Wolt má za sebou rok v Česku: „Položili jsme solidní základ pro další rozvoj,“ říká David Krátký

Wolt má za sebou rok v Česku: „Položili jsme solidní základ pro další rozvoj,“ říká David Krátký

16. říj 2019 Václav Lang 3 min

Český Wolt nedávno oslavil první narozeniny a podle slov jejich marketingového manažera Davida Krátkého se jim rozjezd z nuly na 300 nasmlouvaných restaurací vydařil. Česká pobočka finské společnosti pro rozvoz jídla sází na rychlost a také to, že zákazník může sledovat krok za krokem pohyb své objednávky, která mu má přistát na stole už do 30 minut.

„Podařilo se nám vybudovat kvalitní portfolio více než 300 restaurací a rozběhnout rozvoz jídla, který je přátelský a rychlý (pořád se držíme průměrně na 30 minutách). Zpětná vazba, kterou od zákazníků, restaurací i kurýrů denně dostáváme, naznačuje, že jsme Woltu položili solidní základy pro další rozvoj. To jsme potom pozorovali i při vstupu do Brna a Bratislavy, která je nejnovějším přírůstkem," uvedl pro Newsroom StartupJobs Krátký.

Přesný počet objednávek, které za první rok vyřídili, sdělit nemůže, stejně tak počet uživatelů. „Přesné číslo bohužel nemůžu prozradit, ale Wolt roste každým měsícem. Každý den ho vyzkouší mnoho nových lidí, kteří se potom rádi vrací. To je něco, co nám dělá velkou radost," uvádí.

Pozoruje nějaké národní rozdíly, co se týče objednávání jídla nebo využívání aplikace? „Každá země je hodně specifická, a to ve všech různých rovinách. Například v Česku i na Slovensku sledujeme silné obědové a večerní špičky, v Dánsku obědy lidé moc neobjednávají, je tam silná kultura kancelářských kantýn. Kurýři na kole tam zase ale jezdí přes celý rok a o něco efektivněji díky skvělé infrastruktuře, což je u nás složitější. V zimě převažují auta, v létě zase kola," uvádí. Kulturně a zákaznickým chováním je prý Česko nejvíce podobné Polsku.

Dovážka do půl hodiny a naprostý přehled

Český Wolt byl spuštěn loni v červenci v Praze s nasmlouvanou zhruba třicítkou restaurací. V únoru pak následovalo Brno, v září pak Bratislava. I nadále firma chystá zejména geografické a restaurační rozšiřování těchto tří měst. Přitom se snaží nasmlouvávat takové restaurace, které jsou kvalitní a lidé do nich rádi chodí. „A přivítají tedy i to, že si z něj můžou nechat doručit jídlo až domů ke dveřím. Důležité je to, ať na Woltu člověk v každé části města ideálně najde zastoupené všechny kuchyně všech cenových rozpětí."

Po roce fungování zatím česká pobočka zisková není. „Wolt v Česku i na Slovensku funguje zatím velmi krátkou dobu, a důraz tedy klademe hlavně na další expanzi, rozšiřování aktuálních oblastí, restauračního portfolia a samozřejmě zákaznické báze a povědomí, což s sebou samozřejmě nese velké investice, které věříme, že povedou k ziskovosti až za pár let," vysvětluje David Krátký.

Na své největší konkurenty v tuzemsku, Dáme jídlo a Uber Eats, vyrukoval Wolt jednak rychlostí doručení: Průměrný čas doručení v Praze 31 minut, v Brně 27 minut, v Bratislavě 30 minut, přičemž pokud se v objednávce něco pokazí, zákaznická podpora odpovídá v chatu do 41 sekund. Druhou zbraní je možnost v aplikaci detailně sledovat průběh zpracování objednávky. „Zákazník si objedná, přesně ví, kdy restaurace zahlédne jeho objednávku, kdy ji přijme, kdy na ní začne pracovat, kdy dorazí kurýr a kdy se kurýr začne blížit ke dveřím. Pohyb kurýra je zkrátka a dobře možné sledovat přímo v aplikaci, což zákazníci milují. Kurýr pak donese jídlo až ke dveřím, což je taky super, a vy si jdete pěkně pochutnat," uvádí marketingový manažer. Nově nabízí také službu Wolt at Work, která usnadňuje objednávání obědů do firem k více strávníkům.

Přestože si český Wolt dnes pochvaluje růst, jak přiznává David Krátký, coby nováček na trhu to neměli lehké. „Bylo to samozřejmě složité, což s sebou ale přineslo i skvělou výzvu. Před rokem a půl jsem zmínil jméno Wolt a nikdo nevěděl, o co jde. Museli jsme tedy značku budovat od samého začátku, pořádně zapracovat na povědomí, což ale myslím zafungovalo a je teď reflektováno v rostoucím množství zákazníků, restaurací, i objednávek. Pořád nás ale čeká velký kus cesty," uzavírá.

Foto: Wolt/Kristine Dzalbe

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články