„Nevybroušené diamanty leží v písku.” Encubate spouští digitální inkubátor pro „netypické” startupisty

„Nevybroušené diamanty leží v písku.” Encubate spouští digitální inkubátor pro „netypické” startupisty

9. čvc 2020 Václav Lang 4 min

O definici termínu startup se můžeme dohadovat donekonečna, stejné je to při snaze charakterizovat „typického” startupistu. Podnikatel Zdeněk Fred Fous má však jasno, že při zakládání vlastních byznysů je ve výhodnější pozici skupina mladých nadšenců, nejčastěji vysokoškoláků bez závazků. Proto nyní spouští Encubate, online inkubátor, který má pomoci vybrousit” i nápady méně typických founderů.

„Rozjezd každé nové společnosti vyžaduje čas, energii, peníze a řadu dalších zdrojů. Náročnost cesty k vlastnímu podnikání není však zdaleka pro všechny stejná. S odklonem od typického profilu startupisty, tedy například vysokoškolského studenta, dostupnost a propracovanost podpory klesá a tím pádem roste klikatost a obtížnost cesty k vlastnímu byznysu,” popsal Zdeněk Fred Fous pro StartupJobs Newsroom.

Zdeněk Fred Fous

Zatímco mladý podnikatel bez závazků podle něj „naskočí na kolotoč trochu s větší lehkostí” a přinejhorším z něj sám vylétne s pár modřinami, „když otáčkám podléhá manžel(ka), děti, bankovní úředník dohlížející na splácení hypotéky a další, je naskakování najednou komplikovanější a kolotoč méně lákavý”. Dalším důležitým faktorem je podle něj čas, kterého například rodiče ve full-time zaměstnání mají obvykle méně než mladí bezdětní vysokoškoláci.

Právě ti mají dle slov Zdeňka Fouse k dispozici také řadu podnikatelských soutěží, inkubátorů a akceleračních programů, kde v rámci studia mohou na svém podnikáním pracovat, aniž by podstupovali velké finanční či kariérní riziko. „Jak dostupná je kvalitní startupová podpora pro člověka, který pracuje na plný úvazek a chce rozjet firmu vedle zaměstnaní? Pro matku či otce na rodičovské dovolené? Pro člověka žijícím v malém městě?” ptá se autor nápadu, který má v oblasti vzdělávání, startupů a podnikání obecně přes 15 let zkušeností, přičemž se zaměřuje na byznys s hlubším rozměrem a pozitivním dopadem na společnost.

A sám si zároveň odpovídá: „Máme tím pádem velkou skupinu lidí, která by podnikat chtěla, aktivně o tom uvažuje či na tom pracuje, ale těžko hledá v této fázi podporu mimo svůj okruh rodiny a přátel – ačkoli paradoxně na samém začátku je mentoring a kvalitní vedení nejdůležitější.”

Zdeněk Fous představuje myšlenku Encubate:

Demokratizace přístupu ke startup mentoringu

Proto se rozhodl letos na jaře založit Encubate, jakýsi digitální inkubátor pro začínající podnikatele, kteří se nacházejí ve svázanější pozici. „Posláním týmu Encubate je demokratizovat přístup ke kvalitnímu startup mentoringu,” shrnuje. Platforma bude plně online a dostupná 24/7, takže si uchazeči lépe sladí nejrůznější úkony s vlastními časovými možnostmi a také nebudou muset cestovat do vzdálených center. V současnosti Encubate nabízí pilotní program, který začíná v srpnu a do kterého se mohou uchazeči až do 15. července přihlásit.

Jeho zakladatel vidí v těchto „netypických” founderech velký potenciál: „Obecně je známá statistika, že 9 z 10 startupů nepřežije. Již méně známá je statistika, že toto číslo klesá s rostoucím věkem podnikatelů. Jinými slovy, firmy mladých začínajících podnikatelů končí častěji než firmy starších začínajících podnikatelů.” A dodává: „Podpora mladých začínajících podnikatelů dává v mnoha ohledech smysl. Pak je tu ale skupina lidí, kteří už tak mladí nejsou, ale mají ambice, schopnosti a zkušenosti založit vlastní firmu - potřebují však svoje podnikatelské vize a plány dobře uchopit, promyslet a propracovat, než se k pomyslnému skoku odhodlají. Současná podpora a mentoring pro ně není dostačující a necháváme tak pomyslné nevybroučené diamanty ležet v písku.

Tým Encubate momentálně tvoří čtyři lidé, do blízkého budoucna však plánují nabírat.

Encubate tedy cílí primárně na lidi, kteří jsou na začátku své podnikatelské cesty a mají omezený přístup ke startup ekosystému - např. pracují na full-time, jsou doma s dětmi, žijí v menších městech apod. „Jedná se o platformu, která v sobě spojuje umělou inteligenci s přehledem o nejlepší světové praxi a know-how v rámci rozjezdu vlastního startupu, kreativitu a empatii lidských mentorů a moderní technologie, které činí nástroj jednoduše dostupný pro každého začínajícího podnikatele, který má počítač, internet a umí anglicky,” přibližuje zakladatel.

Začínající podnikatelku či podnikatele provede Encubate cestou, která je založená na osmi inkubačních modulech. „Každý modul obsahuje úkoly a vzdělávací obsah, které se budou přizpůsobovat individuálním potřebám každého účastníka a budou tak simulovat face-to-face interakci s mentorem. Každý účastník encubate se tedy krok po kroku posouvá kupředu, rozvíjí svůj podnikatelský záměr a sbírá podněty a zpětnou vazbu. Vše je 100% online a k dispozici 24/7 – tudíž s maximální flexibilitou i pro toho nejvíce vytíženého účastníka,” popisuje.

Encubate dále může každého napojit na organizace, které mohou pomoci v další cestě – v ČR spolupracuje např. s akceleračními programy Impact Hubu. Služba je momentálně zdarma, do budoucna bude k dispozici skrz freemium model, kdy základní část cesty/modulů bude zdarma, plná pak za poplatek. Interim tým momentálně tvoří čtyři lidé, na podzim chce společnost navýšit financování a doplnit core tým o tři pozice – CTO, VP Product a VP Marketing.

Foto: Unshplash

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články