Při psaní tohoto shrnutí mi běží hlavou, že za sebou pravděpodobně v titulku či první větě nechávám hrubku jako vrata, které si všimnou až naši čtenáři. Tak by se to totiž v rozlučkovém článku na závěr roku plného držkopádů vyjímalo. Vždyť se podívejte na ten výčet nejčtenějších textů: Roušky, podceňování, vyhazování, nepovedené starty či rozhovor, který jsme museli dělat nadvakrát, neb se situace během týdne otočila o 180 stupňů. Ale ne, ne všechno bylo špatně, jak se teď rádo říká. Pojďte se sami podívat.
1) Zázračné roušky
Není divu, že se nejčtenějším článkem tohoto roku stal ten o brněnské společnosti Respilon, vyrábějící roušky z nanovláken. V polovině března oznámili, že brzy přijdou na trh s novinkou, která nejenže zachytí veškeré viry, ale rovnou je zahubí. Nutno dodat, že samotné dodání na trh vázlo a, jak uvádí server Idnes.cz, firma měsíc po báječných slibech neplnila objednávky, přišla o obří zakázku od státu a dostala se do hledáčku ČOI.
Čtenáři si našli cestu i k článku z ledna roku 2019, kdy jsme Respilon představili v Newsroomu poprvé.
2) Nepodceňujte se
V průběhu letošního roku jsme vypozorovali trend, který v poslední době - zřejmě i kvůli dopadům pandemie - postihl HR oblast. Jde o to, že se stále více uchazečů o práci ve startupech raději hlásí o juniorní pozice, přestože se jedná o zkušené pracovníky.
Odborníci z oboru HR či psychologie vysvětlili, proč může takový postup ve výsledku uškodit jak firmě, tak samotnému uchazeči.
3) Čtenářský second-hand
Čtenáři Newsroomu jsou podle všeho vášnivými čtenáři, a navíc se smyslem pro udržitelný život. Jak jinak si vysvětlit, že se na špici mezi nejčtenějšími články umístil profilový text o platformě Reknihy, jakémsi second-handu pro papírové publikace, který stvořil dvaadvacetiletý cestovatel, minimalista a nadšený čtenář Tadeáš Kula.
Zakladatel Reknih Tadeáš Kula. (Foto: Archiv Reknihy)
4) Neštěstí krátkodobých pronájmů
Velkému zájmu se těšil také nepříliš optimistický vhled šéfa Carebnb, společnosti, která pomáhá majitelům nemovitostí obstarat od A do Z vše potřebné ke krátkodobému pronájmu typu airbnb. Rozhovor s Pavlem Nádvorníkem vznikal nadvakrát, protože v průběhu jeho zpracování zasáhla první pandemická vlna hotelnický byznys přímo na solar, a tak jsme se následně v upřímné zpovědi dozvěděli, jaké to je ocitnout se ze dne na den na dlažbě.
5) Takové to domácí čištění
I v následujících dvou článcích se jednalo o nemovitosti, respektive domácnosti. Na páté příčce se umístil příběh startupu Cleany, který na principech sdílené ekonomiky propojuje domácnosti s rodinnými prádelnami.
6) Porodní komplikace Reasu
V druhém případě se jednalo o bombastické spuštění aplikace Atlas cen od společnosti Reas, která měla ambice překopat realitní trh prostřednictvím „mapy nemovitostí”, v které se zájemce okamžitě dozví reálnou prodejní cenu nabízeného bytu či domu. Krátce po spuštění se ale ozvali nespokojení majitelé bytů, kteří službu kritizovali kvůli sdílení citlivých údajů. Firma následně některé údaje ze své mapy stáhla.
7) Silvestrovské fuckupy
Na škodolibou strunu úspěšně zabrnkal silvestrovský článek o startupových fuckupech. Dozvěděli jsme se například o futuristickém odšťavňovači pomerančů, který ovšem odšťavňoval nikoli kusy ovoce, nýbrž sáčky s již připravenou šťávou, již bylo možné vyprostit ze sáčku pouze rukou. Jiný projekt zase nabízel rozesílat zájemcům rozměněné drobné. Problém nastal, když se ukázalo, že za rozměnění 20 dolarů si firma účtovala dolarů 27.
Podobných příběhů není nikdy dost, a tak vás o ně ani letos nepřipravíme. Můžete se na ně opět těšit poslední den v roce.
Když znovu vynaleznete stan. (Foto: Pause Pod)
8) Pohled do budoucnosti
Jedním ze startupů, o které jste se letos nejvíce zajímali, byl Semantic Visions. Jeho hlavní služba spočívá v upozorňování na rizika, která mohou vzniknout u velkých dodavatelských řetězců v nadnárodních korporacích.
9) Nadsazování mezd
O našich každoročních průzkumech mezi uchazeči o práci ve startupech už víte. V závěrečném dílu toho posledního jsme vytvořili přehled požadovaných platů a nejnižších akceptovatelných mezd v jednotlivých pozicích, čímž jsme získali statistiku, o kolik si kandidáti v jednotlivých oborech nadsazují své požadavky.
10) Startupy a právo
A v poslední řadě jste si oblíbili našeho nepravidelného Právního rádce. V daném případě se jednalo o to, jak postupovat při ukončování pracovního poměru.
10+1) Něco na povzbuzení
Desítkou jsem zamýšlel skončit, ale jelikož předchozí článek nese podtitul „Jak se nejlépe rozloučit se zaměstnancem”, což i při nejvyšší snaze o optimistický obsah může v rámci tohoto shrnutí některým způsobit vrásky na čele, pojďme naše shrnutí zakončit něčím pozitivním. A čím jiným než příběhem mladého a úspěšného self-made mana, jehož „na koleni” utkaný grafický software používají lidé po celém světě a jehož příběh zaznamenaný ve StartupJobs Newsroomu jen těsně nepronikl do první desítky.
Ivan Kuckir ze své domácí kanceláře pouští už několik let do světa jeden z nejúspěšnějších online grafických editorů. V roce 2019 strávili uživatelé ve Photopea (čti fotopí) přes pět milionů hodin, a udělali tak firmě mladého pražského vývojáře obrat přes pět milionů korun. Nenápadný Ivan Kuckir přitom vše zvládá sám, a jak přiznal v březnovém rozhovoru, neprovozuje žádný marketing a vlastně nemá ani příliš administrativy. Místo toho sám denně odpovídá na spousty dotazů uživatelů z celého planety.
Rád bych tedy závěrem popřál za celou redakci všem čtenářům StartupJobs Newsroomu krásné prožití vánočních svátků, minimum myšlenek na ukončování pracovního poměru - pokud se tedy nechystáte stát dalším Ivanem Kuckirem - a maximum pozitivních, či raději úspěšných momentů v roce 2021.