Warengo: Česká sociální síť je zaměřená na byznys, letos chce expandovat do okolních zemí

Warengo: Česká sociální síť je zaměřená na byznys, letos chce expandovat do okolních zemí

14. kvě 2019 Petr Woff 4 min

Místo gurmánských fotografií a cestovatelských reportáží tam najdete investiční analýzy, podnikatelské rady a obchodní výsledky. Česká sociální síť Warengo sleduje jiný účel než Facebook nebo Instagram a její autoři nevidí přímou konkurenci ani v portálu LinkedIn. Zatím hospodaří skromně a teprve vyhlížejí investora, ale naše anketa mezi uživateli ukazuje, že projekt získává pozitivní reputaci.
 

Tištěná média dlouhodobě snižují svoje náklady a mnohá bojují o přežití, zatímco na internetu prosperují velké sociální sítě. Tento trend zkouší zachytit Milan Charvát, který do loňského roku vydával printový časopis MontyRich. Vydavatelská společnost Montyrich Group s.r.o., ve které drží většinový podíl přes Charvat Capital s.r.o., je nyní podle obchodního rejstříku v konkursu. A Milan Charvát se mezitím stal obchodním ředitelem (CCO) nové sociální sítě Warengo.com.
 


Ambiciózní projekt vzniká podle hesla: „Přeneseme svět byznysu na internet.“ Evidentně tedy nejde o alternativní Facebook.com ani Instagram.com, kde lidé často komunikují o svých volnočasových koníčcích - jídle, kráse, cestování apod.

Profesní témata převládají na LinkedIn.com, tuto sociální síť však Milan Charvát vnímá jako pracovní, nikoli byznysovou. „LinkedIn se za celých 20 let na trhu moc neposunul, my naopak vyvíjíme a testujeme poměrně rychle nové funkce, máme k tomu vlastní know-how na řízení obsahu,” představuje českou sociální síť její obchodní ředitel.

Warengo funguje zároveň jako redakce, která píše vlastní články - o velkých korporacích, investorech a obchodních trendech. 
 


Vydělávat má reklama a software

„Stávající tým pracuje 12 hodin denně 7 dní v týdnu,” prozrazuje Warengo v pracovním inzerátu, ve kterém svému budoucímu marketérovi slibuje „krev, slzy a pot”, ale také „podíl na projektu”. Sociální síť momentálně patří společnosti Warengo Technology s.r.o., respektive její mateřské Energy financial group a.s. Podle Milana Charváta má finance jenom na „nejnutnější provozní výdaje”, ale během několika týdnů začne „vstup prvního investora řešit”. Následně „začne výrazně investovat do posílení týmu a marketingu”.

Warengo plánuje ještě letos slovenskou, polskou a maďarskou verzi, v roce 2020 by rádo expandovalo dále po Evropě. Vydělávat chce zprvu hlavně na reklamě (formou článku, banneru nebo newsletteru), následně na prémiových účtech a „různých druzích plateb”, nakonec má přijít na řadu model SaaS, tedy pronájem softwaru (Software as a Service). Konkrétními službami mohou být například: týmová komunikace, streaming konferencí nebo CRM (Customer Relationship Management - systém pro řízení vztahů se zákazníky).

„Po pěti měsících od spuštění betaverze máme 2 500 registrovaných uživatelů (zatím relativně málo, aktuálně upravujeme registrační proces, který číslo navýší). V dubnu přišlo na web 63 tisíc unikátních čtenářů,” prozradil Newsroomu StartupJobs Milan Charvát.
 


Warengo pozitivně zaujalo obsahem

Udělali jsme také anketu mezi samotnými uživateli nové sociální sítě, abychom zjistili jejich zkušenosti a názory. Většina respondentů se shoduje, že projekt má slibný potenciál. Někteří uživatelé tuto sociální síť spojují se zaniklým časopisem, ovšem v dobrém slova smyslu. „Spolupracovali jsme již s MontyRich a věřím, že společně bude přínosná i tato platforma,” drží pěsti PR konzultant Pavel Kašpar. „Líbí se mi i historie a vývoj společnosti, kdy to po ukončení MontyRich nevzdali, poučili se a jedou dál a snad i o to lépe,” navazuje realitní makléř Matouš Kozumplík.

Onlinový marketér a potravinový inovátor Michal Kočí vnímá Warengo jako specifické, protože tam uživatelé a správci píšou svoje vlastní články, místo aby jenom odkazovali jinam. Za hlavní negativum a budoucí výzvu považuje velikost této sociální sítě.

Nové uživatele však, soudě podle dosavadních ohlasů, může přilákat právě kvalitní obsah. „Môj účet založil náš marketing, ktorý sa o siete stará. Na druhej strane otvorím si Warengo, keď ku mne príde, a páčia sa mi príbehy, motivačné veci alebo rady,” říká Rasťo Zachar, majitel vzdělávací společnosti Business Success, spol. s r.o. „Velice kladně hodnotím jejich newsletter. Je jeden z mála, který si ráno přečtu a který vtipně shrnuje předchozí den,” navazuje Daniel Nytra, specialista online marketingu. Do budoucna by chtěl, aby uživatelé měli lepší možnosti, jak se vzájemně propojovat.

„Síť mi spíše než LinkedIn připomíná Twitter a také tak nějak i jakousi verzi zpravodajského portálu ze světa kolem podnikání,” srovnává lektor etikety Daniel šmíd. „Projekt Warengo se inspiroval tím nejlepším, co nabízejí zavedené sociální sítě,” uzavírá Emil Brož z ekonomického portálu DůmFinancí.cz.
 

Autor: Petr Woff
Obrazový materiál: Warengo Technology s.r.o.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články