Pokud patříte mezi jedince, kteří byli obdarováni tzv. „pozemkem na Měsíci”, aplikace Greptun vám jej pomůže zblízka prozkoumat. Třeba zjistíte, se na „vaší parcele” nachází ložisko nějakého vzácného kovu. Mladí fyzici Michal Gabčo (na fotce vpravo) a Matúš Frick, kteří za projektem stojí, míří nicméně výš - svůj produkt chtějí nabízet firmám, jež skutečně plánují na přirozené zemské družici přistávat.
Když se ptám Matúše, co znamená slovo Greptun, odpovídá, že je to název planety, kterou jednou s Michalem Gabčem objeví a kolonizují. Zasmějete se. Tak jako u některých jeho dalších odpovědí. Ale pak vám dojde, že vlastně nemusí být tak daleko od pravdy a že se pod humornou slupkou skrývá docela seriózní základ. Asi jako když skromně přiznává, že je ve svém oboru jediným studentem, čemuž se napřed společně zasmějete, a vám pak spadne čelist.
Můžete popsat, co to Greptun je a co dělá?
Greptun je naše budoucí firma, teprve ji zakládáme a měla by brzy vzniknout. V rámci space-race, až se do vesmíru začnou dostávat další země, například Indie a podobně, tak bychom jim chtěli dělat analýzy míst, kde mohou přistát, například na Měsíci, na Marsu a podobně. Jedná se o jakýsi geoinformační systém ve vesmíru.
Jak jste se k tomu vůbec dostali?
Jednoho dne jsme se přihlásili na space-race hackaton, který se konal v Olomouci. Nevěděli jsme, co dělat přes víkend, tak jsme se tam s Michalem (Gabčem, pozn. red.) přihlásili a tam vznikl nápad na mapování Měsíce. Soutěž jsme vyhráli a všichni nám říkali, že bychom v tom měli pokračovat a posunout náš projekt dál. Tak se o to teď snažíme. Tehdy jsme ale vůbec nevěděli, co s tím dál.
A jak vás vůbec napadlo zrovna mapování Měsíce?
Jsme oba fyzici a už delší dobu se zajímáme o astronomii. Na tom hackatonu bylo volné téma, které se týkalo Měsíce. My jsme v té době měli docela dobrá data k tomu, abychom Měsíc mohli mapovat, a tak jsme se v rámci té soutěže snažili najít nejlepší místo pro přistání a založení základny na Měsíci.
Existuje nějaký způsob, jak byste mně, coby absolutnímu laikovi a nefyzikovi vysvětlil, jak ta vaše aplikace funguje?
Okolo Měsíce krouží momentálně asi šest sond a už jsou celkem staré. Mají různé senzory, díky nimž například víme, kde se na Měsíci nachází železo, helium a tak podobně. Ta data jsou veřejně dostupná, protože je má NASA a velmi ráda se posílá dál. Má tak moc dat, že je nestíhá zpracovávat, a tak je rozesílá do světa, ať si s tím zkusí něco vymyslet. My jsme se toho chytili a začali jsme tato data zpracovávat.
Na začátku je to velmi těžké. Do budoucna bychom chtěli získat nějaké granty ESA a momentálně chceme jít cestou popularizace vědy. Chceme udělat aplikaci, která bude veřejně dostupná, na tom se naučíme, jak správně zacházet s mapami a podobně, a jakmile se na tom natrénujeme, tak půjdeme dál.
Matúš Frick
Letos jste vyhráli soutěž Podnikavá hlava, kde zaznělo, že chcete vytvořit 3D model Měsíce. To už se podařilo?
Ještě ne. Je to naše výzva, vzniká to, ale tím, že jsme startup a makáme na tom po večerech a přes víkendy, tak to jde velmi pomalu.
Kdo vůbec budou uživatelé vaší aplikace? Komu se to může hodit?
Ze začátku bychom to rádi tlačili do science center, aby to bylo volně dostupné a dostávalo se k tomu hodně lidí. Tím se chceme dostat do povědomí a později bychom chtěli zpracovávat data firmám, které budou létat na Měsíc, případně rovnou Evropské vesmírné agentuře a podobně.
