Na světě se každou vteřinu prodá 125 propisek. Kdybyste je skládali do řady za sebe, během hodiny byste měli řadu dlouhou 63 kilometrů a za 250 dní by se její konec zabořil do povrchu Měsíce. Z této propiskové meziplanetární spojnice by zhruba polovinu zabíraly propisky reklamní. Proč nemají firmy dostatek fantazie, aby přišly s užitečnějšími reklamními předměty než jednorázovými pery pochybné kvality? Na to odpovídala Linda Matějovská ze společnosti Conscious & Craft, která pomáhá firmám najít inspiraci a vymýšlí s nimi takové reklamní předměty, které nebudou přílišnou zátěží pro planetu a zároveň budou užitečné.
Reklamní předměty nejsou jen propisky. Jsou to i plastové tašky, klíčenky nebo termohrnky. Stačí hledat a najdete stránku, která nabízí tisk firemního loga prakticky na cokoliv. Většinu z těchto věcí spojuje jediné - jsou bez nápadu, nekvalitní a z plastu. V době, kdy slova jako udržitelnost, ekologie, cirkulární ekonomika nebo zero waste zaplavují virtuální prostor, není divu, že se některé společnosti chytly za nos a začaly k promo předmětům přistupovat jinak.
Proč dávat tašku plnou nesmyslů, které obratem skončí v koši, když mohou zákazníkovi nebo obchodnímu partnerovi udělat radost předmětem, který vznikl z vedlejšího produktu při výrobě? Toto není jen win win, tady jsou alespoň dvě další win. Využije se materiál, který by jinak skončil na skládce, kvalitní reklamní předmět bude užitečný, déle vydrží a udělá zákazníkovi radost, takže si značku zapamatuje a třeba i oblíbí.
Linda Matějovská, spoluzakladatelka Conscious & Craft
Linda Matějovská společně s kolegy Conscious & Craft založila a pomáhá vzniku zakázek od prvních kreativních nápadů po samotnou realizaci.Tento projekt vznikl pod designově-inovačním studiem Q Designers, které stojí také za spin-off projekty Contiqua, vyrábějící minimalistické peněženky z prémiové kůže, a The Greenest Company, měřící kvalitu prostředí kancelářských budov.
„Začalo to hledáním zajímavých materiálů"
Co je pro vás, Lindo, největší noční můrou?
Všechny věci, které vznikly zbytečně. Ty, které nikdo nepotřebuje, nechce a neudělají nikomu radost. Dokonalým příkladem mohou být konference, kde každý dostane svou igelitku plnou plastových klíčenek, letáků nebo křiklavě obrandovaných bloků plných reklam. Už během akce většina z nich končí v koších.
Jak byste mi jako laikovi vysvětlila definici udržitelnosti?
Definicí a aspektů udržitelnosti je více. Nám jde v Conscious & Craft o to, využít smysluplně design tak, aby minimalizoval dopad na životní prostředí. Prvním krokem je zamyslet se, jestli musí něco opravdu vzniknout. A pokud ano, přemýšlíme nad materiály, nad způsobem výroby a nad tím, co se s produkty stane, až doslouží. Zároveň dáváme důraz na kvalitu, lokálnost a nadčasovost.
Je pro vás výzvou hledání materiálů, které by jinak byly považovány za odpad, nebo se firmy hlásí samy?
Hledáním zajímavých a kvalitních materiálů, které by jinak skončily na skládce, to vlastně všechno před pár lety začalo. Vznikla tak například spolupráce s firmou 3M, která vyrábí reflexní folie pro dopravní značky. My jsme z jejich odřezků navrhli světla, vystavovala se dokonce na EXPO v italském Miláně. Nebo jsme navrhli s firmou Petrof náušnice z odřezků klavírů, které sloužily jako dárek pro mezinárodní hudební festival Struny podzimu.
Vánoční balíček pro zákazníky KPMG s názvem „Vánoce v krabičce" obsahuje vše, co při svátcích klidu a míru oceníte - ozdoby, františky, pár zajímavých faktů a směs koření na parádní svařák
Zmiňovala jste, že snižování výroby a spotřeby je jedinou pravou podstatou udržitelnosti. Jaké dárky či reklamní předměty tuto podmínku splňují?
Není to jediná pravá podstata, ale je důležitá. Měli bychom se vždycky nejdřív zamyslet, co opravdu potřebujeme a bez čeho se obejdeme. A pokud něco vyrábíme, přemýšlet, jak to udělat co nejsmysluplněji. Univerzálně dokonalý produkt neexistuje. Už jen proto, že pokud chceme, aby neskončil v koši, musíme se zamyslet nad tím, pro koho je určený. A podle toho ho vymyslet, navrhnout a realizovat.
