Objem investic do evropských startupů klesl od začátku války na Ukrajině o víc jak třetinu. Roste zájem o energetický sektor

Objem investic do evropských startupů klesl od začátku války na Ukrajině o víc jak třetinu. Roste zájem o energetický sektor

26. dub 2022 Anna Jurečková 3 min

Výsledky prvního čtvrtletí letošního roku a chování investorů v uplynulých týdnech odhalují první dopady války na startupový svět. Evropské startupy v březnu získaly v rámci investičních kol o 37 procent méně financí. Potvrzuje se také růst zájmu o oblast udržitelnosti a zejména energetické soběstačnosti. 

O dopadech války se ve startupových i investičních sférách poslední dva měsíce hojně spekulovalo. Čeští Soulmates Ventures nyní informovali, že zájem o investování klesl, v únoru spadl objem investic o téměř třetinu. To je však podle odborníků z investičního akcelerátoru pouze dočasný stav. Trvalejší bude pravděpodobně změna trhu, kde se očekává obrácení pozornosti směrem k oblasti zaměřené na udržitelnost a soběstačnost.  

Evropské startupy podle březnového reportu serveru Crunchbase v týdnech následujících po invazi oznámily celkem 170 kol financování od seedu až po pozdní fázi. Celkově v rámci nich získaly 3,2 miliardy dolarů. Oproti výsledkům z předchozího období se jedná o pokles o 37 procent. „Zpomalení oznamování financování v posledních dnech samozřejmě nemusí nutně znamenat, že startupy nezískávají kapitál. Může to znamenat jen to, že se rozhodly tak, že nyní není nejlepší čas na oznámení nových kol, nebo se dohodly s investory na odložení investice,” komentuje stav Václav Gregor, partner Soulmates Ventures, který se věnuje udržitelným projektům.

Udržitelnost dostala nový kontext

„Data z Dealroomu potvrzují, že si startupy zaměřené na klimatické technologie relativně udržely svoje množství získaných investic jako v posledním kvartálu roku 2021. To je dané tím, že do klimatických technologií spadají sektory, jako je energetika nebo zemědělství, které jsou v tuto chvíli nesmírně důležité pro řešení problémů vzniklých válečným konfliktem,” nastiňuje aktuální situaci u Soulmates Ventures sustainability manager Tomáš Kabeláč a dodává, že startupům v portfoliu investičního akcelerátoru se daří.

„Nyní jsme uzavřeli investici v jednom z našich startupů, kde nový investor výrazně navýšil hodnotu firmy svým finančním vstupem. To nám dokazuje, že projekty zaměřené na udržitelnost, digitalizaci, well-being a zdraví patří mezi odvětví, která jsou v pro investory důležitá i v období krize, čímž se potvrzuje naše strategie, doplňuje. 

Jeho slova potvrzují i výsledky posledních tří měsíců. Podle serveru Sifted evropským investicím do klimatických technologií dominovaly s 30% podílem dohody v energetickém sektoru. Podobným směrem se ubírají i první kroky a predikce investorů, které StartupJobs Newsroom oslovil během března. Například česká finanční skupina Depo Ventures bude podle jeho spoluzakladatele Petra Šímy otevřená všemu, co pomáhá soběstačnosti naší země, nejenom energetické. 

PŘEČTĚTE SI: KAUZA: Investoři kvůli válce mění metr na startupy. Už jim nejde jen o zisk, zajímá je, jestli firma přispěje k nezávislé energetice

Investiční skupina Pale Fire Capital po vypuknutí války na Ukrajině skupina oznámila, že bude investovat více než 300 milionů korun do solární energetiky, a přispět tak ke snížení závislosti České republiky na dovozu fosilních paliv z Ruska. Částečně svoji strategii změnil i Miton a v reakci na ruskou invazi se zaměřil na akceleraci projektů zaměřených na obnovitelné zdroje. 

Foto: Unsplash

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Investice, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články