Startup Miomove jste možná postřehli před dvěma týdny, kdy zvítězil ve Vodafone Nápad roku 2019. Nápad pochází ze zlínského kraje, zasvěceného obuvnictví. Ve spolupráci s Centrem polymerních systémů zlínské univerzity Tomáše Bati vznikla technologie Smart shoe, která pomocí senzorů v botě informuje chodce či běžce o správnosti pohybu. Se spoluzakladatelkou Barborou Malaníkovou jsme se bavili o tom, kdy se dostane chytrá stélka na trh a co od ní mohou běžci čekat.
Díky tlakovým nanosenzorům v tzv. chytré stélce dokáže produkt od Miomove analyzovat tlak vyvíjený lidským tělem při pohybové aktivitě. Informace o správnosti pohybu pak automaticky přenáší do uživatelova mobilního telefonu. Vynález je vhodný například pro sportovce či vojáky, ale taky pro pacienty, kteří se znovu učí chodit. Společnost oficiálně vznikla v roce 2016.
Jaká byla vaše cesta k Miomove?
Nápad vznikl v hlavě Daniela Majce, zakladatele společnosti. Dan jako velmi aktivní sportovec a běžec zkoušel trénovat pod osobním trenérem a navštěvoval fyzioterapeuty, aby byl v kondici. V průběhu si ale uvědomil, že správná technika běhu je o chodidle a o zapojování správného svalstva, což laik nevidí a nepozná. Proto se rozhodl začít vývoj chytré stélky pro analýzu došlapu. Mě oslovil s nabídkou, abych mu pomohla projekt řídit a dotáhnout do konce.
Na CzechInvestu jsem nedávno četl, že byl o Miomove překvapivý zájem v USA.
Já CzechInvest chválím, kudy chodím, ačkoliv nejsem člověk, který by se někomu potřeboval vnucovat. Bez nich bychom se do Ameriky nepodívali a nejspíš to ani nezkoušeli. Byli jsme s nimi na TechCrunchi v San Francisku, nedávno jsme se vrátili z New Yorku a finančně bychom si bez jejich pomoci ani jedno nemohli dovolit. Ohromně nás to posunulo a získali jsme spoustu cenných kontaktů na odborníky, které bychom jinak nepoznali.
A do toho jste nedávno vyhráli Vodafone Nápad roku 2019. Jak soutěž probíhala?
Je to několik kol, po vyhodnocení přihlášek 30 top projektů prezentuje svůj nápad před porotou a 12 z nich postoupí do finále, kde prezentují už před veřejností na závěrečném večeru. Já jsem si sice říkala, že do další startupové soutěže nepůjdeme, ale toto bylo tak dobře zorganizované, že během 14 dní bylo po všem. Po vyhlášení jsme si uvědomili, že on ten náš nápad asi bude fakt dobrý.
Co kromě výhry 300 000 korun to pro vás znamenalo?
O ty peníze asi úplně nešlo, ale ta výhra nám přinesla obrovské promo. Chodí nám neustále poptávky a otázky, kdy už budeme na trhu, kolik budou stélky stát apod.
Výhra ve Vodafone Nápad roku 2019 přinesla miomove kromě odměny 300 000 korun i vlnu nečekaného zájmu o finální produkt.
Pro koho je stélka, která si získala takovou pozornost investorů, určená?
Míříme teď především na běžce, a to hlavně z praktických důvodů. Chápou přidanou hodnotu našeho produktu a umí s údaji z chytré stélky sami pracovat. Nicméně potenciál pro využití Miomove je mnohem širší - pro chůzi, fyzioterapii, obrovský zájem mají profesionální hokejisté, pro které jsou data o práci chodidel v bruslích extrémně lákavá. Práce chodidla je prakticky neviditelná a my ji umíme měřit a vizualizovat. Konkrétní nasazení je potom jen otázka nastavení některých algoritmů.
Jak přesně pomůže Miomove běžcům?
Tak jako osobní trenér Miloš Škorpil, zakladatel Běžecké školy a náš ambasador, ke kterému na trénink techniky běhu chodí tisíce lidí ročně, nebo jako jim pomůže speciální foot skener. Miomove pohlídá běžci techniku, o které to vlastně celé je. Ne na jednom tréninku nebo při minutovém měření, ale při každém kroku, při každém tréninku, kde bude sám, bez trenéra. Řekneme mu, co zlepšit, nebo kdy raději přestat trénovat, protože si už ubližuje. Základy techniky vysvětlíme v instruktážním videu, ale necílíme na úplné začátečníky, spíše na lidi, kteří správnou techniku už řeší a my jim můžeme pomoci.
