VIDEO: Podívejte se, jak pracuje nový robotický burzovní makléř od českých stockX

VIDEO: Podívejte se, jak pracuje nový robotický burzovní makléř od českých stockX

11. úno 2019 Petr Woff 5 min

Člověk má fyziologické a sociální potřeby, mentální limity a taky emoce. Právě proto Jan Purchart naprogramoval robotického burzovního obchodníka - aby nebyl omámený radostí, když se daří, ani strachem, když zrovna prodělává. Zkrátka „jenom” rychle pracuje podle zadaných matematických vzorů. Společnost stockX, a.s. mezitím přepočítává zisk a vítá nové investory.

Na úvod projděme několik burzovních pojmů. Trh, respektive cena může mít vzestupný („býčí”), nebo sestupný („medvědí”) trend - v obou případech takzvaně „trenduje”. Když prochází dlouhodobou stabilizací, v oborovém slangu takzvaně „jde do strany”, konsoliduje se. úspěšný obchodník obvykle nakupuje („otevírá pozici”), když cena klesne nízko - a prodává („uzavírá pozici”), když cena stoupne vysoko. Správný čas pro změnu může teoreticky (a někdy i prakticky) poznat podle určitých opakujících se vzorců. Nakupovat a prodávat tedy dokáže nejen člověk, ale taky pokročilá technologie.

„Ve videu vidíte reálné obchodování našeho robota za období 13.9. až 22.10. 2018,” představuje svůj software společnost stockX a.s. Na naše otázky odpověděl její zakladatel a technický ředitel, Jan Purchart.

Jakou životní a profesní cestou jste došel k tomu, že dnes provozujete robotické systémy pro burzovní obchody?

Od svých čtrnácti let jsem chtěl být programátorem. Začal jsem se učit programovací jazyk Basic, poté trochu Assembler, Turbo Pascal 7.0, chvíli jsem byl na ČVUT, tam jsem si částečně osvojil C++. Každopádně při studiu na vysoké škole mě život nasměroval na obchodní podnikatelskou činnost. Věnoval jsem se obchodu a zapomněl na programování, přestože mě vždycky bavilo nejvíc.

Před více než deseti lety jsem se začal věnovat finančnímu poradenství. A časem jsem si položil otázku, jestli existuje lepší možnost, jak zhodnotit finance, než v klasických podílových fondech. Začal jsem se více zajímat o finanční trhy a burzu jako takovou. Můj osobní kouč mě přitom přivedl na myšlenku, abych dělal, co mě opravdu baví. Navíc jsem si udělal psychologický test, díky kterému jsem se ještě lépe dozvěděl, na co mám talent a kam bych měl směřovat svou pozornost a energii.

Začal jsem se vzdělávat - v oblasti obchodování na burze: e-booky, webináře, semináře. V podstatě nonstop od rána do večera, několik měsíců. Hledal a testoval jsem obchodní strategie, které jsem se naučil sám programovat - pro sebe, ale i pro klienty, aby měli svůj byznys automatizovaný na základě jasně definovaných pravidel. Dnes máme stockX, tedy plně automatický ziskový obchodní systém, a díky investiční platformě invester.cz taky zajímavější kapitál pro obchodování.

Váš robotický obchodník nemusí spát, ani odskakovat na toaletu, nepotřebuje osobní život. Dokáže se ale nějak vyhnout chybám, které by ve stejné situaci mohl udělat odpočatý nadprůměrně inteligentní člověk?

Velká výhoda automatického obchodování je, že AOS (automatický obchodní systém) nemá emoce. Takže když se cena vyvíjí v náš prospěch, neraduje se. A naopak, když cena jde proti nám, tak AOS nemá strach ze ztráty peněz. Zatímco největší chybou člověka je, že většinou neustojí emoce a brzy pozici zavře, nebo podlehne nějakým mylným domněnkám.

AOS pouze na základě matematických vzorců vyhodnotí, jestli je splněna podmínka pro otevření nebo uzavření pozice - bez ohledu na to, co se děje na trhu. Jen využíváme statistickou výhodu v náš prospěch, abychom byli celkově ziskoví.

Na jakých burzách váš robotický obchodník působí - a existují v tomto ohledu nějaká omezení (například nějaké velmi specifické trhy, kde může pracovat jedině člověk)?

Obchoduje akciový index Dow Jones. Vybral jsem ho jenom z toho důvodu, že Dow Jones trenduje, tedy když dojde k nějaké situaci na trhu (například zveřejní se nezaměstnanost v USA), tak drží směr delší dobu. V těchto pohybech bereme větší zisky, než jsou ztráty, o to se snaží skoro každý obchodník na burze. Pokud máme jasně definovaná pravidla obchodování, tak je dokážeme naprogramovat. Tedy je jedno, jestli tuto strategii bude obchodovat člověk nebo AOS. Ale AOS bude úspěšnější, protože rychleji otevře nebo zavře pozici, zareaguje pohotověji než člověk. Tato strategie není vhodná pro trhy, které netrendují.

Váš robot obchoduje na dvou účtech: Invester, kde dosahuje zhodnocení v řádu desítek procent - a stockX a.s., kde aktuálně dosahuje zhodnocení v řádu jednotek procent. Jaký je rozdíl mezi těmito účty, a proč mají tak odlišné výsledky?

Jediný rozdíl je ten, že účet Invester je puštěný od 10. října 2018 a účet stockX je puštěný od 21. ledna 2019. Jinak na obou účtech je spuštěná stejná obchodní strategie u stejného brokera, tedy měly by dosahovat stejných výsledků.

Aktuálně spravujete kapitál ve výši 40 000 amerických dolarů, tedy v přepočtu zhruba 900 000 Kč. Máte nějak rozděleny vlastní a „cizí” finance?

Na účtu Invester je vlastní kapitál, na účtu stockX je kapitál investorů, kterým nabízíme zhodnocení 24 % p.a. Podmínky jsou uvedeny na invester.cz.

Spolupracujete s investiční skupinou Invester, která rizikovost Vašeho projektu označila jako relativně vysokou. Z jakého důvodu by výnosy robotického obchodování mohly klesnout, a co proti takovému potenciálnímu nebezpečí děláte?

Mohou klesnout, pokud trh přestane dlouhodobě trendovat, půjde do strany. Dlouhodobě vím, že AOS může mít maximálně pokles účtu o 20 %. Pokud by byl pokles větší, tak AOS zastavíme a zvolíme jiné parametry nastavení, tak aby bylo vše optimalizované pro jiný druh trhu, který může nastat. Z dlouhodobého testování, za několik let zpětně, vím, že AOS udělal krátkodobě pokles maximálně o 17 %.

Máte nějaké vzory, například společnost RSJ Karla Janečka, které chcete napodobit? Nebo jdete za svojí vlastní osobní vizí, čeho chcete dosáhnout?

Nemám vzory. Soustředím se na naši obchodní strategii. Inspiruji se, ale jdu svou cestou. A iluze velkých ambic už mě naštěstí opustila. Budu dál vděčný, že mohu dělat, co mě baví, a mohu být svobodný časově i finančně, že nemusím někomu říkat šéfe, nebo někoho žádat o svolení jet na dovolenou. Co je navíc, beru jako příjemný bonus. Dostatečnou odměnou bude i pozitivní přínos pro společnost. Aktuálně začneme vydávat dluhopisy stockX a.s., možná nás bude čekat IPO (vstup na burzu), možná vlastní brokerská společnost.

 

Autor: Petr Woff

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články