Tuzemský startup Dataddo získal v posledním investičním kole milion dolarů od Impulse Ventures zakladatele Ondřeje Tomka. Hodnota společnosti tak vzrostla na téměř půl miliiardy korun. Dataddo pomáhá „zpřehlednit” a integrovat obrovské toky dat velkým korporacím, jako jsou Uber či L’Oreal.
Přestože první investici získala firma teprve na jaře loňského roku - tehdy se jednalo až o dva miliony dolarů rovněž od Impulse Ventures - daří se jí skokově růst v obratu a posiluje také v počtu klientů. To se pozitivně promítlo do valuace startupu. Hodnota Dataddo narostla za rok a půl 28krát na současných 22,5 milionů dolarů, tedy téměř půl miliardy korun.
„Dataddo pokračuje v dynamickém růstu hlavně na zahraničních trzích. Věříme, že se z něj může stát lídr ve svém segmentu. Efektivní správa firemních dat se v blízké době stane naprostým standardem ve firmách po celém světě,” přiblížil za Impulse Ventures jeho zakladatel Ondřej Tomek. (Na úvodním snímku jsou zleva zakladatelé Zdeněk Pecha, Petr Nemeth a Joel Thom.)
Inteligentní datové trubky nad procesy
Startup Dataddo se zaměřuje na integraci dat a tuhle službu poskytuje velkým korporacím. Ať jde třeba o vydavatelství, televizní stanici, marketingovou agenturu, e-shop, banku nebo rozvážku jídla či cestovku, vždy záleží na tom, jestli firma dokáže fungovat v onlinu a dobře pracovat s daty při budování svého byznysu.
Kromě známých společností jako Uber, kanadský L’Oreal nebo Epic Games, které nástroj již využívají, se nedávno mezi klienty přidaly například korejská centrála LG, marketingová agentura Ogilvy nebo aktuálně nejrychleji rostoucí módní značka na britském trhu Lounge. Uplatnění našlo například i u Francouzské fotbalové federace.
K čemu tedy nástroj slouží? To loni vysvětloval Newsroomu StartupJobs CEO Petr Nemeth: „Dám konkrétní příklad: Jako firma máte nejspíš web, jehož výkon měříte třeba v Google Analytics, jedou vám nějaké kampaně v Adwords, máte firemní profil na Facebooku, Instagramu, LinkedInu, možná něco dáváte na Twitter. Používáte třeba nástroje jako Brandwatch, Smartly, HubSpot, k tomu nějaké CRM a na druhé straně máte nástroj pro reporting a vizualizaci, jako je Tableau nebo Data studio a možná datový sklad,“ vyjmenovával. „Neustále vám tečou nějaká data. Co v takovém případě chcete? Chcete si kdykoli otevřít dashboard v Google Data Studiu a chcete, aby běžel a aby byl aktuální. Nedejbože, když ho začnou používat i vaši kolegové nebo nadřízení. V takovém případě řešíte, jak tam ta data dostat a jak to celé udržet pohromadě, abyste se na ten dashboard mohli kdykoli spolehnout,“ dodal.
Situaci přirovnal k tomu, kdy člověk staví třeba dům. Nejhorší část je koordinovat všechny dodavatele, aby se na stavbě nepošlapali. „A různé datové zdroje jsou také takoví dodavatelé, pouze ne pro dům, ale pro váš dashboard. Data musí dotéct, kam mají a kdy mají, respektive kdy vy chcete. A přesně to my děláme. Naše platforma je jako inteligentní datové trubky, které vám nastaví nad všemi těmito procesy hladký flow a vy můžete jít klidně spát, protože víte, že ráno bude váš dashboard stále připravený a aktuální,“ říká Nemeth.
Úspěšný rok
Zahraniční odborníci řadí Dataddo na špici mezi nastupujícími byznys trendy. V tuzemsku nebyla donedávna příliš známá, ostatně firma se netajila směřováním na zahraniční trhy.
Počet zákazníků z řad firem a jednotlivců narostl k aktuálnímu datu na dva tisíce, přičemž drtivá většina přichází ze zahraničí. Samotný americký trh, kde má startup po Praze další pobočku, tvoří 60 procent zákazníků. Jen během letošního roku generuje na obratu kontinuální meziměsíční růst 14,5 procenta.
„Uplynulý rok nám viditelně pomohl posílit naši pozici v segmentu e-commerce. Dalo by se říci, že covid byl jakýmsi katalyzátorem digitalizace. Ta samozřejmě pomáhá firmám, jako jsme my,” uzavírá Petr Nemeth, který startup rozjel společně se Zdeňkem Pechou a Joelem Thomem v roce 2018.
Foto: Dataddo