Zájem o umělecké online vzdělávaní roste. Česká platforma ArtMaster získala investici půl milionu dolarů a chystá se dobýt svět

Zájem o umělecké online vzdělávaní roste. Česká platforma ArtMaster získala investici půl milionu dolarů a chystá se dobýt svět

28. bře 2022 Anna Jurečková 4 min

Lekce kytary s Honzou Ponocným nebo kurz hitů k táboráku s Pokáčem. Digitální výuková platforma ArtMaster skrze profesionálně zpracované videokurzy modernizuje a zpřístupňuje výuku hudby a dalších oborů. Zakladatelé Radim Vysoký a Michal Novák chtějí vybudovat celosvětové tržiště pro umělecké online vzdělávání. Startup nedávno získal investici půl milionu dolarů a míří do USA. 

Digitalizace vzdělávání se přihlásila o slovo v době pandemie, kdy byly školy nuceny přejít na distanční výuku. Složitější to měli lidé z uměleckých oborů, kde je často potřeba si věci osahat nebo dostat okamžitou zpětnou vazbu. Projekt ArtMaster Academy však ukazuje, že učit online se dá i hudba. A nejen ta. Moderní videa, která jsou k dispozici na platformě založené Radimem Vysokým a Michalem Novákem, slouží také k výuce kreslení, tance nebo břichomluvení. 

Úplně na začátku ale bývalý student Vysoké školy ekonomické Radim Vysoký založil v Praze hudební školu. Sám hrál na kytaru, ale vadil mu tradiční přístup k výuce postavený na teorii napojené na klasickou hudbu. V roce 2018 tak vznikla moderní akademie postavená na nových metodách, v rámci kterých se studenti učí moderní písně, které sami poslouchají. O něco později se k Vysokému připojil i hudební manažer a zakladatel webu Bandzone.cz Michal Novák. Společně pak s příchodem pandemie převedli umělecké lekce do digitální podoby.

Zakladatel hudební školy ArtMaster Radim Vysoký

 

„Od začátku nám šlo o to, aby naše fyzické kurzy s lektory kombinovaly tradiční formy výuky s přesahem do moderní hudby, kterou naši žáci poslouchají a chtějí hrát. Přišel covid a během několika týdnů jsme byli v online prostředí, kam jsme přenesli moderní výukové metody. V tu dobu bylo naším hlavním cílem vytvořit kvalitní videoobsah, který bude cenově dostupný a maximálně srozumitelný,“ popisuje Vysoký. 

To se také podařilo. Od začátku fungování si více než osm tisíc zájemců ze všech sociálních skupin pořídilo kolem jedenácti tisíc profesionálních kurzů. Během těchto dvou let se startup ArtMaster dostal v Česku na obrat 10 milionů korun, z toho v roce 2021 činil obrat 6,7 milionu

Další zastávkou je USA

V nabídce ArtMasteru je momentálně čtrnáct kurzů v češtině. Tematické série videí sestavených ve spolupráci s profesionálními muzikanty a umělci se zaměřují na výuku hudební teorie, hry na piano, kytaru, ukulele a zpěv. Nejpopulárnějším je hra na akustickou kytaru s Janem Ponocným, jenž byl součástí kapely nedávno zesnulého populárního zpěváka Mira Žbirky. 

Oblíbené jsou také kurzy produkce hudby v programu Ableton s Jáchymem Krohe nebo hity k táboráků, kterými provází folkový písničkář Jan "Pokáč" Pokorný. Kurzy pro začátečníky zahrnují minimálně deset lekcí sestavených z 30 minivideí a další materiály. Cenově se uživatel vejde do tisícovky. Lekce pro pokročilejší jsou zpravidla obsáhlejší a dražší. Přístup k videím platí dva roky. 

Výhodou digitální výukové platformy jsou kromě moderních metod především inkluze a flexibilita. Prostřednictvím ArtMaster Academy se může do studia hudby pustit každý bez ohledu na místo bydliště a časové možnosti. Projekt řeší i riziko nevyvážené kvality vyučujících napříč vzdělávacími institucemi a regiony. V současné době zakladatelé realizují svoji ambici dostat se na globální trh. Expanzi do USA nedávno podpořili investicí ve výši půl milionu dolarů hudební skladatel a podnikatel Jaroslav Beck spolu s Robertem Kynclem, který působí jako chief business officer v YouTube. 

„Naši investoři se pohybují v inovativním digitálním byznysu, zároveň to jsou pokorní a pohodoví lidé. Jsou nám velkou inspirací. I když milujeme hudbu v její nejprostší podstatě, lákají nás technologie a chceme být inovativní. Hudba a byznys jdou ruku v ruce s nadšením a chutí zlepšovat se, proto nás baví, co děláme, a chceme, aby to bavilo i naše virtuální žáky,“ uzavírá Vysoký.

 Foto: ArtMaster

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Investice, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články