Aplikace, které zachraňují životy. Střeží chronicky nemocné a odbourávají zlozvyky

Aplikace, které zachraňují životy. Střeží chronicky nemocné a odbourávají zlozvyky

23. dub 2019 Martin Šebesta 4 min

Přesně před dvěma roky vyhrála společnost CFHero cenu Nadace Laboratoře Vodafone a nyní aplikace konečně vyšla pro Android. Appka učí herní formou jedince postižené cystickou fibrózou cviky, které jim mají prodloužit život. Za projektem stojí lidé, kterých se vážné onemocnění osobně dotýká. Jan Mihule už s chorobou úspěšně bojuje 36 let, nemocí trpí i dcera Marka Voseckého. CFHero je příkladem gamifikace, existují však i jiné typy aplikací, které pomáhají zvládnout závažná onemocnění.

Cystická fibróza je zvláštní onemocnění. Nejjednodušeji by se dala popsat tak, že při ní špatně funguje protein, který v těle zodpovídá za správné naředění hlenu, který se nachází ve střevech a plicích. Pokud protein špatně funguje, hlen houstne. V plicích tento hustý hlen ucpává průdušky. Nemocnému se špatně dýchá, kašle, a trpí na chronické infekce. Plíce postupně přestávají fungovat. Ve střevech hlen brání správnému vstřebávání živin. Normálně se stravující člověk při této nemoci trpí podvýživou.

 

Aplikace CFHero. (Zdroj:https://www.facebook.com/CFHeroApp/)

 

Na první pohled to není veselé čtení, na druhý je to však oblast, ve které se vědě daří uspět. Ještě v 80. letech byla cystická fibróza považována za dětskou nemoc – a to z toho důvodu, že se nikdo postižený touto nemocí dospělosti nedožil. Dnes se předpokládá, že se polovina pacientů postižených cystickou fibrózou dožije 38 let (v ČR, na západě je to ještě více). Léky jsou sice podstatnou složkou tohoto úspěchu, podobně podstatnou část ovšem tvoří tvrdý režim, který má nemocným prodloužit život. Střeva špatně vstřebávají - nemocní musí jíst stravu o to bohatší na protein i tuk. V plicích se usazuje hlen – je potřeba ho uvolnit pravidelným a usilovným cvičením.

 

Aplikace učí dýchat

 

A právě se cvičením pomáhá aplikace CFHero. Jednotlivé úkoly hráče učí si osvojit potřebné každodenní inhalace a dechovou fyzioterapii. Jako měna ve hře slouží kyslíky. Za ty si mohou hráči pořídit pro své avatary různé doplňky od slunečních brýlí po masku koně, ale i další věci jako například komixy, které je seznámí se situacemi, v nichž se mohou coby nemocní ocitnout. Jak se kyslíky vydělávají? Tak například jedním z klíčových cvičení je inhalování. Uživatel si nastaví své zařízení, které používá k inhalaci solí, a odměří si i přesný typ roztoků. Na obrazovce se objeví Velký Kyslík, což je avatar aplikace, a ukáže hráči, jak má dýchat. Hráč dýchá, herní krabička se mu plní kyslíky a on si ji ve správnou chvíli musí vždy vytěžit. Příznivým vedlejším účinkem aplikace je, že shromažďovaná data ze cvičení můžou následně využít lékaři.

Na její vývoj přispívali lidé prostřednictvím sbírky #BEZDECHU

 

 

Gamifikační appky pro léčbu nemocí jsou stále poměrně vzácné. Nejúspěšnější je zatím startup mySugr, který má přes milion uživatelů a nedávno ho koupila třetí největší farmaceutická společnost La Roche. MySugr si krom perfektního designu a prvotřídních znalostí zakládá i na zkušenosti z první ruky, a tak třetinu zaměstnanců tvoří diabetici. V aplikaci dostáváte pravidelné analýzy, k dispozici je přehledný displej pro zápis údajů, který okamžitě ukáže hodnotu glykémie. Aplikace je jakýmsi gamifikovaným zdravotním deníkem. Pro děti je k dispozici o něco hravější verze. 

Gamifikace je užitečná u nemocí, které potřebují pevný režim. U závislostí a některých typů onemocnění je důležitější analytický přístup. Příslušné aplikace v tomto případě vyhodnocují vaše projevy a určí, kdy se blíží záchvat, nebo kdy je největší pravděpodobnost, že zase neodoláte cigaratě, i když už jste chtěli milionkrát přestat kouřit. Příkladem je appka na to, jak přestat kouřit během 10 týdnů - Nicotrax. Nicotrax kuřákovi personalizuje plán, jak se zlozvykem přestat. Program zjišťuje všechny aspekty kuřáckého chování – kdy si dotyčný zapaluje během dne, jestli je to závislé na typu požitého jídla anebo na konkrétním místě. Tyto údaje aplikace srovná s ostatními uživateli. Na tomto základě nabídne metody, jak kouření omezit, a následně jak s ním úplně přestat.

 

 

Jiný typ analýzy se používá například pro epilepsii. BioLert je appka, které detekuje, kdy se blíží záchvat. Pozoruje při tom tep i další tělesné projevy a psychickou stabilitu. Lidé, kteří se o nemocné epilepsií starají, jsou včas automaticky upozorněni přes SMS. Nepředvídatelnost záchvatů snižuje nejen kvalitu života, ale život i ohrožuje – nešťastný pád může být v takovém případě fatalní.

Podobný je český Mindpax, který v současnosti stále vyvíjí aplikaci spojenou s chytrým náramkem, jež na základě dat o aktivitě uživatele (jako je spánek nebo fyzická aktivita) upozorňuje na nástup fází (např. mánie) bipolární poruchy nebo jiných negativních psychických jevů.

Všechny tyto aplikace nemocným pomáhají pro kvalitnější, nebo dokonce i delší život. Gamifikované aplikace pomáhají se zaváděním životosprávy, analytické odhadují, kdy hrozí nebezpečí.
 

Autor: Martin šebesta

Foto: Unsplash.com

Martin Šebesta

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články