PRŮZKUM: Pracovníci v IT by si rádi přilepšili až na 112 tisíc měsíčně, značná část přešla do full remote režimu

PRŮZKUM: Pracovníci v IT by si rádi přilepšili až na 112 tisíc měsíčně, značná část přešla do full remote režimu

26. led 2022 Václav Lang 4 min

Pracovníci v nevývojářských IT pozicích, jako například IT konzultanti, testeři nebo projektoví manažeři, vydělávají už v současnosti ke sto tisícům korun měsíčně, ale při hledání práce by si aktuálně řekli i o víc peněz. Obvykle se jedná o zkušené profesionály preferující spolupráci na hlavní pracovní poměr a pracující často výhradně na dálku. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu mezi uživateli StartupJobs. 

Šetření, které se uskutečnilo ve druhé polovině loňského roku, se zúčastnilo 1480 respondentů, z toho 343 se zařadilo mezi tzv. nevývojářské IT pozice. Nejvíce z nich působí nebo hledá práci jako IT konzultant, dále jako tester a projektový manažer.


O něco více respondentů se považuje za seniorní, má šest a více let praxe v oboru a deset či více let praxe celkem. 

Drtivá většina respondentů má v současné chvíli práci, ale jen bezmála třetina z nich je v ní spokojena, zatímco 20 procent aktivně hledá nové zaměstnání a polovina sice aktivně nehledá, ale je otevřena novým příležitostem. 15 procent “ajťáků” uvedlo, že v posledním půl roce odpovědělo na desítky pracovních inzerátů, 38 procent na některé odpovědělo, ale nebylo jich tolik. 

Uchazeči o zaměstnání v daném oboru preferují většinou spolupráci na HPP a plný úvazek. Většina z nich (80 procent) aktuálně nepracuje ve startupu, zbylých 20 procent většinou počítá, že už ve startupovém prostředí zůstane. 

150 dotázaných odpovědělo, že pracuje ve full-remote režimu, 116 jich dochází do kanceláře zhruba jednou až dvakrát týdně.

Nejvíce respondentů z nevývojářských IT pozic má vystudovanou střední školu s maturitou a je jim mezi 26 a 30 roky. Mírně nadpoloviční většina pracuje v oboru, který vystudovala, ale velká část uvádí, že ji škola pro výkon stávajícího zaměstnání nepřipravila dostatečně. Mezery tak dotázaní museli doplňovat ponejvíce samostudiem. 

Pokud jde o finance, lidé ze zmíněných oborů si v posledních letech mírně polepšili. Zatímco v roce 2019 pobírali junioři měsíčně v průměru 39.593 korun a senioři 86.915, o rok později to bylo 40.824 a 93.465 korun, v loňském roce pak 44.482 korun, respektive 94.429 korun. Požadují ovšem větší sumy, 51.419 korun měsíčně u juniorů a 112.473 korun u seniorních pracovníků. 

A jak si vedly ostatní profese?

Práce z Česka pro Berlín či New York. Český startupista je zkušený profík, často ajťák, který pracuje odkudkoliv

Marketéři loni méně měnili svou práci. Pokud ji už hledali, tak za vyšší plat

Každý třetí pracovník v administrativě chce změnit zaměstnavatele, říkají si až o 50 tisíc korun

Vývojáři požadují více než stotisícové platy a pracovní flexibilitu. Novou práci ale nehledají

Václav Lang

Šéfredaktor SJ News. Předtím téměř deset let pracoval jako politický reportér v předních českých médiích. Střídavě žije na rodné Šumavě a v Ciudad de México.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Průzkumy, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články