Proč se lidé hlásí o práci hlavně v pondělí a jaké startupové obory loni nejvíce táhly? Rok 2021 ve StartupJobs v číslech

Proč se lidé hlásí o práci hlavně v pondělí a jaké startupové obory loni nejvíce táhly? Rok 2021 ve StartupJobs v číslech

28. úno 2022 Václav Lang 6 min

Zdá se, že pandemie a s ní spojený tlak na digitalizaci dopomohly k prosperitě technologických firem. Tak lze číst zvýšenou poptávku po nových talentech - počet nabídek vystavených na portálu StartupJobs totiž vzrostl v loňském roce o více než polovinu. Opakoval se rostoucí trend práce z domova, freelance a remote pozic, u nichž se poptávka oproti minulému roku zvýšila dokonce trojnásobně. A ukázalo se také, že si lidé nejvíce hledají novou práci zkraje týdne. 

V roce 2021 pomohl StartupJobs více než čtyřem tisícům zájemcům najít práci, a to v celkem 850 startupech. Z celkem 3524 registrovaných startupů tam v loňském roce poprvé hledalo talenty 629 nových společností, o třetinu více oproti 421 v roce 2020.

„Rok 2021 stejně jako ten předchozí poznamenala pandemie, která velmi urychlila digitalizaci a rozvoj technologických firem. I díky tomu jsme v roce 2021 evidovali rekordní množství vystavených nabídek - jejich počet vzrostl oproti předchozímu roku o víc než polovinu. Velmi nás těší, že se zvýšil počet startupů, které přes nás obsadily alespoň jednu pozici, v roce 2021 jich bylo 850. Život jsme změnili v roce 2021 více než 4000 lidem, kteří si přes StartupJobs našli práci,” shrnul loňský rok Filip Mikschik, zakladatel portálu StartupJobs, pod který spadá i magazín o startupech Newsroom.

Na StartupJobs momentálně inzerují bezmála dva tisíce firem, zaregistrovaných uživatelů je přes sto tisíc a zájemců o nějakou pracovní nabídku se do konce loňského roku přihlásilo skoro půl milionu. Portál funguje od roku 2012, celkem už přes něj za tu dobu našlo práci ve startupech 23 tisíc lidí. 

V roce 2021 umístilo svou první pracovní nabídku na StartupJobs 629 firem, tedy o třetinu více jak v roce předešlém. Nejčastějším zaměřením nových inzerentů bylo jako tradičně technologie, e-commerce a vývoj vlastních produktů. Stejně jako v roce 2020 přibývalo startupů orientujících se na kryptoměny a DeFi. 

Obecně se však dá říci, že pokračoval trend, kdy mezi nabídkami suverénně převažovaly pozice ve vývoji, následované marketingem a obchodem, managementem, administrativou a analytikou. Právě nabídky analytických pozic zaznamenaly v roce 2021 oproti předešlému roku dokonce dvojnásobný růst, s celkem 764 nabídkami. Obsazovaným nabídkám vede marketing a obchod s 27,6% úspěšností, následované vývojem s 25,6% a administrativou s 22,3% úspěšností. 

Nový týden - nový začátek

Přehled za loňský rok ukázal mimo jiné i to, že až 77 procent návštěvníků procházelo StartupJobs, i když mělo aktuálně práci. Vyšlo také najevo, že nejvíce hledají lidé nové uplatnění v pondělí, směrem ke konci týdne pak zájem klesá až na minimální počet v sobotu, aby pak zase povyrostl v neděli. 

„Nový týden - nový začátek. Čas si najít novou práci. Tak to dlouhodobě ve světě hledání práce funguje,” zhodnotil tento fenomén trend Filip Mikschik. „Pondělí zůstává nejčastějším dnem, kdy se lidé hlásí na pracovní nabídky. Je to jednak spojeno s psychologií toho, že začíná něco nového, což je ideální místo pro změnu. Stejně jako si celá řada lidí dává novoroční předsevzetí do nového roku; a ostatně i leden je jedním z nejčastějších měsíců na změnu práce. Pondělní ráno ale také častokrát ‚bolí’ a lidé zjišťují, že se z víkendu do práce netěšili a že je čas se poohlédnout někde jinde.”

Celkem se v uplynulém roce ucházelo o práci 89642 zájemců v 1828 aktivně inzerujících společnostech registrovaných na platformě.

Jak vyplynulo z průzkumu mezi 1480 uživateli StartupJobs, typickými uchazeči o práci ve startupu jsou zkušení profesionálové s více jak šestiletou praxí v oboru a alespoň deseti odpracovanými roky celkem. Téměř každý druhý byl vývojář nebo ajťák. Rádi také těží z nových výhod, které jim onlinová doba přináší: Vyhovuje jim pracovat odkudkoli a do kanceláře docházet maximálně na jeden až dva dny v týdnu. 

Firmy naopak novým kolegům nejčastěji nabízejí full-time pozice či pracovní smlouvy, kterých bylo v uplynulém roce 8636, resp. 5208. Stále rostoucí trend freelance a remote pozic se v roce 2021 oproti roku 2020 ztrojnásobil. Nabídka remote pozic od roku 2020 vzrostla z 1297 na 3580 a spolu s 4680 nabídkami freelance pozic z původních 1363 kvapem dohání klasické smlouvy. Mezi nejoblíbenějšími pracovními benefity vévodil rovněž home office, následovaný větší dovolenou a časovou flexibilitou. Naopak příliš velký zájem nebyl o příspěvek na dopravu, dog-friendly kanceláře či team-buildingy.

Jak to vypadalo u jednotlivých profesí, se můžete podívat v našem seriálu podrobných průzkumů, jež jsme pro vás v Newsroomu v průběhu prvních měsíců letošního roku připravovali:

Práce z Česka pro Berlín či New York. Český startupista je zkušený profík, často ajťák, který pracuje odkudkoliv

Marketéři loni méně měnili svou práci. Pokud ji už hledali, tak za vyšší plat

Každý třetí pracovník v administrativě chce změnit zaměstnavatele, říkají si až o 50 tisíc korun

Vývojáři požadují více než stotisícové platy a pracovní flexibilitu. Novou práci ale nehledají

Pracovníci v IT by si rádi přilepšili až na 112 tisíc měsíčně, značná část přešla do full remote režimu

Manažeři se rozhlížejí po nových příležitostech. Jejich plat ale rok od roku klesá, loni byl nejnižší za poslední roky

Oblíbené benefity startupistů? Home office, více dovolené a flexibilita. Akcie, telefon nebo pes v kanceláři už netáhnou

Celý report je k zobrazení níže:

 StartupJobs Startup Report 2021  from StartupJobs

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Průzkumy, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články