„Když někdo řekne ‚Lidské zdroje’, umře štěňátko.” Jak jsme hledali štěstí na konferenci Happiness@Work 2020

„Když někdo řekne ‚Lidské zdroje’, umře štěňátko.” Jak jsme hledali štěstí na konferenci Happiness@Work 2020

20. lis 2020 Matyáš Vejskal 5 min

Letošní již šestý ročník konference Happiness At Work proběhl kompletně ve virtuálním 3D světě. V imaginárním městečku bylo možné navštívit českou nebo anglickou stage s prezentacemi a workshopy či se vydat na promenádu kolem stánků vystavujících firem a zapříst rozhovor s avatarem jejich zástupců. A vše bez roušek! Na konference Happiness@work 2020, pořádané 19. listopadu, jsme pro vás nasáli ty nejzajímavější trendy v dosahování profesního štěstí, a protože home office je ideální příležitost zkusit nové nezvyklé věci, určitě neváhejte a otestujte některé na sobě.

Dosažení štěstí v práci je komplexní disciplína, která nezávisí pouze na výši platu, množství tlačítek na firemním kávovaru nebo na ranních lekcí jógy. Za své štěstí si můžeme z větší části sami - pokud se necháme prostoupit stresem, nebudeme věnovat pozornost řešení vztahů ve svém životě a zanedbáme péči o své tělo a zdravý životní styl, ani v sebelepší práci spokojenost nenajdeme. O tom, jak si přeprogramovat mozek, hovořila v úvodní prezentaci Janka Chudlíková, koučka, která se přes 18 let věnuje právě soft-skills tématům. Zajímavé bylo tvrzení, že žádný multitasking neexistuje, a to ani u žen - člověk jen velmi rychle přesouvá pozornost z A na B, ale soustředit se může vždy jen na jednu věc.

Jaké další nástroje na cestě ke štěstí můžete využít z pohledu jednotlivce, týmu nebo firmy?

Dýchání

V dopoledním workshopu nás Libor Mattuš, zakladatel Code of life, vedl k lepšímu vnímání svého dechu. Existuje hned několik metod dýchání, kterými může každý ovlivnit přirozené biochemické procesy v těle a uklidnit se, rozproudit se nebo si jednoduše zlepšit náladu.

A věřte, že Libor ví, o čem mluví - vždyť jako první Čech prošel kurzem s legendou Wimem Hofem, kdy společně vystoupili polonazí na zasněženou Sněžku. Velmi odvážně na závěr své prezentace posluchačům doporučil přelepení úst před spaní izolepou, což mnohé rozesmálo. Kdo ví, jestli dýchání nosem není ultimátní lék na zvládání stresu a posílení imunity.

Protahování

Tělo se může zdát v moderní kanceláři skoro nepotřebné. Vězte ale, že ruce ještě dlouho budou našimi hlavními pracovními nástroji, nemluvě o důležitosti správného držení těla. Pravidelné přestávky na krátké protažení pomohou každému, aby se v práci dobře cítil a lépe se soustředil. To jsme si při konferenci vyzkoušeli při třech Brain Break s Pavlínou Lášticovou a Nelou Ďopanovou, zakladatelkami F pohybu.

Tým

Karolína Pressová, zakladatelka Replug Me, zdůraznila ve svém bloku především nutnost dodržování pravidel digitální hygieny. Uvedla například, že celému týmu pomůže, pokud si určí dobu pro komunikaci na Slacku či přes e-maily od 7:00 do 19:00, což umožní všem odpočívat a nemít neustále pocit, že jim něco utíká, když se uprostřed noci některý kolega rozhodne rozjet nové vlákno. Přes 52 procent lidí má totiž pocit, že neustále pracuje, a necítí se produktivně. Vše totiž souvisí s dopaminem, drobením času interakcemi v digitálním prostředí a přehlcením mozku informacemi.

Krize

Fungování týmů v extrémních podmínkách se věnoval Tomáš Šebek, chirurg a zakladatel portálu uLékaře, který na příkladu zahraničních misí Lékařů bez hranic ilustroval recept pro zvládání opravdu vyhrocených situací. „Přemýšlejte nad tím, zda vaše vnímání krizové situace odpovídá realitě. Někdy prostě není možné zachránit vše kolem nás a je nutné se zaměřit na jednu nebo dvě věci, kterým dáte prioritu. Já doporučuji přístup human-first,” zakončil svou prezentaci Tomáš.

Tomáš Šebek ve své prezentaci ukázal graf, podle kterého se na jaře rozhodoval, zda v koronakrizi pokračovat ve svých projektech a zda má očekávat problémy s cash-flow.

Vztahy a vděčnost

Pořadatelé Martin Šafařík a Michal Šrajer se rozhodli využít 3D prostředí konference naplno a v rámci workshopů vyzvali účastníky, aby vyrazili se svými avatary do chat zóny, vytvořili skupinky a prodiskutovali své zkušenosti s předkládanými tématy. Bylo zajímavé sledovat, jak avataři poslušně stojí před pódiem nebo využívají chat zón. Jen několik málo dobrodruhů létalo (klávesou F) po obloze či zkoumalo nedozírné hlubiny korun stromů.

Mezi radami pro navozování lepších vztahů při práci z domu bylo vytvoření kanálu Děkujeme ve Slacku, využití Snap kamery pro Zoom cally, posílání dárkových balíčků nebo třeba hra „Hádej, co tvůj kolega právě kreslí”.

Návštěvníci konference odpovídali v živém hlasování o tom, jaké nástroje jsou v jejich firmách nejpoužívanější pro zvyšování produktivity. Nečekaně zvítězila pochvala.

Firma

Přístup k pracovnímu štěstí skvěle vystihnul Ynzo van Zanten z Tony"s Chocolonely, který to shrnul následovně: „Jakmile použijete slovo lidské zdroje, někde na světě umře štěňátko. Ve firmě by mělo být oddělení pro lidi a kulturu, které má mít maximální prioritu. Ale brát lidi jen jako zdroje, je již překonané myšlení dvacátého století.”

Tečkou za celou konferencí bylo potom vystoupení Jasona Frieda, zakladatele a CEO aplikace Basecamp, který se podělil o pár rad a tipů, jak budovat firemní kulturu i na dálku. „Kultura společnosti je odrazem toho, co jste dělali posledních 50 dní. Basecamp je klidná firma, nemáme žádné nesmyslně tvrdé cíle, které by na nás vyvíjely zbytečný tlak a stresovali jsme se. Naší kulturou je jednoduše klid,” popsal Jason recept na zvyšování štěstí ve své společnosti.

Pořadatelé konference se stejně jako pořadatelé většiny dalších eventů v letošním roce utkali s výzvou, jak transformovat původně offline event do virtuální podoby. Kromě jednoduchého streamu na webu se rozhodli pro propracovanější řešení, kdy umožnili návštěvníkům se se svými avatary potkávat v minecraftovém světě, vytvořeným pomocí technologie Confer-O-Matic, a aktivně se zapojovat přes nástroj Slido do workshopů a přednášek.

„Z ohlasů návštěvníků jsme nadšení. Je dobře, že jsme se nenechali odradit současnou situací a konferenci nakonec uspořádali. Vypadá to, že se nám podařilo vytvořit virtuální zážitek, na který HR svět zatím není úplně zvyklý. Víme, že spousta lidí s námi vydržela celý den a konferenci hodnotí pozitivně. Což na online akci není samozřejmost,” shrnul své dojmy z letošního ročníku pořadatel Martin Šafařík.

Záznam přednášek bude dostupný online, sledujte proto Happiness@Work na Facebooku nebo LinkedInu.

Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články