S růstem ceny Bitcoinu rostou pochopitelně také prostředky investované internetovými podvodníky a profesionálními hackery, kteří se snaží dostat ke zlomku bohatství schovaného v kryptoměnovém řetězci. Své o tom vědí i Pavol Rusnák a Marek Palatinus, kteří společně již v roce 2013 založili startup SatoshiLabs. Jejich hardwarová peněženka Trezor dnes patří mezi lídry na světovém trhu v oblasti bezpečného uložení kryptoměn.
Článek vznikl v rámci spolupráce StartupJobs Newsroom a podcastu SCRIPTease. Celou epizodu si můžete poslechnout zde:
Společnost SatoshiLabs je pojmenována po fiktivní osobě (či skupině osob), která si říká Satoshi Nakamoto a v roce 2007 položila základy pro měnu Bitcoin, poháněnou technologií blockchainu. Identita člověka, který v reakci na probíhající finanční krizi a masivní monetární pobídky pro americké banky odstartoval kryptoměnovou horečku, zůstává i po téměř patnácti letech zahalena tajemstvím. Zřejmé je naopak to, že na původní velmi bezpečnou technologii se postupně nabalila řada dalších služeb třetích stran, které zvyšují riziko ztráty zakoupených Bitcoinů či dalších oblíbených měn, mezi které dnes patří třeba Ethereum, Litecoin, Stellar či Ripple.
Otevřené řešení pro všechny
Rusnák s Palatinusem jdou se svým projektem Trezor skutečně unikátní cestou. Prototyp takzvané hardwarové peněženky společně vyrobili v průběhu roku 2012 a již o dva roky později prodávali první kusy zájemcům z řad tehdejších nadšenců do kryptoměn. Důležité je zmínit, že kryptoměnové bohatství fakticky není na zařízeních značky Trezor uloženo, což vychází ze samotné podstaty blockchainového řetězce. Trezor pouze představuje nástroj, jak Bitcoiny i další altcoiny (alternativní měny) pečlivě uchránit před naprostou většinou dosud známých útoků, a bezpečně je tak držet po mnoho dalších let.
O technologiích, které Trezor pohánějí, a principech, na kterých celá architektura stojí, přišel do technologického podcastu SCRIPTease povídat Tomáš Sušánka, současný Head of Engineering v SatoshiLabs. Zdůraznil, že veškerá použitá řešení v Trezoru jsou k dispozici na bázi open-source, což zajišťuje veřejnou kontrolu bezpečnosti kódu, jež se fakticky stará o ochranu kryptoměn v celkově hodnotě mnoha miliard korun. Trezor je navíc open-source, a to samozřejmě otevírá prostor pro kopírování unikátního česko-slovenského nápadu třeba v zemích jihovýchodní Asie. Tamější padělky Trezorů jsou prý natolik zdařilé, že je od originálních kousků velmi náročně poznávají i ostřílení veteráni ve firmě.
Tomáš Sušánka
Papír jako neprolomitelné médium
Historicky pošramocená pověst Bitcoinu a dalších kryptoměn souvisela zejména s krádežemi, kterých se dopouštěli provozovatelé směnáren a burz, již se na krátkou dobu stali faktickými vlastníky záznamů v kryptoměnovém řetězci. Trezor naopak svou architekturou proti podobným situacím aktivně bojuje. „My jako firma ničí Bitcoiny nevlastníme, ani k nim nemáme přístup. Což je super, ovšem ne každý to chápe, proto nám chodí spousta dotazů na support s otázkami na to, kam se jejich Bitcoiny poděly, od lidí, kteří si nechali ukrást záložní klíče na papíře,“ vysvětluje Sušánka a dodává, že lidé jen složitě zpracovávají informaci, že neexistuje žádná centrální autorita, která by jejich ztrátu dokázala uspokojivě vyřešit.