Spousta firem myslí hlavně na to, aby bylo na produktech vidět jejich velké logo v brandových barvách, a nedojde jim, že svítivě zelený deštník s obřím nápisem moc lidí používat nebude. Pro menší firmu, která chce udělat radost svým partnerům k Vánocům, může být ideálním dárkem krabička perníčků s originálním přáním z dobročinné organizace. Pro firmy, jako je třeba Skanska, která hledá dárek pro své zaměstnance, zase například originální zápisník na míru, protože ví, že ho lidé v práci opravdu využijí.
Zápisníky jsou praktickým pomocníkem každého, a pokud mají myšlenku jako ty pro firmu Skanska, určitě v koši neskončí. Na fotce edice pro Corso Court.
Co znamená druhotné využívání odpadů a kde je schovaný háček?
Je to jedna ze skvělých příležitostí, jak dát materiálům druhý život. Pokud ale chceme, aby takto produkty vyrobené byly nadčasové a vydržely co nejdéle, je důležité, aby byl i samotný materiál kvalitní. Proto nám například dává smysl spolupráce s firmou, která se zbavuje tun kožených odřezků, které už neumí dál zpracovat. Tyto kousky si totiž pořád zachovávají prémiovou kvalitu pravé italské kůže a my z nich tak můžeme vyrábět stejně hodnotné kožené peněženky.
Co je mezi vašimi zákazníky nejčastějším dotazem či přáním?
Aby byl dárek netuctový, aby odrážel to, čím se firma zabývá. A aby byl ze smysluplných materiálů, vyrobený u nás v ČR. Lidé už jednak nemají energii vymýšlet každý rok něco originálního a také už jsou unaveni procházením tlustých reklamních katalogů plných laciných plastových věcí z Asie.
Kvalitní peněženky Contiqua dávají nový život odřezkům kůže, které vznikly při výrobě luxusních sedaček.
Kdybyste měla vybrat tři projekty, které vás nadchly, které by to byly?
V první řadě kolekce kožených peněženek pro firmu Wiesner Hager z jejich vlastní zbytkové kůže, kterou nezpracují při výrobě sedaček nebo křesel. Potom set s názvem „Vánoce v krabičce“, který jsme navrhli pro KPMG. Ten společně s českými skleněnými ozdobami a svařákovým kořením obsahoval i zajímavé statistiky s vánoční tématikou. A nakonec zápisník, který vymýšlíme pro každou novou stavbu společnosti Skanska s obálkou, která vždy odráží typický prvek z budovy, třeba betonovou strukturu, běžecký ovál na střeše nebo atrium plné zeleně.
Jak obyčejný reklamní předmět buduje firemní image?
Je to příležitost promítnout vizi a hodnoty do věcí, které slouží jako reklamní předměty. Jejich podoba odráží to, jak celkově vnímáte svou firmu. Jestli přemýšlíte nad tím, jaké mají vaše aktivity dopad, jestli je pro vás důležitá kvalita nebo kvantita, jestli se zajímáte o zaměstnance nebo partnery, které obdarováváte.
Pak máte ještě interní reklamní materiály. Když se udělají opravdu dobře, zaměstnanci o ně mají zájem sami od sebe, a budují si tak k firmě zdravý vztah.
Jaký materiál vás zaujal v Matériu, knihovně materiálů?
Spolupráci s Matério jsme zahájili, když jsme vymýšleli trofeje k příležitosti předávání cen SDG. Ty oceňují projekty, které přispívají k naplňování cílů udržitelného rozvoje. Chtěli jsme inspirovat veřejnost a upozornit na zatím nevyužitý potenciál různých zajímavých materiálů. Sedm z nich jsme pak vybrali, byla mezi nimi například kůže z rostlinných vláken a kokosové vody, kávová sedlina nebo experimentální surovina z vaječných skořápek.
Trofeje vytvořené pro předávání cen SDGs (udržitelných vývojových cílů) jsou tvořeny unikátními strukturami, pro které Linda hledala inspiraci v knihovně materiálů Matério.
Kam se plánujete vydat v následujících 6 měsících?
V tomto roce se chceme zaměřit hlavně na již zmiňované kolekce kožených doplňků z nevyužitých odřezků, protože tam vidíme největší potenciál a dopad. Pro firmy, které smýšlí udržitelně, to může být smysluplný dárek. Zvlášť když sami třeba s kůží pracují, a mohou tak jako propagační předmět využít svůj vlastní materiál. To je příklad třeba pro Škoda Auto. My jim navíc umíme navrhnout i produkty na míru, ať už jde o branding, nebo úplně nový design.
Foto: archiv Conscious & Craft