Revoluce v poskytování právních služeb. Díky českému startupu Verdikto vám advokát poradí levněji a rychleji, než je běžné
Milan Dang založil startup v roce 2020. Foto: Verdikto, Shutterstock.com

Revoluce v poskytování právních služeb. Díky českému startupu Verdikto vám advokát poradí levněji a rychleji, než je běžné

16. bře 2023 Pavla Skřivánková 4 min

Potřebujete od právníka jen drobnou radu, ale bojíte se, kolik si naúčtuje? Nejen to se rozhodl změnit Milan Dang založením online poradny Verdikto, která právní služby výrazně urychluje, zlevňuje a obecně zpřístupňuje co nejširší vrstvě lidí. „Mým cílem je vytvořit český produkt s globálními ambicemi. Chtěl bych naší činností reálně změnit české právní prostředí a současně vzbudit zájem o naše řešení i v zahraničí,“ říká zakladatel platformy.

Dělat právo jednodušeji, bez zbytečností, férově a na rovinu, to je motto Verdikta. „V Česku neustále vznikají stále nové zákony a předpisy, které jsou někdy novelizovány ještě před tím, než vejdou v platnost. Přehled o právu potom nemají nejen občané, ale i právníci. Tento stav sice nedokážeme z naší pozice ovlivnit, ale chceme lidem pomoci, aby se k nim v záplavě informací dostaly ty správné rady, a to za nižší ceny, než je zvykem,“ vysvětluje svou motivaci zakladatel startupu Milan Dang.

Na podobné řešení přitom zakladatel pomýšlel už během studia na právnické fakultě Univerzity Karlovy, kdy si zároveň přivydělával jako programátor. Nakonec se mu hned po promoci povedlo tyto dva obory propojit a založil spolu s přáteli ze studií Verdikto. „Pracoval jsem ve firmě, která se zabývala softwarem pro advokátní kanceláře. Pozoroval jsem, jak advokacie funguje a jak se právní služby účtují, a připadalo mi, že příliš nekopírují moderní dobu. Napadlo mě, že je tam prostor pro to, aby technologie posunula právní služby vpřed.“

Startup vznikl krátce před tím, než vypukla pandemie Covid-19, což byznys paradoxně nastartovalo tím správným směrem. „Advokáti bylo zvyklí jednat osobně, kladli důraz na vytvoření vazeb mezi nimi a klientem a naráz neměli možnost volby. Pokud chtěli dále pracovat, museli se přesunout do online světa a my jsme jim nabídli platformu, kde mohli pokračovat,“ vzpomíná Dang.

Právní pomoc jinak a lépe

Nejvýznamnější rozdíl oproti standardním právním službám je v rychlosti a ceně. Jak Dang upozorňuje, startup sám o sobě nenabízí právní služby, ale propojuje klienty s advokáty. „Jakýkoliv dotaz, který zákazník položí, naše platforma spáruje s advokátem, který se na danou oblast specializuje. Díky tomu zvládne poradit už v řádu několika hodin.“ Práci urychluje mimo jiné i seznam již zodpovězených dotazů, ke kterým má advokát přístup.

Advokáti mohou tímto způsobem získávat nové klienty, protože z drobných požadavků se často vyvinou i velké spolupráce. Momentálně má Verdikto v databázi evidovaných 150 právních expertů.Hlásí se k nám spousta dalších advokátů, ale v současnosti máme nábor pozastavený, hledáme jen úzce specializované odborníky, například pro oblast stavebního práva nebo dopravních přestupků,“ dodává Milan Dang.

Milan Dang (vpravo dole) založil startup v roce 2020. Na snímku je se svými kolegy. Foto: Verdikto

Co se týče ceny, zákazník vždy dopředu ví, kolik bude daná právní pomoc stát. Poradit se přitom může s advokátem už za sto korun. Některé firmy, jako například Slevomat nebo Sportisimo, nabízí právní poradnu i jako benefit, a zaměstnanci tak mohou řešit své životní situace přes právní poradnu zcela zadarmo.

Poradnu za tři roky fungování využilo na deset tisíc registrovaných uživatelů a přijímá přibližně třicet nových požadavků denně. Nejvíce otázek se pohybuje kolem rodinného práva, výživného, rozvodů, exekucí a pracovně-právních záležitostí, ale jak Milan Dang uvádí, mnohdy převažují určité trendy. „Když krachovala Bohemia Energy, řešili lidé smlouvy s dodavateli, v době pandemie zase převažovaly dotazy na vládní nařízení.“

Startup, který letos dosáhne obratu bezmála pěti milionů korun, získal minulý rok od investorů na další rozšíření projektu dotaci ve výši 17 milionů korun. Společně do něj investoval fond Vision Ventures, firma Vacuum Group a partneři mezinárodní advokátní kanceláře Taylor Wessing Radovan Pala a Andrej Leontiev. Radovan Pala působí jako poradce slovenské prezidentky Zuzany Čaputové pro oblast práva a spravedlnosti a Andrej Leontiev je mezinárodně uznávaným expertem v oblasti boje praní špinavých peněz.

Zrušený nebo zpožděný let

Vedle právní poradny provozují zakladatelé Verdikta také platformu Refunduj, zaměřenou na pomoc s vymáháním odškodnění za zrušené nebo zpožděné lety. „Z nařízení Evropské unie jsou letecké společnosti povinny cestujícím v případě, že je jejich let zrušený nebo o více než tři hodiny opožděn, vyplácet finanční kompenzace až 600 euro, a vedle toho také například poskytnout ubytování a stravu,“ přibližuje situaci Dang.

„V praxi to vypadá tak, že vás sice ubytují na hotelu nebo vám dají poukazy na jídlo, ale že máte nárok i na finanční kompenzaci zamlčí,“ pokračuje. „Lidé buď neví, že na něco takového mají právo, nebo je to pro ně jako pro jednotlivce těžké u letecké společnosti vymáhat.“

Podle Danga je služba Refunduj pro klienty velmi výhodná, protože mají jistotu, že peníze získají, a zároveň nemají s vyřizováním žádné starosti, advokát za ně všechno potřebné vyřeší. „Funguje to tak, že pokud posoudíme, že klient má na kompenzaci nárok, vyplatíme mu částku dopředu, necháme si část provize a potom peníze po letecké společnosti vymáháme. Ať už případ dopadne jakkoliv, tedy ať už vyhrajeme, či prohrajeme, peníze, co jsme klientovi vyplatili, mu zůstávají.“

Refunduj roste poměrně rychle, aktuálně Milan Dang eviduje cca tisíc žádostí o vyřízení požadavků měsíčně. „Věřím, že jakmile ještě více zapracujeme na marketingu a rozšíříme službu do dalších zemí, bude mít už tuhle letní sezónu většina lidí v podobných případech jasno, na koho se obrátit,“ shrnuje. Platforma je momentálně dostupná v Česku, na Slovensku a v Rakousku, ale v plánu je i spuštění na deseti dalších trzích v rámci Evropské unie a také ve Velké Británii, která má v této oblasti identickou právní úpravu.

Podobné zastřešující řešení by chtěl Milan Dang vytvořit i pro další životní situace, se kterými se lidé nejčastěji setkávají. „Musí to samozřejmě dávat smysl z byznysového hlediska, protože okolo toho musíme vybudovat nejen technologii, ale i právní know-how, což je náročné jak finančně, tak časově.“

PŘEČTĚTE SI: Konkurence pro advokáty? Umělá inteligence vstupuje do soudní síně

Pavla Skřivánková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články