Kolem naší planety krouží evropské družice Sentinel, prostřednictvím kterých můžeme bezplatně sledovat jednotlivé pozemské lokality, od velkoměstských ulic po zemědělská políčka. Inovátoři zkoušejí tato data zužitkovat a při tom dosahují různých výsledků. Zatímco česká společnost World from Space hledá správnou cílovou skupinu, česko-švýcarský projekt MapTiler už úspěšně konkuruje mapám od Googlu.
První umělá družice byla na oběžnou dráhu vypuštěna v roce 1957, tehdy šlo o sovětský Sputnik. Postupem času zamířily vzhůru tisíce dalších satelitů, vybavených stále kvalitnějšími komunikačními nebo monitorovacími technologiemi. Získaná data ovšem byla dlouho přístupná jenom pro vyvolené instituce, třeba pro armády. Kartograf a geoinformatik Roman Bohovic mohl donedávna jenom snít, jak by se tyto informace daly využít například v kontextu klimatických změn. V roce 2014 však Evropská unie naplno spustila program Copernicus, díky kterému jsou volně a bezplatně přístupná podrobná data ze satelitů, pojmenovaných Sentinel.
Satelitní pohled na Lipno v létě. Zdroj: World from Space s.r.o.
Roman Bohovic společně s environmentalistou Janem Labohým tedy založili firmu World from Space s.r.o., aby novou příležitost využili. Zjistili však, že na základní otázku - jak smysluplně a přitom výdělečně využít satelitní data? - není jednoduchá odpověď. Nejdříve nabídli zemědělcům, že budou analyzovat ornou půdu a upozorňovat, kde jsou malé výnosy. Potom oslovili samosprávy, kterým chtějí monitorovat městskou zeleň, černé skládky nebo průjezd každého automobilu. „Dokážeme odhalit vzestupy a propady budov či celých území v řádu milimetrů,” stojí v produktové nabídce společnosti World from Space. Například Plzeň si nechala zpracovat mapu sucha, což rezonovalo českými médii, nejen na Seznamu nebo v Deníku.
Satelitní pohled na Lipno v zimě. Zdroj: World from Space s.r.o.
Jenomže tuzemské veřejné instituce vyhodnocují nabídky a vyjednávají poměrně pomalu, což pro startupy bývá problém. Roman Bohovic a Jan Labohý proto uvažují o jiné cílovce, třeba o finančních ústavech, pro které by mohli analyzovat zemědělské a lesnické škody, aby následně bylo efektivněji počítáno pojištění. A mezitím potkávají další vizionáře, kteří taktéž zkoušejí v rozmanitých oblastech zužitkovat satelitní data.
Zleva CEO Petr Přidal a obchodník Martin Eliáš z MapTiler, CTO Roman Bohovic a CEO Jan Labohý z World from Space při přebírání „Vesmírných Oscarů”. Zdroj: MapTiler
Úspěšný konkurent Googlu
Dva české projekty prožívají zdánlivě stejný příběh, ale mají různé výsledky: World from Space a MapTiler. Oba sídlí v Brně, vloni byly přijaty do evropského kosmického inkubátoru ESA BIC a zazářily v soutěži Copernicus Masters, kterému bývá přezdíváno „Vesmírný Oscar“. Jenomže zatímco World from Space má pomalejší rozjezd, MapTiler už získal několik věhlasných platících zákazníků: globální společnosti Amazon, IBM, Siemens, Bosch, Veolia a KFC, americkou vesmírnou agenturu NASA, americké vzdušné síly U.S. Air Force, britská veřejnoprávní média BBC nebo Švýcarské spolkové dráhy a Kanadská národní železnice.
Za projektem MapTiler stojí český kartograf a informatik Petr Přidal, který našel svůj druhý domov ve Švýcarsku. Tam v roce 2010 založil firmu Klokan Technologies GmbH, přičemž do názvu zakomponoval svoji skautskou přezdívku. Od začátku lidem zpřístupňoval mapy, například historické. Díky programu Copernicus získal větší možnosti, ale místo aby vymýšlel úplně nový a naprosto originální produkt, rozhodl se překonat staré známé mapy od společnosti Google. Jak? Kvalitou a respektem vůči každému člověku.
Globální digitální mapy MapTiler mohou fungovat offline a jsou přizpůsobitelné podle preferencí konkrétního zákazníka, takže například Švýcarské železnice si ve svojí verzi zvýrazňují vlakové koleje, aby vynikly oproti silnicím. MapTiler funguje na byznysovém modelu B2B, takže zákazníky jsou platící firmy, které následně mapy zpřístupňují milionům svých klientů. Přitom nejsou sbírána uživatelská data, což znamená další výhodu oproti známější službě od Googlu, jež vydělává na cílené reklamě.
Ačkoli tento produkt vzniká v „Klokanově” rodném Brně, oficiálně v české firmě OctoGeo s.r.o., zároveň patří pod švýcarskou značku Klokan Technologies, což může vyznívat přitažlivěji. Zvláště, když samotní Švýcaři posílají MapTiler do amerického Silicon Valley jako svého vzorového technologického reprezentanta (podrobnosti ZDE a ZDE).
„Firma je v zisku, obratově roste a aktuálně má 20 zaměstnanců. Produktů a služeb v rámci platformy MapTiler je více, ceny se pohybují od měsíčního předplatného 20 $ (asi 450 Kč) za základní komerční mapový hosting MapTiler Cloud, přes softwarovou licenci MapTiler Desktop Pro za 3 450 $ (78 000 Kč), až po zdrojový kód mobilní aplikace MapTiler Mobile za 12 500 $ (284 000 Kč)," prozradil Newsroomu obchodník Martin Eliáš.
Celoevropský brainstorming
MapTiler našel cestu, jak vydělávat na bezplatných satelitních datech, čímž ale patří spíše mezi výjimky. Ziskový byznys-model hledá například italský projekt MySnowMaps, který mapuje sníh. „V současnosti vyděláváme peníze jinak. Bezplatnou službou MySnowMaps zatím chceme budovat komunitu a zapojovat uživatele. Projekt sice má sponzory, ale není ziskový, což se snad změní v budoucnosti,” napsala Newsroomu italská společnost MobyGIS Srl, která podniká především v environmentálním nebo energetickém poradenství a sněžné mapy provozuje jako vedlejšák.
MapTiler i MySnowMaps patří do podnikatelského inkubátoru, který funguje v rámci programu Copernicus a kde najdeme i další slibné členy. Například německé LiveEO monitoruje, zda vegetace neohrožuje energetickou infrastrukturu. Portugalské CybELE poskytuje důkazy právníkům nebo aktivistům, pokud někdo protizákonně ničí životní prostředí. Francouzské e-Odyn zase mapuje oceány... Koperníkovský inkubátor už přijal desítky startupů, které se zaměřují nejčastěji na zemědělství a pojišťovnictví.
Autor: Petr Woff
Úvodní fotografie: MapTiler.com