Lidé utíkají od datových schránek. Počet letos zrušených živností atakuje 150 tisíc
Datová schránka je od ledna povinná pro všechny OSVČ. (Foto: Shutterstock, datoveschranky.info)

Lidé utíkají od datových schránek. Počet letos zrušených živností atakuje 150 tisíc

23. bře 2023 Pavla Skřivánková 1 min

Do poloviny března zrušilo živnost přes 146 000 podnikatelů, což je víc než za poslední dva roky dohromady. Loni se jednalo o 80 163 OSVČ a v roce 2021 o 47 708. „Důvodem rekordního úbytku živnostníků je povinné zavedení datových schránek,“ říká Petra Štěpánová z poradenské společnosti Dun & Bradstreet. Nových podnikatelů za necelé tři měsíce letošního roku přibylo 19 073.

Masivní rušení živností stále nepolevuje, ale pravděpodobně se již pohybujeme v blízkosti vrcholu nebo mírně za ním,“ dodává dále Petra Štěpánová z Dun & Bradstreet s tím, že od začátku letošního roku je celkový počet fyzických osob podnikatelů o 135 000 nižší než koncem roku 2022.

Aktuálně má u nás živnostenský list 2 044 396 osob. Nejvíc podnikatelů letos živnost zrušilo ve Středočeském kraji a Praze, v těsném závěsu je Moravskoslezský a Jihomoravský kraj.

O tom, jak podat daňové přiznání přes datovou schránku, jsme psali zde Daňové přiznání přes datovou schránku krok za krokem. Letos nově povinnost platí i pro tisíce OSVČ - SJ News.

Pavla Skřivánková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články