Sídlí v Praze na Národní třídě, ale víc než v Čechách jsou známí v Americe, využívá je třeba Uber Eats. Dokáží učesat a zpřehlednit obrovské toky dat tak, že se v nich velké firmy snadno orientují a mohou je využít v byznysu. Dataddo se teď jako první česká firma dostala do vyhlášeného akcelerátoru Plug and Play, kterým prošly třeba PayPal nebo Dropbox. V Čechách zase získali významnou investici, chtějí nabírat a stěhovat se do většího.
Na začátku bylo několik stovek startupů z celého světa. Po třech kolech se vybírá finálních dvacet, které jdou na pitch. A vítězem se stává: Český startup Dataddo, který tak získává vstupenku do Enterprise Tech programu prestižního akcelerátoru Plug and Play, jenž působí v americkém Silicon Valley. Letos v květnu se tam dostal jako první česká firma vůbec, z celkových deseti nejlepších.
Zajímavostí je, že výběr nemají na starosti organizátoři z Plug and Play, ale zástupci partnerských korporací jako AT&T nebo US Bank. Tedy tito američtí giganti si sami vybírají, s kým chtějí v rámci programu spolupracovat. Jen pro obrázek: Stejným programem v minulosti prošly například historicky úspěšné firmy jako PayPal nebo Dropbox. S tou vstupenkou do Silicon Valley to bylo také spíš obrazné, protože kvůli koronaviru se letos tenhle program, který právě startuje, uskuteční na dálku.
„Je to dílčí úspěch a bereme to spíše jako možnost konfrontovat naši ideu, naše směřování a náš produkt s dalšími relevantními názory od relevantních lidí. Výhodou Plug and Play je přímý přístup k lidem z vrcholového managementu největších amerických a světových korporací, kteří mají reálné rozhodovací pravomoci. Na druhou stranu účast v žádném programu ani akcelerátoru sama o sobě nezaručuje následný úspěch,“ podotýká CEO Dataddo Petr Nemeth, jeden ze dvou zakladatelů (na úvodní fotce vpravo).
Pandemie koronaviru ale pobyt v akcelerátoru trochu zkomplikovala, takže všechny eventy, meetingy a mentoringové akce se přesunuly do onlinu. „Není to sice takové, jako potkávat se tváří v tvář, ale taková je situace, a i tak se z toho snažíme dostat v rámci možností maximum,“ ujišťuje Nemeth.
Všechna data učešou, zpřehlední a uloží na jedno místo
Startup Dataddo se zaměřuje na integraci dat a tuhle službu poskytuje velkým korporacím. Ať jde třeba o vydavatelství, televizní stanici, marketingovou agenturu, e-shop, banku nebo rozvážku jídla či cestovku, vždy záleží na tom, jestli firma dokáže fungovat v onlinu a dobře pracovat s daty při budování svého byznysu. Mezi současné zákazníky Dataddo patří třeba Uber Eats nebo televize Prima.
Členové Dataddo na konferenci Web Summit v Lisabonu v roce 2019. Petr Nemeth je zcela vpravo, uprostřed Zdeněk Pecha a vlevo Joel Thom. (Foto: Archiv Dataddo)
„Dám konkrétní příklad - jako firma máte nejspíš web, jehož výkon měříte třeba v Google Analytics, jedou vám nějaké kampaně v Adwords, máte firemní profil na Facebooku, Instagramu, LinkedInu, možná něco dáváte na Twitter. Používáte třeba nástroje jako Brandwatch, Smartly, HubSpot, k tomu nějaké CRM a na druhé straně máte nástroj pro reporting a vizualizaci, jako je Tableau nebo Data studio a možná datový sklad,“ vyjmenovává Nemeth. „Neustále vám tečou nějaká data. Co v takovém případě chcete? Chcete si kdykoli otevřít dashboard v Google Data Studiu a chcete, aby běžel a aby byl aktuální. Nedejbože, když ho začnou používat i vaši kolegové nebo nadřízení. V takovém případě řešíte, jak tam ta data dostat a jak to celé udržet pohromadě, abyste se na ten dashboard mohli kdykoli spolehnout,“ vysvětluje Nemeth. A přirovnává to k situaci, kdy člověk staví třeba dům. Nejhorší část je koordinovat všechny dodavatele, aby se na stavbě nepošlapali. „A různé datové zdroje jsou také takoví dodavatelé, pouze ne pro dům, ale pro váš dashboard. Data musí dotéct, kam mají a kdy mají, respektive kdy vy chcete. A přesně to my děláme. Naše platforma je jako inteligentní datové trubky, které vám nastaví nad všemi těmito procesy hladký flow a vy můžete jít klidně spát, protože víte, že ráno bude váš dashboard stále připravený a aktuální,“ popisuje Nemeth.