Co všechno při běhu analyzujete?
Měříme průměrný došlap a víme, jestli běžíte shrbený, jestli dopadáte přes střed chodidla, patu nebo špičku, a jak máte rozloženou váhu vpravo či vlevo. Málokdo ví, že bolesti hlavy nebo migrény jsou také projevem špatného držení těla. Kouč v mobilní aplikaci vám přímo v reálném čase radí, co během tréninku zlepšit, a po doběhu vyhodnotí váš výkon.
Barbora Malaníková na SWC Summitu v Praze (na fotce vpravo).
Budu tedy běhat rychleji?
Náš primární cíl není výkon vrcholových sportovců, ale zdraví. Hlídáme, abyste nepřetěžoval jednu stranu těla, neběhal v předklonu, záklonu, a aby celé tělo bylo v harmonii a rovnováze. Běháním s Miomove si neublížíte, nebudou vás bolet paty, budete rychleji regenerovat a ve finále budete asi i rychlejší, ale to je čistě vedlejší účinek (smích). Chceme prostě pomoci běžcům zlepšit techniku běhu.
Jak si může člověk během ubližovat? Vždyť je to přirozený pohyb…
Uvědomte si, že žijeme v době, kdy má většina z nás sedavé zaměstnání a pohyb pro tělo už tak přirozený není. K tomu tu je trend ultra-pohodlných bot, ve kterých naše chodidla ochabují a potom si opravdu běháním můžeme ubližovat. Hlavně v době, kdy se zažila představa, že maraton nebo půlmaraton uběhne každý s měsícem tréninku. To, že se z toho jeho tělo týden vzpamatovává, se neřeší, hlavně když je medaile doma. Propracovat se k tomu zdravou cestou je ostatně mnohem náročnější a delší, tak kdo by to řešil.
Na druhou stranu se extra tlumené boty dostaly do křížku s výrobci barefoot obuvi. Není to spíše o člověku, co si vybere?
Určitě, já sama chodím bosa velmi ráda, ačkoliv do terénu se bez skinnersek neodvážím. Je to skvělá cesta, jak posílit chodidlo a začít vnímat všechny pohyby a schopnosti nohou, jen se to nesmí přehánět. Jsem v tomhle proti jakýmkoliv přehnaným extrémům, beru všechno čistě s rozumem.
Chytrá stélka Miomove podle nákresu vypadá vcelku jednoduše. Hromada senzorů v pěnovém materiálu. Čím je váš projekt revoluční?
Právě těmi senzory :-) Ty si sami vyrábíme ve spolupráci s UTB ve Zlíně a týmem z Centra polymerních systémů, protože komerčně dostupné senzory umí říct jen „je tlak - není tlak”, ale my měříme i jeho úroveň a umíme všechna tato data o došlapu hladce přenášet do mobilní aplikace . S profesorem Petrem Slobodianem jsme celou technologii posunuli o pěkný kus dál.
A je to i o odolnosti - stélka musí vydržet minimálně zákonem dané dva roky, což klade velké nároky na mechanickou odolnost citlivé elektroniky. Tam jsme to vyřešili opravdu elegantně, jen zatím nemohu prozradit více. Vlastně už náš první prototyp je držák a pořád bez problémů funguje.
Stélka pomocí revoluční technologie měří úroveň tlaku v jednotlivých bodech a umí je synchronizovat s mobilní aplikací.
Budete vyrábět svoje běžecké boty?
Chápeme, že v běhání hraje velkou roli móda, a zvažovali bychom jít cestou spolupráce s výrobci designových běžeckých bot, kteří by naši technologii mohli instalovat přímo do svých produktů. Prozatím se ale zaměřujeme stélku, u které není design to nejdůležitější.
Přemýšlíte o spuštění crowdfundingové kampaně?
Spousta lidí mi radí, abychom do toho šli. Ale já se tomu bráním, protože nemám úplně čas, lidi ani peníze na přípravu perfektní crowdfunding prezentace. Myslím, že jsme si dobré promo udělali přes soutěže a konference, takže v současné době se do toho pouštět nebudeme.
Jaké máte další plány s Miomove?
Nedávno jsme dokončili druhou verzi prototypu, který sklidil celosvětově velký úspěch, a naším hlavním úkolem je dostat produkt do šesti měsíců do sériové výroby. Potřebujeme ořezat předimenzované funkce tak, aby byl produkt cenově akceptovatelný trhem, a to i českým. Pro uvedení na trh vybíráme aktuálně investora, makáme a uvidíme, kam se dostaneme.
Autor: Matyáš Vejskal
Foto: archiv miomove