Právě papír a tužka je základním pomocníkem při prvním připojení Trezoru k počítači a jeho nastavení. V závislosti na zakoupeném modelu je vygenerováno 12 nebo 24 náhodných slov, které slouží jako poslední záchrana v případě fyzické ztráty Trezoru. Právě tato slova napsaná na papíře – dle SatoshiLabs jediného média, které ještě nikdo nedokázal prolomit – představují bezpečnostní klíč každého Trezoru. Pro jeho běžný provoz však nejsou nijak důležitá.
SatoshiLabs využívá ve svých produktech následující technologie:
C, MicroPython, Rust, Electron, TypeScript, React, Go
SatoshiLabs v současnosti podporují původní Trezor One a novější Trezor Model T uvedený na trh v roce 2018. Kromě toho je majitelům peněženek k dispozici dvojice portálů sloužících ke správě kryptoměn a pohodlnému uskutečňování operací. Starší Trezor.io je postupně nahrazován novým řešením Trezor Suite, které vývojářský tým v posledních letech napsal na zelené louce. V kancelářích SatoshiLabs tak začalo být překotně poněkud těsno: Z původních zhruba 30 lidí vyrostla firma za poslední dva roky na více než 80. Trezor v současnosti podporuje více než tisíc rozličných kryptoměn, a to při započítání takzvaných tokenů a forků, mezi které patří i oblíbená „meme“ kryptoměna Doge, často propagovaná (a podle mnohých také manipulovaná) miliardářem Elonem Muskem.
Jde to i bez Trezoru
Jednou ze zásadních motivací pro založení bezpečné platformy pro uložení kryptoměn byla ztráta 3042 Bitcoinů, kterou v počátcích kryptohorečky utrpěl Marek Palatinus. Ty by ho při současné valuaci vyšvihly do pozice přibližně 60. nejbohatšího Čecha. Zakladatel SatoshiLabs však vůči své ztrátě přílišnou nostalgii necítí a snaží se zaměřit na další rozvoj dobře našlápnutého bezpečnostního byznysu. Ze SatoshiLabs se tak v roce 2019 stala skupina SatoshiLabs Group, pod níž spadají i další zajímavé projekty. Jedním z nich je Tropic Square, společnost zaměřená na vývoj unikátních bezpečných mikročipů, které by v budoucnu měly pohánět i vnitřnosti nového modelu Trezoru. Firma by se tím fakticky zbavila závislosti na čipech pořizovaných v zemích třetího světa.
Štěpán Uherík, finanční ředitel SatoshiLabs, působí současně na pozici CEO v dceřiné kryptoměnové směnárně Invity, která je doporučeným nástrojem pro nákup a prodej Bitcoinů i altcoinů pro zařízení z rodiny Trezor. Právě Invity je dalším krokem k tomu, aby v SatoshiLabs měli celý proces od výroby hardwaru až po nákup a prodej kryptoměn pod svou absolutní kontrolou a minimalizovali riziko plynoucí z využití prostředníků. Díky zcela decentralizované architektuře a zdrojovému kódu kontrolovanému tisícovkami lidí z celého světa nejsou případné obavy z monopolního postavení na místě.
„Pokud by se stalo, že zítra SatoshiLabs kompletně shoří a firma skončí, našich zákazníků se to sice dotkne, protože jsou zvyklí používat aplikaci Trezor Suite, ale nikdy je to neuzamkne před jejich kryptoměnami,“ vysvětluje zásadní rozdíl oproti historickým případům spojeným s podvodnými burzami a směnárnami Sušánka.
Milion prodaných kusů a důvěra jinak velmi paranoidních držitelů kryptoměn je tím nejlepším důkazem toho, že s Trezorem má každý své bohatství pod stoprocentní kontrolou. Detaily o fungování celé platformy se dozvíte v nejnovější epizodě podcastu SCRIPTease, který pro vás přinášíme ve spolupráci s Jirkou Bachelem z vývojářské skupiny LOLO.team.
Foto: SatoshiLabs