Další laická otázka: K čemu je vůbec létání na Měsíc dobré? Když pominu politické aspekty, tak podmínky pro život tam nejsou, takže mě napadá jen vesmírný turismus…
Podmínky pro život tam nejsou, ale je to takový odrazový můstek. Na Měsíc musíme doletět, abychom mohli letět dál. Z Měsíce už se pak velmi snadno dostaneme na Mars. Při letech do vesmíru je totiž nejtěžší dostat se ze zemské atmosféry. Jakmile pak na Měsíci vybudujeme nějakou základnu, tak můžeme letět dál. Na Měsíci se také vyskytuje řada kovů, které můžeme těžit a vozit je na Zem - vůbec se divím, že se to ještě nestalo, to už tady mohlo být tak před dvaceti lety.
Když jsme v létě psali o tom, že jste vyhráli ve zmíněné Podnikavé hlavě, zavzpomínali jsme, kterak si ještě nedávno lidé dávali dárky v podobě pozemků na Měsíci. A vaše aplikace měla cílit i na ně. Jakou relevanci ale v dnešní době, kdy mluvíme o obsazování Měsíce, tohle rozdávání pozemků má?
Tohle jsme řešili hned od začátku, původně jsme vlastně chtěli zaměřit aplikaci právě na tyto lidi, chtěli jsme jim ukázat, kde si vlastně ten pozemek koupil. Ale potom jsme se do toho ponořili trochu hlouběji a přišli na to, že NASA už to dávno má ošetřené. Dá se říct, že prodávání pozemků na Měsíci je podvod, protože je již uzákoněné, že kdo se dostane na Měsíc, má na tu oblast nárok, pakliže s ní naloží ve prospěch lidstva. Čili když tam přiletí například NASA a bude tam chtít postavit základnu, tak to, že si tam někdo před nimi koupil pozemek, nemá vůbec žádnou váhu.
Dokonce existuje víc firem, které prodávají pozemky na Měsíci, asi tři nebo čtyři. Jeden pán, co ty pozemky prodává, má dokonce na svém webu napsané, že prodal už tolik a tolik kilometrů Měsíce, a když jsme to přepočítali, tak nám vyšlo, že už ten Měsíc prodal čtyřikrát.
Zpátky k aplikaci. Vy jste říkal, že jste vznikající firma. Jak daleko máte tedy k vzniku?
Momentálně řešíme veškerou administrativu a hádám, že do příštího týdne už by to mohlo být. Měli jsme drobné problémy s papíry, ale už je to vyřešené.
Michal Gabčo
A jste tedy vy a Michal Gabčo, nebo ještě další?
Zatím my dva. Rozhodně bychom to chtěli rozšířit, potřebujeme nějaké pořádné geoinformatiky. My jsme sice firma na geoinformační systémy, trochu se v tom vyznáme, ale rozhodně by to chtělo někoho, kdo se vyzná třeba i v legislativě, jak mají správně ty mapy vypadat a jaké jsou ty všechny věci okolo.
Máte nějaký byznys plán? Počítáte s tím projektem jako s výnosným podnikáním, nebo to zůstane jen takovou vaší srdcovkou?
Je to naše srdcovka, ale když to bude přinášet peníze, budeme velmi rádi. Na podnikatelském plánu momentálně pracujeme. V Podnikavé hlavě jsme vyhráli konzultace s velmi dobrými mentory, kteří nás skutečně posouvají dál, a i díky nim se ten podnikatelský plán tvoří.
Jdeme do toho ale také proto, že jsme si to chtěli vyzkoušet a chceme z toho získat zkušenosti. Abych řekl pravdu, tak už jen zakládání firmy mi dalo strašně moc, protože jsem se potkal s velmi zajímavými lidmi, s kterými bych asi jinak neměl šanci se potkat. Ať už z vesmíru, nebo z byznysu. A já si myslím, že to vyjde, věřím tomu.
Jste pořád studenti?
Já stále ano. Michal je momentálně asi dva měsíce zaměstnaný. Pracuje jako engineer v Brně ve space industry.
A vy studujete co?
Momentálně studuji v Olomouci optiku, optoelektroniku. Je to fyzika.
Kolik je vás v ročníku?
Já sám.
Foto: Unsplash/NASA, Greptun