Ajťák a neajťák se dali dohromady
S nápadem Dataddo, který oficiálně vznikl v roce 2015, přišel jako první právě Petr Nemeth. Celou svou dosavadní profesní kariéru se pohyboval kolem dat a databází na všech možných úrovních - jako vývojář, analytik a architekt. No a odsud byl už jen kousek k tomu začít vyvíjet konkrétní nástroj, pak ho nabídnout zdarma co největšímu počtu uživatelů a testovat ho, sbírat zpětnou vazbu a následně vytvořit zajímavý produkt s byznysovou hodnotou.
Tým Dataddo v pražských kancelářích. Zcela vepředu je Petr Nemeth, druhý zprava je Zdeněk Pecha. (Foto: Archiv Dataddo)
Nejdříve přišel na palubu Dataddo jeho spolupracovník Zdeněk Pecha, který neměl nic společného s IT světem. „A tak zaručoval, že ať vytvoříme cokoli, bude to uživatelsky pochopitelné i pro někoho bez hlubších technických znalostí, což je stále náš cíl. A následně jsme přibrali Joela Thoma, se kterým jsme se seznámili vlastně náhodou v letadle,“ vzpomíná Nemeth. Joel má nyní na starosti americkou pobočku Dataddo, která sídlí v Kalifornii. Hlavní sídlo má nyní startup na Národní třídě v Praze, ale brzy se bude stěhovat do nových prostor, které nyní připravuje. Nyní je tým Dataddo poměrně malý, ale během příštího půl roku chce výrazně nabírat, a proto to stěhování do většího.
Firmě se i v pandemii daří, ale příliv nových zákazníků zpomalil
Stejně jako mnoho velkých firem, kteří tvoří zákazníky Dataddo, logicky pandemická krize ovlivnila i tento startup. „Vzhledem k tomu, že celý produkt stavíme od začátku jako globální službu a nezaměřujeme se na konkrétní odvětví, pandemie se zatím projevila ve zpomalení tempa získávání nových zákazníků. Na druhou stranu, pandemie funguje jako katalyzátor digitalizace celých ekonomických odvětví, proto v delším období očekáváme spíše pozitivní dopad na náš byznys,“ předpokládá Nemeth.
Dataddo se aktuálně může rovněž pochlubit první větší investicí. Do firmy vstoupil Impulse Ventures, investiční společnost Ondřeje Tomka, aby pomohl urychlit růst a expanzi na zahraniční trhy. Přišel s investicí až dva miliony dolarů (téměř 50 milionů korun, pozn. red.).
„S Ondrou Tomkem jsme se potkávali delší dobu, dá se říct na mentorské bázi. Zajímal ho náš produkt a trh, na kterém se pohybujeme. A pak z toho jednou přirozeně vyplynulo, že když bychom to chtěli více nakopnout, tak se o tom můžeme začít bavit. Námluvy tedy probíhaly velice přátelsky. Věříme, že s investorem si musíte sednout především lidsky, a po této stránce je mezi námi dobrá chemie, a to i s dalšími lidmi z Impulse Ventures,“ soudí Nemeth.
Právě tyto peníze chtějí použít jako investici do lidí, kteří startup posunou dál a postupně rozšíří tým. „Chceme investovat také do marketingu a samozřejmě do vývoje. Náš produkt se musí stále posouvat. Den, kdy se něco nevylepší, je den k ničemu,“ myslí si Nemeth.