V hlavní roli technologie. Andělské investory táhne fintech nebo blockchain, čtvrtina z nich chce zvýšit množství rizikového kapitálu

V hlavní roli technologie. Andělské investory táhne fintech nebo blockchain, čtvrtina z nich chce zvýšit množství rizikového kapitálu

20. dub 2022 Anna Jurečková 5 min

Čtvrtina českých andělských investorů letos plánuje zvýšit množství rizikového kapitálu. Nový průzkum české finanční skupiny Depo Ventures poukazuje na postupně rostoucí frekvenci investic. Naznačuje zároveň, že stoupající trend nezvrátí ani válka na Ukrajině. Ruská invaze zatím investory vede spíše k částečné změně strategie, vyplývá z šetření, které skupina Depo Ventures uskutečnila letos v lednu a únoru. Jeho cílem bylo zmapovat prostředí andělského investování v Česku.

Investice do startupů se zřejmě vyplatí a finanční motivace zůstává hlavním důvodem andělských investorů. Podle průzkumu zhruba čtvrtina respondentů letos chystá výrazně zvýšit množství rizikového kapitálu. Průměrný vklad je přitom 80 tisíc eur (necelé dva miliony korun). Zvyšuje se také podíl investorů, kteří ze startupu odešli, a téměř 88 procent z nich prodalo svůj podíl se ziskem. 

V úvodu reportu zakladatel a výkonný ředitel Depo Ventures Petr Šíma nicméně upozornil, že se dotazování uskutečnilo ještě před invazí Ruska na Ukrajinu. Přestože rostoucí inflace se už v té době hlásila o slovo, situace v Evropě se výrazně změnila. „Na pandemii a s ní související nejistotu před dvěma lety reagovala většina investorů zastavením dalších investic. V následujícím období jsme však v Evropě zaznamenali historicky největší objem investic do startupů. Zdá se, že evropští investoři pochopili význam technologických investic. A snad to nyní chápou ještě více. Nové technologie jsou potřeba nejen pro záchranu planety, ale i pro záchranu svobody,“ konstatoval. 

PŘEČTĚTE SI: Válka andělské investory nezlomí, krize je potřeba vnímat jako příležitost, shodují se Šíma i Hlavenka. Očekávají růst obranného průmyslu

Umělá inteligence, fintech, blockchain a e-commerce. To jsou oblasti, které čeští investoři vyhledávají nejčastěji. Své finance vkládají také do segmentu healthtech, IoT nebo vzdělání. Průzkum dále poukazuje na zvyšující se frekvenci vkladů a nastiňuje problémy, se kterými se investoři v praxi potýkají. Až 33 procent ze 122 oslovených uvedlo, že chybí dostatek kvalitních startupů. Naopak 31 procent respondentů nemá čas hledat nové startupy, jejich valuaci považují za příliš vysokou a stejné množství zmiňuje i špatné nastavení české legislativy. 

„Již dlouho se snažím k investování přivést nové andělské investory. A právě teď je období, kdy je třeba zvýšit investice. Do technologií, do podnikatelů, do naší budoucnosti. Startupy jako investiční kategorie jsou sice rizikové, ale dlouhodobě nejvýnosnější. Vynikající ochrana proti inflaci. A navíc mají potenciál změnit svět k lepšímu,“ je přesvědčen Šíma. Vrátit společnosti něco zpět byl pátý nejčastější aspekt, který oslovení investoři uvedli jako motivaci pro vklad rizikového kapitálu do startupů. Jako další důvody zazněly podpora inovací a potkávání zajímavých lidí. 

Válka může zaměření investic změnit

Přestože s vypuknutím války na konci února se mohly priority investorů změnit, podle Šímy je krizi potřeba vnímat jako příležitost a ve startupovém světě to platí dvojnásob. „Dnes není důvod se zastavit, naopak. A zatím naštěstí nevidím žádné náznaky zastavení investic. Andělský investor ví, že jeho investice je dlouhodobá a jedna krize ji neovlivní,” uvedl v březnu pro StartupJobs Newsroom a dodal, že v dlouhodobém měřítku nečeká snížení investic, ale spíše změnu jejich zaměření. 

Podle brněnského investora Jiřího Hlavenky by v tomto ohledu mohlo dojít k přeorientování na obranné technologie. „Už třeba signál, že Německo zdvojnásobí výdaje do zbrojení, což je dnes obranný high-tech. Investoři se tomu moc nevěnovali, protože to nemá dobrou pověst. Nikdo nechce být spojovaný s válčením. Najednou jsme ale v situaci, kdy nám to hrozí a my se musíme bránit, tak to dostává nový impuls a přestává to být ušpiněné,“ řekl tehdy v rozhovoru s redakcí. 


PŘEČTĚTE SI: KAUZA: Investoři kvůli válce mění metr na startupy. Už jim nejde jen o zisk, zajímá je, jestli firma přispěje k nezávislé energetice

V důsledku války vyvstal také další impuls k investicím, a to je potřeba snížit závislost na Rusku. České investiční fondy proto investují například do startupů, které se zabývají solární nebo jinou zelenou energetikou. Velkou roli hrají také vazby zakladatele. Investoři hledí na to, zda nepodporují proválečné postoje. 

Strategii směrem k energetické soběstačnosti částečně mění třeba investiční skupina Miton. „V naší paralelní investiční struktuře Meriton máme divizi zaměřenou na energetiku, tam v poměrně velkém rozsahu akcelerujeme některé projekty zaměřené právě na obnovitelné zdroje,“ okomentoval situaci Tomáš Matějček, partner ve skupině Miton.

 Foto: Depo Ventures

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Investice, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články