Letos v květnu zaplaví ulice českých měst několik tisíc manažerů, vědkyň, lékařů, bankéřek, řemeslníků i studentů na kole, koloběžkách, poklusem i pěšky. Spolek AutoMat chystá 13. ročník Květnové výzvy Do práce na kole, do které se zapojí i zaměstnanci Startupjobs.cz.
Každoročně se do Květnové výzvy hlásí desetitisíce účastníků a účastnic v rámci 2 600 firem. Loni se zúčastnilo na 25 000 lidí a v systému naskákalo 6,3 milionu společně šetrně překonaných kilometrů, a tedy přes 800 tun ušetřeného CO₂ ve srovnání se stejnými cestami vykonanými autem.
„Nejde nám o počty kilometrů, ale celkově o změnu pohledu na dopravu ve městech a naše vlastní dopravní návyky. Cílem výzvy je zamyslet se nad tím, jak náš každodenní výběr dopravního prostředku ovlivňuje nejen naši fyzickou i psychickou kondici, ale i kvalitu ovzduší, přírodu celkově a náš společný veřejný prostor,“ říká koordinátorka výzvy Dominika Lenthárová z AutoMatu.
Registrace pro jednotlivce i firemní týmy z celého Česka je otevřená do konce dubna na www.dopracenakole.cz a k včasnému přihlášení láká i výhodnějším startovným. Po uhrazení startovného stačí počkat na doručení startovního balíčku s originálním tričkem či nákrčníkem a pak už si jen v květnu zaznamenávat všechny své bezmotorové cesty do systému – na webu, pomocí propojených aplikací nebo gpx souborů z jiných appek. Do výzvy se zapojí i zaměstnanci StartupJobs.
Pro firmy znamená Květnová výzva posílení vztahů mezi kolegy napříč celou firmou a motivaci k aktivnímu životnímu stylu. Stále více lidí se zajímá o možnost jezdit do práce na kole a aktivita firmy a vztah zaměstnavatele k cyklistice se stává jedním z faktorů při výběru zaměstnání. Podle dat kariérního portálu StartupJobs.cz přes 790 firem uvedlo, že mají pro zaměstnance cyklozázemí.
Firmy mohou v rámci Květnové výzvy také soutěžit o titul Cyklozaměstnavatel roku. Do organizace se k pořádajícímu spolku AutoMat, který je největší neziskovou organizací zabývající se zlepšováním dopravy a veřejného prostoru v Praze, letos přidává 52 měst. Anonymizovaná data o trasách absolvovaných v rámci výzvy pomáhají městům získat přehled o tom, kudy se jejich obyvatelky a obyvatelé dopravují a jakou infrastrukturu k tomu přirozeně využívají. Data Do práce na kole už takto využívají například v Ostravě nebo v Brně.
Hlavní kategorií výzvy je Pravidelnost týmů. V každém zapojeném městě se bude losovat z týmů, které splní limit pravidelnosti nad 66 procent aktivních cest, a výherci pak obdrží zajímavé ceny od partnerů výzvy, například Nextbike, AZUB a Loxper.