Pavlína Louženská o smyslu práce, prokrastinaci a potenciálu

Pavlína Louženská o smyslu práce, prokrastinaci a potenciálu

Redakce 27. úno 2019 4 min

Pavlína Louženská patří mezi nejznámější osobnosti českého marketingu. Působila na pozici ředitelky marketingu v agentuře H1.cz a v ZOOTu, a dále se například věnovala inovacím v agentuře 2FRESH nebo založila skupinu #HolkyzMarketingu, která dnes sdružuje přes 14 500 žen. My jsme si s Pavlínou povídali na téma smyslu práce, zvládání prokrastinace a využívání potenciálu.

 

Jak moc je pro tebe důležité, aby práce kterou děláš měla smysl?
Extrémně. Stejně jako firemní kultura nebo hodnoty, které projekt v sobě nese. Neznamená to, že nechci dělat komerční projekty, právě naopak. Jen si uvědomuji, kolik času a energie do těch projektů vkládám a chci, aby to za to stálo.

 

Potýkáš se při své práci s prokrastinací? Jak proti ní bojuješ?
Moje hlava neustále pracuje: pořád přemýšlím bez ohledu na to, jestli mám zrovna pracovní dobu nebo ne. Obzvlášť, když pracuji na projektech, které mě baví. Tam neprokrastinuje asi nikdo.
Kde ale do sebe kopu neustále, jsou malé úkoly - odpovědět na email, zavolat, a odeslat potvrzení. Tam stále hledám efektivní taktiku, už protože mám neustále rozpracovaných víc věcí. Pomáhá mi začít den větším úkolem, delegovat, odbavit naráz všechno, co zahrnuje jen telefonování, na inbox reagovat jen 2x denně. Mám synchronizované snad všechno, co jde. Ale pravidelně si sypu popel na hlavu za zprávy zapadlé v Messengeru nebo prošvihnuté schůzky.  
Dříve jsem se za tři hodiny u Netflixu bičovala výčitkami, dnes vím, že občas potřebuji vypnout. Nejsem fascinovaná hnutím za vyšší efektivitu a sebetunění. Občas přepočítáváme věci na čas, a ten pak ztrácí opravdovou hodnotu. Nedávno mi jedna slečna říkala, že mít vztah by jí zabralo moc času, a tak se rozhodla všechny nabídky odmítat.

 

Jakou bys dala radu člověku bez větších zkušeností, který se chce prosadit v konkurenčním marketingovém světě? Věděla bys třeba i o “radách”, na které si má dát pozor?
Prototypovat. V knížce Designérem vlastního života najdeš příbeh holky, co si udělala PhD. z podmořské biologie, protože měla ráda tučňáky. Jen ve chvíli, kdy tomu oboru obětovala několik let svého života, zjistila, že zima a mokro jí vůbec nedělají dobře. Mnoho lidí, se kterými se potkávám, chce dělat sociální sítě, protože si myslí, že to znamená ladit feed do růžova a vyhledávat motivační citáty. Ale dnes jsou sociální sítě daleko od roztomilého copy: potřebuješ se koukat na analytiku, performance, monitorovat a vyhodnocovat. Mnoho úkonů, které nejsou na první pohled vidět a možná Ti tak zábavné připadat nebudou. Tak bych dnes třeba požádala odborníka o možnost ho jeden den stínovat nebo si vyzkoušela spravovat účet skautského oddílu. Není to jen prototypování oboru: být na volné noze může vypadat zábavně, do té doby, než zjistíš, kolik papírování to s sebou nese. To je skvělé si zjistit co nejvíc předem, než se závážeš na několik let.

Co čteš v časopisech (a vidíš na Instagramu), je jen jedna strana pravdy. Často čteme jen o úspěchu a ne o temné stránce, kterou s sebou nese. Mít start-up je dnes trend, ale málokde vidíš černé kruhy pod očima, patnáct kilo navíc za půl roku (#truestory, i když ne moje) a to, že žiješ z kontrokorentu. A stejně tak je každá rada, kterou čteš, jen odrazem osobní zkušenosti a tehdejšího kontextu. Petr Mára možná jí jen maso, ale to neznamená, že to bude ta nejlepší cesta pro mě nebo tebe. Fascinovaně zkoumáme životy někoho jiného, až zapomínáme na to, jak by měly (a mohly) vypadat ty naše.  

 

Co děláš, když se cítíš přetažená nebo nesoustředěná?
Chodím na jógu, používám HeadSpace pro meditace, pravidelně si povídám s terapeutkou, čtu poezii (a vůbec kopu papírových knížek), píšu blog, chodím do lesa, soustředěně dýchám, nejím hnusy, odjíždím na cesty, drbu psy za uchem. Zkouším toho kopu s různými výsledky. Učím se teď říkat “Ne!”, abych se do situace, kdy jsem přetažená a nesoustředěná, vůbec nedostávala. Přicházím na to, že za zdraví nic nevyměním.

 

Které knihy nejvíce ovlivnily tvůj pracovní život a proč?
Lean In od Sheryl Sandberg stojí za #HolkyzMarketingu i mnoha mými rozhodnutími. Ta knížka mě naučila sedat si k jednacímu stolu a neopouštět ho jen protože bych někdy chtěla mít rodinu.
Rework od 37signals byla snad první oborová knížka a dodnes hltám, co všechno zakladatelé Basecamp napíší. I protože se snaží vracet smysl do revenue.
A pak samozřejmě Dilbert, Calvin and Hobbes a Moomin jsou zdroji těch nejzásadnějších pravd.

 

Pavlínu sledujte na Twitteru - @Pavlina_speaks a Instagramu - pavlina_speaks.

 

Autor: Jakub Zahurský

 

 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články