V dalším díle naší série průzkumů mezi uživateli StartupJobs jsme se zaměřili na uchazeče z oboru Vývoj a IT. Ukázalo se například, že mzdy v tomto oboru oproti loňsku stouply, více se také inklinuje k práci na HPP a full-time a značná část lidí z tohoto oboru se poohlíží po práci v zahraničí.
Respondentů, kteří uvedli, že pracují či hledají zaměstnání v oboru Vývoj a IT bylo 534 z celkových 1214 účastníků průzkumu, který se uskutečnil od 22. do 29. září.
Většina těchto uživatelů se jako tradičně i letos hlásila na pozice JavaScript programátor, HTML/CSS kodér a PHP programátor. Většina (80,5 procenta) má aktuálně práci. Je to o 3,6 procentního bodu méně než loni.
Zároveň oproti loňsku stoupl počet respondentů, kteří jsou spokojeni se svou prací (z loňských 27,8 procenta na letošních 31,6 procenta). Těch, kteří se aktivně hlásí o nové pozice, nepatrně přibylo (z 16,4 procenta na 17,8 procenta), naopak zjevně ubylo tzv. pasivních kandidátů, kteří novou práci aktivně nehledají, ale jsou otevřeni případným nabídkám (z 55,8 procenta na 50,6 procenta).
Stoupl ale podíl těch, kteří uvedli, že se za poslední půlrok přihlásili na desítky nabídek (z loňských 5,8 procenta na letošních 9,9 procenta), naopak ubylo lidí, kteří o sobě tvrdí, že si pečlivě vybírají, a nepřihlásili se na víc jak deset nabídek (z loňských 44,5 procenta na letošních 40,4 procenta).
Platy rostou, nouze o práci nikoli
Podobně jako v minulých letech se ukázalo, že většina uchazečů má více jak tři roky praxe v oboru, ve kterém hledá práci, dvě pětiny dokonce šest a více let. Pouze zhruba 14 procent má méně než dva roky pracovních zkušeností obecně. Ve srovnání s loňským rokem zůstává stejný poměr respondentů, kteří sami sebe považují za seniorní.
Převážná většina jako tradičně pracuje nebo hledá práci v Praze (353), dále v Jihomoravském (109) a Středočeském (72) kraji. Vysoký počet z nich (66, tedy 12,4 procenta) se také poohlíží po práci v zahraničí. Nejčastěji jsou zastoupeni ti, kterým je mezi 26 a 30 roky věku (34,1 procenta) a mají středoškolské vzdělání s maturitou (39,9 procenta).
Pokud jde o požadovanou formu spolupráce, preferují hlavní pracovní poměr, a to více než loni (z 52,4 procenta na 56,9 procenta). O něco víc je také těch, kteří preferují full-time (z loňských 63,1 procenta na letošních 68,7 procenta), naopak jsou méně otevřeni spolupráci na part-time pro více klientů (z 24 procent na 20,4 procenta) i práci na part-time kombinovanou s vlastními projekty (z 38,7 procenta na 34,6 procenta).
V otázce odměn se ukázalo, že juniorní vývojáři průměrně požadují cca o 1,8 procenta nižší mzdy než loni, senioři naopak o 1,8 procenta vyšší. U pracovníků mimo vývoj se průměrné požadované mzdy zvýšily o 3,7 procenta u juniorů a o 2,2 procenta u seniorů. Zajímavé je zejména srovnání aktuálních částek, kdy v oborech mimo vývoj poskočily u juniorů o 3,1 procenta a u seniorů o 7,5 procenta, zatímco u vývojářů stoupla částka o 1,9 procenta, respektive 13,2 procenta.
Respondentů jsme se ptali také na dopady koronavirové krize na jejich obor. Téměř polovina (49,3 procenta) si myslí, že se krize jejich oboru nedotkla, podobný podíl (47,8 procenta) věří, že by pro ně případné hledání nové práce nebylo obtížné. Jen 4,5 procenta dotázaných odpovědělo, že hledání práce je pro ně složité vždy.
Na otázku, zda by případně byli ochotni kvůli hledání práce změnit obor, odpověděla většina IT a vývojářů negativně (220 dotázaných), mimo IT pozice by IT pracovníci zvažovali přesun do analytických nebo manažerských rolí, čtvrtina respondentů by zvážila vlastní podnikání.
DALŠÍ VÝSLEDKY LETOŠNÍHO ŠETŘENÍ NAJDETE ZDE:
PRŮZKUM: Mnohem více marketérů se letos hlásí o novou práci, klidně i za nižší mzdu než obvykle
PRŮZKUM: Přibylo lidí, kteří aktivně hledají práci ve startupech. Jak vypadá typický uchazeč?