Všechno to začalo v Ostravě ve Stodolní ulici. „Chtěli jsme prostě mít v hospodě možnost koupit si kvalitní slivovici. To na Stodolní tehdy nešlo," uvádí Zdeněk Linc (na fotce vpravo) v rozhovoru pro Newsroom StartupJobs. Spolu s Jakubem Gottwaldem proto v únoru založili Lihovárek, e-shop, který nabízí české a moravské regionální destiláty. V současnosti mají v nabídce přes 200 druhů lihovin od 30 lihovarů a na konci roku počítají s obratem přes tři miliony korun.
Jací jsou Češi pijáci?
Jakub: Jedním slovem konzistentní. Od revoluce se spotřeba alkoholu téměř nezměnila. Maličko se spolu pere pivo a víno, ale to, co zajímá nás, tj. destiláty, je na stejné úrovni. Samozřejmě se díky lepší ekonomické situaci mění struktura popíjených lihovin. Nejsou úplně přesná data, ale odhadujeme, že většina u nás prodaných lihovin se dělí mezi žaludeční likéry (fernet, becherovka) a sladké lihoviny (rumy včetně tuzemského, ochucené vodky).
Zdeněk: My se zaměřujeme na tržní niche, který však má u nás největší tradici i výrobní kvalitu.
Proč a kdy jste se rozhodli založit e-shop s pálenkami Lihovárek?
Zdeněk: Rozhodli jsme se v Ostravě na Stodolní, když jsme byli na Marketing Festivalu 2016. Nechtěli jsme ale hned zakládat e-shop. Chtěli jsme prostě mít v hospodě možnost koupit si kvalitní slivovici. To na Stodolní tehdy nešlo. E-shop byl jen logickým prvním krokem. Tehdy jsme nevěděli o alko trhu nic… Nevěděli jsme, jaké legislativní překážky na něm jsou. Chtěli jsme vlastně jen tu dobrou slivovičku.
Kdo jsou vaši zákazníci? Dodáváte jen jednotlivcům, nebo i hospodám či obchodům?
Zdeněk: Plynule naváži na ty překážky… Poměrně často nás oslovují hospody a bary. My je rádi propojíme přímo s lihovary, ale prodávat jim nesmíme. Můžeme prodat pouze koncovému zákazníkovi, který nebude dál přeprodávat nebo rozlévat alkohol za úplatu. Občas u nás nakoupí firmy dárky, což je v pořádku. Abychom mohli dodávat do hospod, museli bychom se stát „distributorem lihu", kde je třeba složit kauci 5 milionů Kč. Navíc je třeba mít daňový sklad s nákladným kamerovým systémem, kde mohou celníci 24/7 sledovat, co se děje, a i poměrně velké úložiště dat, aby se celníci mohli koukat na záznamy i zpětně.
Kuba: To je zatím hoooodně mimo naše možnosti.
A odkud pocházejí produkty, které nabízíte?
Kuba: Z České republiky. Nabízíme jen a výlučně českou produkci. Máme zhruba 30 dodavatelů. Většinou jde o malé palírny se zkušenými a nadšenými paliči. Lihovary jsou rozesety po celé ČR.
Zdeněk: Na Moravě je samozřejmě trochu vyšší hustota.
Je vůbec dostatek lokálních pálenek? Myslím těch s licencí, jejichž produkty můžete přeprodávat…
Kuba: Rozhodně je. Lihovary vznikají neustále a nebojí se experimentovat. Před momentem jsem zmiňoval 30 lihovarů - od nich máme v nabídce přes 200 druhů lihovin. Většinou jde o ovocné destiláty, ale nechybí likéry, giny nebo whisky. Rozmanitost je obrovská a máme ještě hodně plánů, co spolu s lihovary vytvořit a ukázat - likér na bázi cognacu nebo právě super prémiový cognac. Jak říkám, plánů je hodně.
Jakub Gottwald ze Shoptetu (vlevo) a Zdeněk Linc ze Shipvia se původně potkali ve Slevomatu. (Foto: Lihovárek)
Jak vybíráte pálenice, jejichž destiláty nabízíte? Je za tím hodně koštování?
Zdeněk: Je to náročné. Beze srandy. Zpočátku jsme zkoušeli úplně všechno. Dnes od nových lihovarů okoštujeme třeba polovinu produkce...respektive my časem stejně okoštujeme všechno, ale na ten start to už většinou nestihneme. Stane se, naštěstí hodně výjimečně, že naskladníme, ochutnáme a po prodání už nekupujeme. Reálně se toto stalo dvakrát (ty dva produkty už v nabídce nemáme a mít nebudeme).
Kuba: Dokonce rozpracováváme něco jako hitparádu pálenek, což snad bude boční projekt, na kterém bychom hodnotili pálenky dle předem definovaných parametrů. Hodně vycházíme z toho, jak hodnotí na koštech Unie destilatérů, které jsme členem. Zatím to je jen v našich hlavách…
Jaký máte odbyt?
Zdeněk: Na to se těžko odpovídá. My dost rapidně rosteme, navíc teď je vánoční sezóna, kdy trháme rekordy. Teď platí, že měsíčně vyskladníme přes 1000 lahví.
A jaký měsíční či roční obrat?
Kuba: S.r.o. jsme založili v únoru, a tedy letos nebudeme mít ani jeden celý roční obrat. Ale od toho února do konce roku určitě překročíme tři miliony korun a kdo ví, co ještě provedou Vánoce.
Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Kuba: Pokračovat v růstu. Během příštího roku budeme zvažovat fungování v projektu na full-time. Chtěli bychom otevřít krámek s koštovnou, kde budeme pořádat degustace. Chceme připravit experimentální řadu produktů, na kterých budeme s lihovary více spolupracovat. A pak samozřejmě chceme znovu a ve větším množství vyrobit encyklopedii pálenek. Letos jsme jich vyrobili 600 ks. Taky bych si ji přál pod stromeček...ale na mě nezbyla.
Dáte si raději pivo, nebo pálenku?
Kuba: V hospodě obojí. Doma jen pálenku. Lahváče nebo plechovku zvládnu vypít jen v tropech.
Zdeněk: To po mně nechtějte.