Nayla Attas řídí v londýnském Impact Kings Cross Hubu projekty zaměřené na inovace a podnikání s dopadem ve veřejném a sociálním sektoru. V listopadu zavítá do Prahy v rámci CzechAccelerator programu, díky němuž mají i čeští zájemci možnost vyzkoušet si podnikání ve Velké Británii. Exkluzivně pro Newsroom StartupJobs prozradila, jak se jí s českými startupy ve Velké Británii pracuje, a přidala také několik rad pro zájemce o proniknutí na britský trh.
Nayla vystudovala politologii, následně na London School of Economics sociální inovace a podnikání. Než se rozhodla trvale zakotvit v Londýně, pracovala jako ředitelka veřejných inovací ve své vlasti, argentinském Buenos Aires. Paralelně ke své profesní kariéře zastávala různé pozice ve veřejném sektoru, sociálním podnikání a konzultačních agenturách. Rovněž založila svou vlastní firmu, jako podpůrné prostředí pro začínající podnikatele. Nyní se svým týmem pomáhá podnikatelům rozvíjet jejich podnikatelské aktivity v Londýně i v zahraničí.
Zkušenosti má i s českými podnikateli a inovátory: „Pracovala jsem se čtyřmi skupinami subjektů a vždy jsem překvapena vysokým potenciálem a inovativními službami a produkty, které přináší (Češi) s sebou do Londýna. Pracuji s nimi průběžně. Například na Proof of Concept, úpravách produktu či služby do replikovatelné formy, probuzení zájmu na trhu. Samozřejmě se snažíme o jejich finanční soběstačnost, růst a nábor spolupracovníků," uvedla pro Newsroom StartupJobs.
Kudy vede cesta do Londýna
Argentinská rodačka přijíždí do Prahy v rámci akceleračního programu CzechAccelerator od CzechInvestu. Impact Kings Cross Hub je totiž partnerem programu a také jednou ze čtyř destinací, kde se tato tříměsíční akcelerace CzechInvest realizuje.
„Hledáme inspirativní podnikatele, kteří chtějí dát šanci svému byznysu v Londýně. Aby se tak mohlo stát v rámci českého akceleračního programu, musí mít právní subjektivitu, fungovat maximálně sedm let, mít maximálně 50 zaměstnanců, sídlo v Česku a působit mimo Prahu, nabízet inovativní produkt či službu, mít potenciál komercializovat svůj produkt v Londýně a jasný vysoký růstový potenciál," vyjmenovává.
Pokud by váš startup splňoval tato kritéria, můžete se do programu klidně přihlásit. „Londýn je největší tech-hub v Evropě. Jeho silných stránek je celá řada: Spojení s celým světem, multikulturní prostředí. Platí, že 25 % podnikatelů na světě má nějaké vazby na dva a více podnikatelů v Londýně," uvádí Nayla výhody podnikání v britské metropoli a dodává: „V rámci českého akceleračního programu nabízíme specializované workshopy, na míru ušitý plán rozvoje, nalézání klíčových mentorů a konzultantů. Samozřejmě v co-workingovém prostoru v centru Londýna."
CzechInvest vyslal loni do IHCX na desítku českých start-upů, které ve spolupráci právě s Impact Hub spolupracují s místními experty a snaží se připravit svůj start-up na expanzi. Jednalo se o projekty od IoT, přes e-commerce až například po start-up zabývající se kódováním. Některým se podaří v zahraničí založit pobočku, jiným navázat obchodní partnerství či si najít své první zahraniční zákazníky.
Osobně se s Naylou můžete potkat na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v pondělí 4. listopadu 2019 v rámci společného workshopu agentury CzechInvest pod hlavičkou CzechAccelarator programu. Akce je otevřena všem zájemcům, kteří budou mít následně možnost probrat své nápady a prodiskutovat jejich podnikatelský potenciál. Stačí vyplnit registrační formulář do středy 30. října 2019. (O dalších akcích pořádaných MATFYZ, se dozvíte zde.)
„Nabízíme prostor komukoliv. Důležité je, aby před svým příjezdem do Londýna znali své potřeby a uměli vytvořit program pro tříměsíční pobyt v Londýně. A na to nasadíme specialisty z jejich oblasti," uzavírá Nayla.
Autor: Karolína Houžvičková Šolcová, MFF UK, Careermarket
Foto: Ryan