Přístřešek pro bezdomovce, který si budete sami přát: Startup Iglou z Ostravy se po úspěších doma chystá do světa

Přístřešek pro bezdomovce, který si budete sami přát: Startup Iglou z Ostravy se po úspěších doma chystá do světa

12. dub 2019 Martin Šebesta 4 min

O bezdomovcích si můžete myslet, co chcete, ale jsou i příběhy, nad kterými zjihnou i ti tvrdší z vás. Bezdomovec Láďa je schizofrenik. Celý invalidní důchod dá za léky, a tak dosud musel přespávat v děravém stanu. Noclehárnu zkoušel, ale s jeho diagnózou je takové místo nesnesitelné – i normální člověk by se na tak přecpaném místě dobře necítil. Není bezdomovcem, jakého si člověk normálně představí – nekouří, nepije a žije se svou stálou partnerkou Monikou. Právě proto byli oba vybráni jako testeři speciálního přístřešku pro lidi bez domova. Láďa s Monikou mají zatím dvě Iglou, ale na začátku dubna byl představen nejnovější model pro dva.
 

Zakladatately Iglou jsou Pavla Klečková a Manu Chilaud z Ostravy. Právě Moravskoslezský kraj je spolu s Prahou bezdomovectvím nejpostiženější. „Podle některých zdrojů je v ČR 68,5 tisíce lidí bez domova, dalších 120 tisíc je ztrátou střechy nad hlavou bezprostředně ohroženo. Na území Ostravy je odhadem 900 osob bez domova a podle terénních pracovníků přes 100 z nich přespává venku i v těch největších mrazech. S postupem času jsme taky například zjistili, že část z nich by využila verzi přístřešku pro pár,” vysvětluje Pavla Klečková.

zdroj: http://iglou.cz/

 

První Iglou sestavila Pavla s Manem v obýváku v červenci loňského roku, první kus šel do terénu 28. listopadu a dnes už jich je více než 60. A tím to rozhodně nekončí: „Minulý týden jsme se vrátili z Francie, kde jsme jednali o podrobnostech. V plánu je vytvořit 300 až 600 kusů na příští zimu například pro Slovensko, Anglii nebo Belgii,” prozrazuje Manu. 
 

Taková byla expanze Iglou k 31. lednu 2019, zdroj: http://iglou.cz/


Každý přístřešek je vyroben z recyklovatelé polyetylenové pěny a hliníkové folie, je nehořlavý a skládací. Stojí 5000 Kč, dá se přenášet a postavit prakticky kdekoliv. Na jaro jej terénní pracovníci sbalí, vyčistí, vydezinfikují a uloží na další zimu. Přístřešek se zahřívá tělesným teplem, které se uvnitř drží díky termální izolaci. V Iglou tak může být až o 18 stupňů tepleji než venku, v nejnovějším modelu pro dva dokonce o několik stupňů více. S ukončením první zimní sezóny navíc navázali autoři spolupráci s moravskou firmou SPUR ze Zlína. Pokud vše dobře dopadne, zahájí ještě letos průmyslovou výrobu pro další evropské země. Návod na výrobní postup a instrukce k užití sdílí Pavla, Manu a původní designér - Francouz Geoffroy de Reynal - mimo Evropu jako open source, a dokumenty a technické výkresy se tak využívají už i v Peru nebo íránu.

Proč je takový přístřešek vůbec potřeba? Ubytovny jsou pro spoustu bezdomovců nevhodné – někteří jsou nemocní, jiní nedokáží žít bez svých psích společníků a jiní zase pracují a vadí jim, že v ubytovně jsou ostatními často okradeni. Přístřešek potřebují nejvíc právě ti, kteří mohou mít u „domovecké“ populace největší pochopení. Jenže u lidí, co přespávají venku, hrozí nejvíce, že umrznou. A čísla ukazují, že Češi si tento problém začínají uvědomovat. V roce 2018 zakoupilo nocleženky 30 000 lidí. Zakoupením poukazu za 100 korun darují lidé konkrétnímu člověku bez domova jednu noc v noclehárně. Iglou nabízí pomoc těm, kteří nocleženky využít nemohou.

V zahraničí se za poslední rok objevila řada různých startupů, které nabízejí různé formy pomoci. Change please dělá z bezdomovců baristy (že to někoho nenapadlo dřív - řekněme narovinu, že spoustě bezdomovců by ke správnému hipster-looku stačila jedna návštěva barbershopu s mírným zástřihem plnovousu). Ti vás obsluhují samozřejmě v pouličních vozítkách a startup dokonce baristy poskytují i do kanceláří.
 


Samaritan vám umožňuje obdarovat bezdomovce přes bluetooth – speciální aplikace vám oznámí, pokud se ve vaší blízkosti nachází bezdomovec s jinou verzí aplikace – s tzv. „beacon“ majáčkem. Přečtete si jeho příběh, a pokud ve vás vzbudí soucit, můžete ho obdarovat kredity. Ty obdarovaní bezdomovci mohou utratit jen u partnerských obchodníků, takže žádný krabicák se nekoná.

Beam poskytuje bezdomovcům vzdělání – u každého bezdomovce uvidíte jeho příběh, profesi, kterou se chce vyučit - Lawrence chce pracovat na železnici, zatímco Marzena sbírá peníze na to, aby se stala kosmetičkou a startup se už pyšní několika úspěšnými techniky i účetní - a kolik peněz ještě potřebují k dostudování.

I Iglou vám nabízí přispět na pořízení příbytku. Bezdomovce, kterým pomáhají, si vybírají pečlivě, jak se můžete dočíst na jejich Facebooku. Mileniálové už nechtějí házet peníze do klobouku, aby skončily bůhvíkde, a nová vlna charitativních startupů tak dává naději, že každý, kdo bude chtít pomoci, si svůj způsob bude moci najít. 
 

Autor: Martin šebesta

Martin Šebesta

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články