Někteří uchazeči o zaměstnání výrazně nadsazují své platové požadavky. Zejména se to ukázalo u kandidátů mezi vývojáři, kteří si říkají až téměř o 20 procent více peněz, než na kolik nakonec přistoupí. Vyplynulo to z průzkumu mezi uživateli StartupJobs, který se uskutečnil na podzim loňského roku.
Šetření proběhlo na konci září 2020 a zúčastnilo se ho 1214 respondentů. Zajímalo nás jejich nejvyšší dosažené vzdělání, stejně jako zkušenosti v oboru, preferovaná forma pracovního poměru a v neposlední řadě i představy o platových podmínkách.
Právě v otázce platových podmínek se ukázalo, že rozdíl mezi požadovanou a nejnižší akceptovatelnou částkou bývá často poměrně markantní. Nejvíce nadsazovali uchazeči o seniorské pozice v IT oborech, jejichž požadovaný plat přesahoval 100 tisíc korun, což je zhruba o 20 tisíc korun více, než je jejich nejnižší akceptovatelná mzda.
Naopak nejméně nadsazovali junioři v managementu a analytici, kteří se ve svých požadavcích drží pod 14 procenty nad akceptovatelnou mzdou. U analytiků se jednalo zhruba o desetitisícový rozdíl, u manažerů zhruba o sedm tisíc.
V následující tabulce se můžete podívat na souhrn v jednotlivých profesích:
DALŠÍ VÝSLEDKY LETOŠNÍHO ŠETŘENÍ NAJDETE ZDE:
PRŮZKUM: Skoro polovina „obchoďáků” aktivně hledá práci a hlásí se na nabídky
PRŮZKUM: Lidé z administrativy se hrnou do práce, zkušení pracovníci jdou výrazně dolů s penězi
PRŮZKUM: Nejžádanějším benefitem zůstává home office, teambuildingy netáhnou
PRŮZKUM: Průměrné mzdy vývojářů stouply. O práci se nebojí, ale pokukují po cizině
PRŮZKUM: Mnohem více marketérů se letos hlásí o novou práci, klidně i za nižší mzdu než obvykle
PRŮZKUM: Přibylo lidí, kteří aktivně hledají práci ve startupech. Jak vypadá typický uchazeč?