Díky brněnské společnosti Aria Pura voní řada českých, slovenských i maďarských hotelů, obchodů, kasin, bank či třeba letišť. Více než deset let se firma věnuje takzvanému scentmarketingu a vytváří značkám vůně na míru. Podle zakladatele společnosti Petra Brabce je už dnes dokázané, že ve voňavých obchodech lidé utratí více peněz a že spojení značky s vůní funguje často lépe než firemní logo. Celá firma přitom vznikla kvůli cigaretovému kouři.
Přijdete do sportovního obchodu, zamíříte k sekci s kopačkami a ucítíte svěží vůni trávy a hlíny. V ten moment si vzpomenete na fotbal a dostanete chuť vyběhnout hned na hřiště. Do balíčku s vašimi novými kopačkami vám pak přibalí voňavou destičku, kterou si doma dáte mezi ponožky. Každé ráno, když sáhnete pro čisté ponožky, ucítíte stejnou energickou vůni trávy, která ve vás vyvolá příjemnou vzpomínku na fotbal i na nové kopačky. „A jednoho dne, když vůni znovu ucítíte, už si možná nevzpomenete na fotbal, ale vzpomenete si přímo na danou značku kopaček,“ popisuje v úvodu princip takzvaného scentmarketingu Petr Brabec, zakladatel společnosti Aria Pura.
Podle něj je senzorický marketing módní záležitostí posledních let. Marketéři po celém světě si totiž uvědomili, že zákazník si značku lépe zapamatuje a vytvoří si k ní vztah v momentu, kdy se zapojuje více jeho smyslů. „Nejdéle si člověk pamatuje chuť, pak čich. Zrak je v podstatě až na konci. Proto se lidem loga a barvy pletou,“ vysvětluje pro Newsroom Startupjobs Brabec. Podle něj je to dáno lidským vývojem. „Smysly máme hlavně proto, aby nás bránily. Například uvidím jablko. Vidím, že je hezky červené, tak ho utrhnu. Cítím, že je pevné. Takže vím, že asi nebude shnilé. Čichnu si k němu. Poznám, že není zkažené, protože by páchlo. A až jsem si takto několikrát ověřil, že je to v pořádku, tak si kousnu,“ dodává Brabec.
Podle něj je ale velmi náročné zapojit dobře do marketingu chuť. „Pokud nepracujete v potravinářském průmyslu, tak moc možností nemáte. Značka oblečení tak maximálně může vytvořit vlastní bonbony, které vám dá k nákupu,“ podotýká Petr Brabec.
Díky vůním lidé více utrácí a tráví v prodejnách delší dobu
Naopak vůně lze využít jak v obchodech, tak v nejrůznějších službách. „Studie ukázaly, že lidé jsou více motivovaní nakupovat zboží v prodejnách, které voní. Zároveň jim zboží přijde luxusnější a jsou za něj ochotni utratit víc. Například v bankách či v servisech zase vůně lidi uklidňuje,“ popisuje Brabec a přidává příklad z konkrétní spolupráce: „V prodejnách T-Mobile jsme zjišťovali, jaká je doba strávená v prodejně bez vůně a s vůní. Byl v tom signifikantní rozdíl. Lidé se tam cítili lépe, chtěli tam trávit více času.“ Podle něj navíc ve voňavých prodejnách lépe snášeli čekání ve frontě.
Petr Brabec ovšem upozorňuje, že voňavé podnikání není samospásné. „Typickým klientem jsou značky, které mají jasno. Jsou už dobře zavedené, mají brand manuál, mají hezké kanceláře, jasné postupy a zákaznický servis. Vůně už je pak pomyslná třešnička na dortu. Občas se nám ale ozve někdo, kdo má představu, že mu namícháme vůni a lidé u něj začnou nakupovat jako diví. I když má ošklivou prodejnu a nekvalitní služby. Tak to ale nefunguje,“ říká.
V obchodech pro muže volí podle Brabce více kořeněné vůně a pomáhají dotvářet pocit luxusu.
Aria Pura je podle Brabce schopná provonět v podstatě jakýkoliv prostor. „Spolupracujeme s hotely, s obchodními centry, autosalóny, kasiny, kancelářskými a administrativními budovami. Jsme schopní zajistit vůni pro letiště i pro ledničku. Máme navíc vlastní unikátní technologie i vůně. Tak, abychom mohli zaručit konstantní vůni ve velkém objemu vzduchu například po dobu dvaceti hodin denně,“ vysvětluje.
