba dodání zásilek. Tato nestabilní situace trvá v podstatě stále, ale díky tomu, že se neustále opakuje, dokážeme jí už čelit lépe a rychleji.
I přes zavírání výdejních míst zdvojnásobila Packeta na konci krizového roku 2020 obrat na 2,5 miliardy korun ročně. Jak to?
Výrazný výpadek výdejních míst z loňského jara byl dočasný, velmi rychle jsme se na původní čísla dokázali dostat. Je ale pravda, že s kolísavým počtem výdejních míst jsme se museli potýkat celý rok.
Velmi nám pomohlo, že naše procesy fungují na digitální platformě na vlastním informačním systému, tedy velmi flexibilně. Dokážeme zapínat a vypínat různá nastavení, regiony, nebo i celé země či dopravce. Každé výdejní místo Zásilkovny má omezenou kapacitu a právě díky úplnému digitálnímu nastavení Zásilkovny se v případě naplnění této kapacity vypne ze systému. To znamená, že si do tohoto výdejního místa nemůže zákazník zboží z e-shopu ani objednat k vyzvednutí, ale díky široké síti výdejních míst mu systém nabídne jiné volné výdejní místo v nejbližším okolí. Za pár hodin po uvolnění kapacity daného výdejního místa může být pro něj navíc opět dostupné. Počet výdejních míst, kde není možné si z kapacitních důvodů dočasně vyzvednout zásilku, se mění každou hodinu. Takto jsme tedy naši síť řídili i během pandemie a na neustálé změny jsme dokázali hned reagovat. Já vždycky říkám, že v byznysu je nutné byt tak trochu jako chameleon a dokázat se přizpůsobit jakékoliv situaci, jakou byla například i pandemie.
Skupina Packeta nyní spolupracuje s více než 30 tisíci e-shopů. Loni nabrala dva tisíce nových on-line obchodů. (Autor: archiv Zásilkovna)
Ale určitě vám pomohlo jednoduše i to, že v pandemii lidé více nakupují přes internet, tedy vzniká více zásilek.
Samozřejmě že nám, stejně jako celému e-commerce sektoru, dopady pandemie výrazně pomohly, protože v důsledku uzavření kamenných prodejen začalo více lidí nakupovat zboží na internetu. Také nám pomohlo, že jsme rychle zavedli a důsledně dodržovali bezpečnostní opatření, čímž jsme udrželi celou firmu v chodu.
Museli jste v pandemii nabrat zaměstnance?
Celá skupina Packeta, kam patří také Zásilkovna, personálně roste dlouhodobě, nesouvisí to pouze s pandemií. V loňském roce jsme přijali 465 nových kolegů. Jelikož i letos plánujeme v rámci Packety výrazně růst, jsou nároky na počet nových zaměstnanců opět rekordní – v plánu máme přijmout 750 nových lidí.
V médiích hodně rezonovala zpráva z letošního ledna, že Zásilkovna ukončila spolupráci s Českou poštou. Proč jste přestali Českou poštu využívat?
Česká pošta nevnímala Zásilkovnu jako partnera, který jí dlouhodobě pomáhá a je vstřícný ke spolupráci, podobným stylem jako fungují státní a komerční firmy v oblasti logistiky v zahraničí. Neustále zvyšovala ceny, které neodpovídaly objemu podaných zásilek, a v důsledku tohoto pravidelného zdražování jsme se dostali do bodu, kdy jsme v podstatě na každé zásilce tratili. Česká pošta nám navíc sdělila, že od ledna 2021 dochází k dalšímu zdražení, čímž bychom se dostali na zcela nepřijatelné podmínky s ohledem na roční počet zásilek, které jsme České poště předávali.
Navázali jste spolupráci s Lidlem, v blízkosti jeho prodejem jste umístili samoobslužné výdejové boxy, podobné jako má Alza nebo Mall.cz. Proč jste se k těmto boxům rozhodli?
Plánujeme rozmístit Z-Boxy, což jsou bezdotyková samoobslužná místa, celkem u devíti nových provozoven Lidl po celé České republice. Zákazníci jak Lidlu, tak Zásilkovny, si budou moci najednou nakoupit potraviny a nejnutnější zboží v kamenné prodejně, ale zároveň vyzvednout své zásilky objednané na internetu v Z-Boxu, což v současné pandemické situaci určitě velmi ocení. Pevně věřím, že spolupráce s Lidlem se bude dále rozšiřovat, a to nejen v České republice, ale i v dalších zemích střední Evropy.
Uvažujete o tom, že byste ty boxy umístili i k dalším supermarketům?
Se Z-Boxy máme velké plány a aktuálně jednáme s řadou partnerů. Cílíme s nimi především na menší města a vesnice. Najdou ale uplatnění také v developerských rezidenčních či komerčních projektech nebo obchodních centrech, mohou také dobře fungovat na náměstích či na parkovištích.
On-line čtečka ve skladu balíků. Zásilkovna také provozuje službu Mezi námi pro doručování zásilek mezi lidmi navzájem, ne jen mezi lidmi a e-shopy. (Foto: Archiv Zásilkovna)
Proč se vlastně Zásilkovna pustila do těchto boxů, když výdejny Zásilkovny jsou na každém rohu?
Protože velikost Z-Boxů umožňuje jejich instalaci v podstatě kdekoliv, a doplňují tak síť našich výdejních míst. Vidíme zde obrovskou příležitost doručovat zásilky do míst, ve kterých jiní své služby omezují a doručovat do nich nechtějí. Pomocí Z-Boxů se nám jednoduše podaří pokrýt další území České republiky. Jeden Z-Box například máme i v prostorách Jaderné elektrárny Temelín pro jejich zaměstnance.
Kolik těchto boxů jste už instalovali a kolik stojí jeden takový box?
Aktuálně máme v Česku 105 Z-Boxů a na Slovensku dalších osm. Do konce roku plánujeme jejich počet výrazně navýšit, a to na několik tisíc kusů. Instalovat je budeme i v dalších zemích střední Evropy. Ceny jednotlivých Z-Boxů se liší, ale můžu říct, že celkové investice do nich se pohybují v řádu desítek milionů korun.
Holding Packeta, kterého jste součástí, působí v osmi zemích a do 33 zemí doručuje. Kde se vám daří nejvíce a kde naopak moc ne?
Celá skupina Packeta vyrostla za rok 2020 o více než 100 procent, počet zásilek se tak zvyšuje ve všech zemích, kde působíme. Rekordním tempem rostla například přeprava do Řecka, dále třeba do Itálie, Francie nebo Slovinska.
Kam se ještě chystáte expandovat?
Právě dokončujeme vstup do oblasti Středního východu a už nějakou dobu analyzujeme možnosti v Číně a Indii.
Logistická hala Zásilkovny. Počet zásilek celé skupiny Packeta činil v roce 2020 celkem 40,5 milionu, což představuje meziroční nárůst o 114 %. (Foto: Archiv Zásilkovna)
Jak jste vy osobně zvládla tento krizový rok 2020? Jste matka tří dětí, nebyla jste unavená?
Pro mě i mou rodinu to bylo velmi náročné období. Předtím jsme se snažila pracovat jen šest hodin denně, jelikož právě děti a rodina jsou pro mě prioritou. Najednou jsem však na rodinu měla velice málo času a děti se mě ptaly, proč v práci trávím čas až do noci a často i o víkendech. Pracovala jsem až šestnáct hodin denně, a to několik týdnů v kuse. Upřímně řečeno, na svoje pocity si úplně přesně nevzpomínám. Nepřipouštěla jsem si selhání, hledala jsem cesty, jak rychle přizpůsobit byznys všem změnám a především, jak udržet pracovní místa pro všech našich 1500 zaměstnanců.
Co vaše mentální zdraví? Neuvažujete teď o nějaké dlouhodobější dovolené?
Když si potřebuji vyčistit hlavu, vyrazím na procházku. Terapií je pro mě ale klidně i chození do kolečka u nás na zahradě, kdy si u toho vychutnávám kávu. Ráno i večer poslouchám relaxační hudbu a snažím se meditovat. To jsem se naučila na svých cestách po Asii. S manželem si taky pravidelně napouštíme doma vířivku, diskutujeme, relaxujeme a snažíme se psychicky podpořit jeden druhého. V létě mívám takový letní sabbatical, jak to ráda nazývám - vezmu si měsíc až dva volna a jezdíme do zahraničí, sportujeme, podnikáme společně nejrůznější typy výletů. To mi dodá novou energii a zpátky do pracovního procesu se vždy vrátím se spoustou nových nápadů, z čehož mají kolegové určitě velkou radost.