Kromě toho navíc nabízejí zákazníkům například i svíčky, interiérové spreje či visačky s danou vůní. „Třeba hotely je mohou používat na pokojích a při odjezdu si je zákazník může koupit nebo je dostane jako dárek. Díky tomu se pak bude v daném hotelu v budoucnu cítit jako doma,“ objasňuje záměr Petr Brabec.
O vhodné vůni rozhoduje typ zákazníka, logo i produkt
Obchodní tým Aria Pura je pravidelně školen a sleduje nové trendy v oblasti parfémů. Díky tomu jsou obchodníci schopni zákazníkům sami doporučit vhodnou vůni s ohledem na typ podnikání i prostor. „Máme v nabídce okolo pěti set vonných kompozic. Buď se vybírá z toho, nebo se může sestavit vůně přímo na míru zákazníkovi úplně od začátku,“ říká Brabec a dodává, že míchání zcela nové vonné kompozice nemá moc rád. „Obvykle je to poměrně dlouhý, složitý a nákladný proces. Musíme zjistit, co by si zákazník představoval. Parfumer pak míchá třeba pět vzorků a z toho vycházíme a upřesňujeme. Jen vzorek přitom stojí okolo tisíce euro. Ale samozřejmě záleží na zákazníkovi a ta možnost tu je,“ podotýká.
Na vlastní vonnou kompozici si může firma vyhradit práva. Pak už ji Aria Pura nesmí nabídnout jinde
Podle něj jsou tři hlavní způsoby, jak k výběru správné vůně přistupovat. „Volíme ji podle zákazníka, podle loga nebo podle produktu. Pokud tedy víme, že typický zákazník je žena padesát plus, sáhneme po vůních jako růže či mýdlo. Pokud se jedná o prodej elektroniky, můžeme vytvořit technickou vůni, která například připomíná nově koupenou televizi,“ objasňuje Brabec. Zároveň podotýká, že všechny jejich kompozice mají bezpečnostní list a splňují nejnáročnější normy a certifikace. „Což řada běžně dostupných produktů nemá. Řada svíček, kterými si lidé provoňují dům, je tak v podstatě jed. Když pominu, že samotné hoření je v tomto případě srovnatelné s kouřením, tak kvůli nekvalitním voskům a parfémům si v podstatě kopou hrob při pravidelném používání,“ varuje.
Scentmarketingu doba nepřeje, proto se pustili do dezinfekcí
Současná situace podle Petra Brabce scentmarketingu příliš nenahrává, jelikož téměř všechny prostory, které obvykle provoňují, jsou zavřené. Za minulý rok tak tržby klesly přibližně o 15 procent. Firma proto musí spoléhat více na druhou oblast, které se věnuje. A to na bytové parfémy. Ve svém e-shopu a při běžném režimu i v kamenných prodejnách nabízí difuzéry, svíčky a spreje pro běžné domácnosti. Což je segment, na kterém Aria Pura vyrostla a vybudovala si jméno. „Někdy před patnácti lety jsem byl kuřák a vadilo mi, že to v kanceláři od kouře smrdí. Hledal jsem proto nějakou vůni a objevil v zahraničí vonné difuzéry s ratanovými tyčinkami, což mi přišlo geniální řešení. Tady ale nebyly tehdy vůbec k dostání. Spojení bytový parfém jsem vymyslel já,“ říká Brabec.
Dnes jeho tým čítá zhruba dvacet lidí a ani pandemie společnost v rozšiřování portfolia nezastavila. Vloni k vůním přidali i speciální nanotechnologickou dezinfekci a momentálně pracují na přístroji, který zvládne provonět a zároveň dezinfikovat dopravní prostředky. „Bude to zcela unikátní řešení pro MHD, vlaky, autobusy, které nemá ve světě obdoby. Momentálně pracujeme na jeho vývoji, musí projít testováním a získat různá povolení. Do prodeje bychom ho pak celosvětově rádi nabídli příští rok,“ uzavírá Petr Brabec.
Foto: archiv Aria Pura, Unsplash